Що бісить? Антон Тимошенко про недостендап та «ти ж комік, пожартуй»
01 Сер 2024, 13:00

Що бісить? Антон Тимошенко про недостендап та «ти ж комік, пожартуй»

Новий герой рубрики «Що бісить?» Антон Тимошенко, резидент проєкту Підпільний Стендап, перший комік, який зібрав Палац «Україна», політолог за освітою. Заради нього в Україну приїжджав Девід Леттерман. Веде подкаст «Гуртом та Вщент» із Сергієм Притулою. 

Антон порефлексував про кліше у стендапі, людей, які вважають, що весь український стендап — «г*мно», та поділився топ-фразою, після якої готовий забути людину назавжди.

Як сприймають оточуючі вашу професію? З якими кліше ви стикаєтеся?

Особисто мені приємно, коли люди розуміють, що стендап — це вид мистецтва.

Люди сприймають стендап по-різному — скільки людей, стільки думок. Більшість розуміє, що це щось смішне. Особисто мені приємно, коли люди розуміють, що стендап — це вид мистецтва, і що там, крім жартів, може бути щось більше. І подобається, коли люди цінують це.

Кліше? Раніше було більше, зараз менше, слава Богу. Але досі іноді деякі не розуміють, що таке стендап, і думають, що це щось схоже на «Comedy Club» чи монологи російських коміків, які нічого не мають спільного зі стендапом.

Створіть ефективні PR стратегії разом з експертами Foundation Coffee Roasters, TWID, БФК Gulliver та ще понад 90 провідними брендами!

12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як розробити ефективні PR-стратегії, підвищити впізнаваність бренду та залучити нових клієнтів через сучасний маркетинг і співпрацю з лідерами думок.

Забронювати участь
Якщо ти не можеш казати правду, який ти в біса стендап-комік?

Моє оточення та коло коміків зростало та орієнтувалося більше саме на західний матеріал. А нас порівнюють зі східним, так би мовити, недостендапом. А він недостендап, тому що російські коміки не кажуть правду, що вони думають, бо їм не можна казати правду. А якщо ти не можеш казати правду, який ти в біса стендап-комік? Уся суть стендапу — це казати правду. Оці порівняння трошки бісять.

Ще є от ця штука: «Ти ж комік, пожартуй». Після цієї фрази я готовий забути людину назавжди. Я просто не хочу більше ніколи з нею спілкуватися. Бо це стереотип, що коміки мають бути завжди смішними. Іноді хочеться від цього відпочити, помовчати, побути серйозним, сумним. Бо якщо ти нескінченно веселий, є ризик закінчити своє життя, як Робін Вільямс (американський актор, комік — Прим.ред.).

Тому сумувати треба. Як доводить мультфільм «Думками навиворіт», це корисна емоція.  

А тепер опишіть, як насправді виглядає ваш звичний робочий день.

Паралельно треба створювати багато контенту.

Мій робочий день трошки важко описати, бо він міняється дуже часто, але в ньому завжди багато зустрічей, оскільки зараз стендап — це лише частина життя й роботи. Окрім цього, є багато волонтерської роботи, медійних проявів. Паралельно треба створювати багато контенту. Тут ти пишеш стендап, тут — подкаст, там ти знімаєш якусь інтеграцію, тут ти виступаєш благодійно, тут — комерційно, там ти знімаєш кліп для Badstreet Boys. 

Зараз немає чіткого графіка, наприклад, що з 10:00 до 15:00 я пишу стендап — раніше такого було більше. Зараз у мене більш стихійний графік, і я пишу, коли є час, або пишу просто на ходу в дорозі. Чи коли є година-дві вільні, просто сідаю й накидую, що мене бісить. 

Як пишеться стендап? Це твоє життя.

І насправді це один із мінусів моєї професії — мені здається, що в мене мозок постійно працює, робота із написанням стендапу відбувається постійно. Бо як пишеться стендап? Це твоє життя, якісь рефлексії, і тому ти все постійно піддаєш сумніву чи шукаєш комедійну перспективу в кожній темі. Назвімо це «день рефлексії» — отак виглядає мій робочий день. От зараз готуюсь до концерту в Києві.

Топ найбісячіших речей у вашій професії персонально для вас.

На початку вже згадував про «ти ж комік, пожартуй». Ще персонально мене бісять кальяни на стендапі 🙂 Добре, що тепер це рідкість на виступах, хіба що якийсь корпоратив, але у свій час це було дуже популярно! Ненавидів це.

Ніхто не ідеальний в західному світі стендапу.

Ще не дуже люблю узагальнення. Люди люблять написати у твіттері чи деінде щось на кшталт «ой, весь український стендап — г*мно, взагалі не смішно». Навряд ця людина передивилася весь український стендап, адже у нас вже є доволі багато контенту й коміків. Як на мене, це щось із розряду комплексу меншовартості. Коли «ой, наш стендап — х*йня, от Джордж Карлін (американський комік, актор, письменник — Прим.ред.) був, оце був стендап». Ну так, я дивився Джорджа Карліна, я люблю Джорджа Карліна, він геній і в нього дуже багато смішного матеріалу, але також в нього є і повна х*йня при всій повазі до спадку Джорджа Карліна. Є біти, які ти зараз читаєш і думаєш: «Ну, дід, ти що, з розуму зійшов, як таке можна казати?». Тому ніхто не ідеальний в західному світі стендапу. А наші коміки — доволі конкурентоспроможні. Для себе я вже точно довів, що я конкурентоспроможний на міжнародній арені.

Хотілося б більше поваги до стендапу як мистецтва в Україні. Є вже дуже велика аудиторія. Якщо вона буде ще збільшуватися, буде тільки краще і для глядачів, і для коміків. Тому що коміки відчують повагу і захочуть якісніше працювати, відповідно глядачі отримають якісніший контент. 

Як справляєтеся зі стресом на роботі? Ваші лайфхаки. 

Не можу сказати, що отримую дуже багато стресу на роботі, або ж я вже навчився це контролювати. Я люблю слухати музику, у мене є друзі, яких я ціную і які так само підтримують мене, є багато друзів-військових й подяки від них. Спілкуюся з ними й розумію, що треба робити свою роботу далі, збирати кошти на армію.

А ще — можу пограти у плейстейшн чи подивитись аніме. Цього набору достатньо.

Яким людям точно не варто працювати у вашій сфері?

Якщо у вас все гаразд і нема жодних проблем, вам не місце в стендапі.

У моїй професії точно не варто працювати людям, в яких все добре в житті. Якщо у вас все гаразд і нема жодних проблем, вам не місце в стендапі. Але, якщо так можна сказати, на щастя, ви українець, тому, скоріш за все, у вас безліч проблем, і ви зможете знайти себе в стендапі, якщо у вас буде таке бажання писати й розвиватися 🙂 Тому стендап — це професія відкрита для абсолютно всіх типів людей. Просто у вас має бути якась проблема, через яку ви й захотіли займатися стендапом.

Розкажіть друзям про новину