18 Бер 2024, 14:27

Український YouTube: що дивитися та чого бракує

Редакція MMR поцікавилася в експертів, як багато часу вони витрачають на перегляд відео на YouTube, попросила поділитися власними рекомендаціями українських каналів та роликів на платформі, а також роздумами, чого не вистачає українському YouTube.

Відповідають Микита Артемчук, Chief Product Officer Prom.ua, Саша Фідкевич, заступниця директора компанії Ma’Rijany Hemp Company, Дмитро Федоренко, засновник digital-продакшена SEVENTEAM, Альона Гусєва, власниця та CEO агенції з персонального брендингу та глобальних комунікацій Strelitzia, та Олександра Паняк, Head of Media Relations TRUMAN.

Микита Артемчук
Chief Product Officer Prom.ua,
завідуючий кафедрою продуктового менеджменту в Projector Institute,
співзасновник волонтерського фонду
«89 Foundation»

1. Як часто дивитеся YouTube? Скільки часу в середньому на тиждень витрачаєте на нього?

Дивлюсь кожен день по декілька годин.

2. Ваші улюблені українські канали на YouTube. За що їх любите?

Мій топ каналів — історичні та аналітичні.

Мій топ каналів — історичні та аналітичні. Найбільше й дуже часто дивлюсь відео каналу «Історія без міфів» Владлена Мараєва. Це канал про історію України й світу, який я абсолютно сміливо можу рекомендувати. Велика кількість тем, дуже детальне пропрацювання джерел і залучення експертів.

Також досить часто дивлюсь канал «Останній капіталіст» — відео про економіку, Good times Bad times Україна, а також проєкт «Антропологія» від Суспільного та й загалом усі інтерв’ю за участю Івана Семесюка. Люблю «Антропологію» та інтерв’ю з Іваном за абсолютно новітній, дуже насичений, нестандартний та вкрай розумний погляд на велику кількість різноманітних питань — від історії сучасного лицарства в Україні до дискусії про монумент «Батьківщини-Мати» в Києві. Час від часу дивлюсь відео Стерненка, Бігуса та проєкту Militarnyi.

3. Ваш топ відео, обов‘язкових до перегляду.

Діалог Івана Семесюка та Владлена Мараєва про історію України, історичні архетипи та ідентичність.

4. Останнє переглянуте відео українською на YouTube. Що це було та які враження?

«Історія без міфів» — Історія Карфагену. Враження разючі. Історія, можна сказати, є моїм хобі й, дійсно, про цей період історії достатньо мало джерел, особливо україномовних, та й загалом він є відносно малодослідженим. Команді «Історія без міфів» вдалось дуже детально дослідити цю тему.

5. Якого формату вам бракує на просторах україномовного YouTube?

Туторіалів та навчального матеріалу доступною мовою на різноманітні тематики: від того, як навчитись веб-аналітиці, до того, як працює фізика. 

Саша Фідкевич
управлінниця, заступниця директора компанії Ma’Rijany Hemp Company, бізнес-консультантка 

1. Як часто дивитеся YouTube? Скільки часу в середньому на тиждень витрачаєте на нього?

Насправді я не часто дивлюся YouTube. У мене немає такої звички, адже сприймаю це більше як втрату часу. Мова саме про безперервний процес перегляду різноманітних відеороликів. Цікаво, що YouTube навіть немає в «екранному часі» мого смартфона. Але, якщо вмикаю з інших гаджетів, то найчастіше переглядаю науково-популярні програми, слухаю музику або ж дивлюся відео з сином, як щось зробити своїми руками.

Орієнтовно можу витратити на це не більше 10 годин на тиждень.

2. Ваші улюблені українські канали на YouTube. За що їх любите?

Найчастіше я переглядаю такі канали: 

  1. Nauka․UA — канал про новини науки та технологій. Мені подобається дивитися його разом із сином. Ми переглядаємо випуски про астрономію, медицину, біологію, фізику й потім обговорюємо, як ті чи інші речі впливають на наше життя.
  2. Наші бесаги — канал про кулінарію та Україну. Відкриває глядачам невідому автентичну українську кухню: самобутні рецепти нашої кухні, домашні родинні страви українців, різні експерименти та поради щодо їжі. Я люблю дізнаватися нові оригінальні рецепти, а потім втілювати їх у життя. 
  3. Кіп ґоінґ — блог про життя і про те, як зробити його трохи кращим. Автор Артур Дмитришин створює відео, де ділиться, здавалося б, дуже простими життєвими порадами. Але кожна з них може допомогти змінити звички чи певні життєві установки. А ще Артур робить це цікаво, легко й надихаюче.
  4. The Ukrainians — канал про сучасних українців. Він знайомить ближче з проактивними й відповідальними людьми, які хочуть зробити Україну кращою. Сьогодні це надважливо. Бо всі ми мусимо знати людей, які працюють на благо країни. Які щодня роблять її сильнішою та потужнішою. Я дуже надихаюся таким контентом.
  5. Підпільний стендап — наймасштабніший стендап-проєкт в Україні. На каналі зібрані виступи найкращих українських коміків. Я обожнюю обидва їхні формати: і онлайн, і офлайн. І вдячна всій команді за те, що підтримує ментальне здоров’я українців. 

3. Ваш топ відео, обов‘язкових до перегляду.

Дуже важко обрати топ. Адже контенту надто багато, і він дуже стрімкий. Втім, якщо говорити про відео, до якого я повертаюся, то це акапельний запис музиканта та аранжувальника Євгена Маляревського «Зоряна ніч». Минулого року я мала нагоду бути частиною його хору й залишилася під сильними враженнями. Мені подобається підхід Євгена до музики й те, як він своєю діяльністю підтримує розвиток української культури й акапельного хорового співу. Це завжди на дуже високому рівні.

4. Останнє переглянуте відео українською на YouTube. Що це було та які враження?

Днями я вчергове переглянула сольний стендап концерт Василя Байдака «Довільно-Хаотичне». Відверто кажучи, я дивилася це відео вже декілька разів у різних компаніях, і мені щоразу смішно як вперше. Це фантастичний мікс вивіреного сторітелінгу, якісного гумору та важливих рефлексій. І радісно, що сьогодні ми маємо доступ до такого якісного українського контенту.

5. Якого формату вам бракує на просторах україномовного YouTube? 

Хотілося б, щоб лідери думок не лише розповідали про своє життя, а й ділилися власними ідеями щодо державотворення й розвитку країни.

Важко сказати, чого бракує. Український YouTube зараз надто активний і, здається, покриває потреби кожного. Втім, я точно можу сказати, чого останнім часом забагато. Особисто для мене це — інтерв’ю. Або є розмова заради розмови. І річ не в самому форматі, а в тому, що здебільшого це — одні й ті ж гості, з однаковими історіями, але в різних інтерв’юерів. Хотілося б, щоб лідери думок не лише розповідали про своє життя, а й ділилися власними ідеями щодо державотворення і розвитку країни. Щоб у процесі інтерв’ю показували свій спосіб мислення в частині покращення своєї сфери діяльності, середовища, суспільства. Щоб більше говорили про бачення майбутнього і шляхи для його конструювання. Як на мене, це був би дуже потрібний сьогодні контент. 

Дмитро Федоренко
засновник Digital-продакшена SEVENTEAM, член Наглядової Ради ВРК

1. Як часто дивитеся YouTube? Скільки часу в середньому на тиждень витрачаєте на нього?

YouTube став для мене способом наповнення життевого простору.

Із початком повномасштабного вторгнення я залишився один. Родина виїхала, друзі пішли служити або закрились у собі. В офісі більшість співробітників перейшли на віддалений режим роботи. Але життя на цьому не закінчилось. Таким чином, YouTube став для мене способом наповнення життевого простору та одним з основних каналів отримання інформації у відеоформаті. Зранку за сніданком я дивлюсь якісь невеликі розважальні відео зі смартфону. Увечері вже витрачаю на нього більше часу й переглядаю довші та більш серйозні формати: аналітику, інтерв’ю, документалки, тощо. А ще в мене підключений YouTube Premium. Тому я часто слухаю шоу у форматі подкастів через навушники чи в авто.

2. Ваші улюблені українські канали на YouTube. За що їх любите?

  • Обожнюю Діму Малєєва за те, що він не боїться бути поверхневим в ІТ і своїми інсайтами взриває мозок.
  • Хмаринку Science — за Тімоті Снайдера, Роберта Сапольскі, Сергія Плохія та інших творців сенсів сучасності.
  • Сучасного українського філософа Андрія Баумейстера — за можливість осягнути складні речі без додаткового філософського бекграунду.
  • Шоу «Бовжевільні» про мозок і його вплив на наше життя від Елі Муравської.
  • Уроки гри на гітарі від Назара Musetang — за те, що українською.
  • Суворих Хлопців з лісу — за те, що діляться навичками виживання в екстремальних умовах та на війні.
  • Ну і, звичайно, DOU — який же айтішнік-диджитальник без підписки на цей канал.

3. Ваш топ відео, обов‘язкових до перегляду.

  • Цикл лекцій Тімоті Снайдера «Становлення України».
  • Інформаційна політика держави під час війни від Микити Потураєва.
  • Воркшоп, як використовувати АІ для підвищення власної ефективності, від KSE.
  • Історія «Матчу життя» 1999 р. Як українці раз і назавжди відкравили російський футбол в нокаут.
  • Сольник стендапера Сергія Чиркова. Дивитись до кінця, бо це не можна пропустити.

4. Останнє переглянуте відео українською на YouTube. Що це було та які враження?

Мюзикл «Ти [Романтика]» про розстріляне відродження від гурту МУР.

Ще ніхто не розповідав історію знищення росіянами української культури настільки цікаво та проникливо. Це справжній YouTube-мюзикл, який просувається і підтримується через Instagram Reels та TikTok. Дуже модно, сучасно й технологічно. Знімаю шляпу перед креативною та маркетинговою командами проекту.

5. Якого формату вам бракує на просторах україномовного YouTube? 

Українському YouTube поки що не вистачає грошей.

В українському YouTube уже доступні багато форматів та світових трендів. На мою неекспертну думку, поки що ми не дали в цій частині світу нічого нового. Але взяли від нього краще, переосмислили, перепакували, наповнили власною історією і в результаті зробили українським. Та є проблема — українському YouTube поки що не вистачає грошей. Мало цікавих інтеграцій брендів. Мало цікавих рекламних проявів. Це все впливає на якість виконання, зйомку, звук. Дуже хочеться, щоб у наших ютюберів з’явились бюджети на якісний екзек‘юшен, бо конкурувати з телевізором за рахунок нових сенсів і більшої відкритості, може, ще й можна. А от із більш якісним, з точки зору продакшену, ютюбом країни північних оленів уже складніше.

Альона Гусєва
власниця та CEO агенції з персонального брендингу та глобальних комунікацій Strelitzia

1. Як часто дивитеся YouTube? Скільки часу в середньому на тиждень витрачаєте на нього?

Доволі часто починаю свій ранок із YouTube на фоні — це можуть бути короткі записи стендапів або випуск із офлайн-запису, тематичні подкасти або велике інтервʼю, якщо часу більше. Та плюс один великий випуск на годину, наприклад, протягом тижня. Так виходить загалом до 3-4 годин на тиждень. 

2. Ваші улюблені українські канали на YouTube. За що їх любите?

Із лайфстайлового не пропускаю випуски «20:23» Євгена Яновича — як на мене, після закриття проекту «Подкаст Терапії» автор знайшов нове амплуа та чудово в ньому розкривається й дорослішає завдяки глибокій підготовці до кожного випуску та різній ступені наповненості й цікавості запрошених гостей. Також подобаються стендапери Тарас Яремій, Антон Тимошенко, Сергій Ліпко, Алла Волкова, Підпільний стендап. Хотілось би частіше бачити випуски Антона Птушкіна і жаль, що деякі інші канали перестали випускати нові записи. 

Із просвітницьких стабільно подобається Ukraїner, Розмова, Комік плюс історик, Антропологія, Закрив раунд, канал Нарімана Алієва MINCULTPRYVIT. Дивлюсь деякі випуски Bihus.Info, WAS: популярна історія, STERNENKO, Української правди (залежно від гостя), не пропускаю випуски Лачена.

Якщо із професійного — рекомендую DOU, Штормнадо.

3. Ваш топ відео, обов‘язкових до перегляду.

Я б рекомендувала більше дивитись інтервʼю з військовими та українськими істориками.

Прям топ не маю, оскільки погано запамʼятовую імена, але я б рекомендувала більше дивитись інтервʼю з військовими та українськими істориками. Це те, що є нашою реальністю і формує ставлення до нашого майбутнього та розвитку українського суспільства, у тому числі інформування наступних поколінь.

Із чудового згаданого — канал Pressing Сергія Пейчева, окремий канал Третьої окремої штурмової бригади, «Як не стати овочем», що розвінчує фейки.

4. Останнє переглянуте відео українською на YouTube. Що це було та які враження?

Останнім був запис моєї лекції «Як комунікувати та нетворкати для глобального розвитку бізнесу» для PR-серіаліті Globa.

Із цікавого — моя колега по ринку та потужна журналістка Каміла Грабчук нещодавно запустила власний YouTube-проект «Люди», і до свого відео переглядала її інтервʼю із продюсеркою «20 днів в Маріуполі» Василісою Степаненко. Подобається потужність персони, спокій та виваженість питань, подачі реальності, що стає нашою історією, і такий досить домашній вайб розмови, ніби запрошена гостя сидить у мене вдома.

5. Якого формату вам бракує на просторах україномовного YouTube?

Хотілось би більше глибокого документального кіно та англомовного контенту або якісних субтитрів, аби виводити наш контент на міжнародний ринок. Як на мене, український YouTube лише набирає обертів, зменшує власну «меншовартість» популяризацією українською мови, та його зірковий час ще попереду.

Олександра Паняк
Head of Media Relations
TRUMAN

1. Як часто дивитеся YouTube? Скільки часу в середньому на тиждень витрачаєте на нього?

YouTube дивлюся епізодично. Напевно, витрачаю на нього не більше трьох годин на тиждень. Значно частіше переглядаю контент на різних стримінгових сервісах, як-от Netflix. 

2. Ваші улюблені українські канали на YouTube. За що їх любите?

Мені цікаві інтерв’ю з підприємцями.

Перш за все, мені цікаві інтерв’ю з підприємцями, тож із задоволенням дивлюся канал Forbes, особливо випуски «Business Breakfast» і «Перший мільйон». Дуже надихає YouTube-сторінка медіа про креативну економіку Vector, де головна редакторка Ліза Бордунова бере інтерв’ю в успішних молодих підприємців. Ці відео не можуть не надихати! 

Також любила завжди YouTube-канал «FEDORIV VLOG» Андрія Федоріва. Шкода, що він призупинив випуск роликів із початком повномасштабного вторгнення — я з нетерпінням чекаю на відновлення роботи. Аналогічна історія з каналом Антона Птушкіна — дуже бракує його дослідницького контенту з різних куточків країни та світу.

Галузеві канали також переглядаю. Зокрема, нещодавно вийшов PR-серіаліті GLOBA на каналі «UA business Global» — відгукуються думки спікерів про бізнес-комунікації, персональний брендинг, а також інсайти з просування бізнесів на глобальні ринки. 

Зрештою, не можу не згадати канали Віталія Портникова, Реальна історія, Ukraїner, контент яких є важливим для кожного з нас.

3. Ваш топ відео, обов‘язкових до перегляду.

  1. Ukraїner: Деокупація. Експедиція звільненими регіонами.
  1. Ukraїner: Військовослужбовиця, медикиня, волонтерка. Як жінки відстоюють незалежність.

4. Останнє переглянуте відео українською на YouTube. Що це було та які враження?

Це була розмова головного редактора Forbes в Україні Бориса Давиденка з Тарасом Панасенком, засновником мережі one dollar store «Аврора». Я захоплююся українськими підприємцями, які, попри війну та незгасаючі виклики, будують в Україні успішні бізнеси, забезпечують тисячі робочих місць, платять податки, є соціально відповідальними та допомагають Україні якнайшвидше перемогти нашого ворога.

5. Якого формату вам бракує на просторах україномовного YouTube?

Експертно-галузевого контенту, який би не втрачав своєї актуальності. Було б цікаво дізнаватися новини індустрії, знайомитися з оглядами кейсів колег, переглядати тематичні інтерв’ю, PR і маркетингові цікавинки та навіть репутаційні скандали.

Розкажіть друзям про новину

Нове відео