11 Лип 2022, 17:01

Uber порушував закони, тиснув на владу, використовував насильство та таємно лобіював уряди

Витік конфіденційних файлів розкрив, як технічний гігант Uber нехтував законами, обманював поліцію, використовував насильство щодо водіїв та таємно лобіював уряди під час своєї агресивної глобальної експансії.

Понад 124 тисяч документів потрапили у розпорядження видання The Guardian.

Вони охоплюють п’ятирічний період, коли Uber керував його співзасновник Тревіс Каланік, який намагався запровадити службу виклику таксі у містах всього світу, навіть якщо це означало порушення законів та правил таксі.

Повідомлення, що просочилися, показують, що керівники Uber знали про порушення закону компанією: один керівник пожартував, що вони стали «піратами», а інший визнав: «Ми просто страшенно незаконні».

Кеш файлів, що охоплює період з 2013 по 2017 рік, включає понад 83 000 електронних листів, повідомлень iMessages та WhatsApp, у тому числі часто відверті повідомлення між Калаником та його командою топ-менеджерів.

Документи також містить листування між Калаником та Еммануелем Макроном, який таємно допомагав компанії у Франції, коли був міністром економіки, що дозволяло Uber часто і безпосередньо зв’язуватися з ним та його співробітниками.

Макрон, схоже, пішов на все, щоб допомогти Uber, навіть сказавши компанії, що він уклав секретну угоду з її супротивниками у французькому кабінеті міністрів.

У приватному порядку керівники Uber висловлювали презирство, що ледь приховується, до інших виборних посадових осіб, менш сприйнятливих до бізнес-моделі компанії.

Після того, як канцлер Німеччини Олаф Шольц, який на той час був мером Гамбурга, виступив проти лобістів Uber і наполіг на тому, щоб платити водіям мінімальну заробітну плату, один із керівників сказав колегам, що він «справжній комік».

Коли тодішній віце-президент США Джо Байден, прихильник Uber на той час, спізнився на зустріч із представниками компанії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Каланік написав своєму колезі: «Мої люди повідомили йому про це, що кожна хвилина його запізнення означає, що він проведе зі мною на одну хвилину менше».

Після зустрічі з Калаником Байден, схоже, змінив свою підготовлену промову в Давосі, згадавши генерального директора, чия компанія надасть мільйонам працівників «свободу працювати стільки годин, скільки вони хочуть, керувати своїм життям, як вони хочуть».

The Guardian провела глобальне розслідування витоку файлів Uber, поділившись даними зі ЗМІ по всьому світу через Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів. Понад 180 журналістів із 40 ЗМІ, включаючи Le Monde, Washington Post та BBC, найближчими днями опублікують серію репортажів про Uber.

У заяві у відповідь на витік Uber визнав «помилки та прорахунки», але сказав, що з 2017 року компанія змінилась під керівництвом її теперішнього генерального директора Дари Хосровшахі.

«Ми не виправдовували і не виправдовуватимемо минулу поведінку, яка явно не відповідає нашим нинішнім цінностям», — йдеться у повідомленні. «Натомість ми просимо громадськість судити про нас щодо того, що ми зробили за останні п’ять років і що ми робитимемо найближчими роками».

Представник Каланіка сказав, що ініціативи щодо розширення Uber «очолювалися більш ніж сотнею лідерів у десятках країн світу і завжди перебували під безпосереднім контролем та з повного схвалення надійних груп Uber з юридичних питань, політики та дотримання вимог».

Розкажіть друзям про новину

Нове відео