Юрій Марченко: сторітелінг, інтерв’ю та журналістика
24 Тра 2024, 10:46
PR

Юрій Марченко: сторітелінг, інтерв’ю та журналістика

Героєм п’ятого випуску подкасту «Не під запис» про PR, слова та сенси став Юрій Марченко — сторітелер, головний редактор видання Platfor.ma. У матеріалі зібрали для вас найцікавіші моменти про сторітелінг й мистецтво розповіді історій, секрети підготовки до інтерв’ю та розвиток журналістики. 

Сторітелінг. Як навчитись розповідати історії?

  • лайфхак для розповіді історій

На своїх лекціях Юрій радить використовувати прийом для потужних історій — «Друг у барі»  — це те, що б ви розповіли своєму приятелю за горнятком кави. Адже друзям ви розповідаєте найцікавіше і простими словами, а не бюрократизмом чи складними термінами. 

  • як навчитися сторітелінгу

Для цього не вистачить записатися на курси й просто навчитися. Майбутньому сторітелеру потрібно багато читати та розповідати цікаві історії. Сам Юрій усе дитинство провів за книгами, знаходячи там пригоди й історії для себе. Зростав на творах чудових сторітелерів — Марка Твена та О. Генрі. 

  • сторітелінг для брендів та бізнесу

Усі ми мислимо патернами: нам так легше через дві системи в голові. Перша, не розмірковуючи, приймає рішення, які ґрунтуються на попередньому досвіді. Друга — намагається все аналізувати, тому її ми використовуємо рідше. 

Історії потрібні всім, тому що вони — це весь наш світ. Наша планета наповнена історіями й історіями живе. Подкаст — це історія, і гроші — це історія, в яку колись домовилися вірити. А бренд — це концентрована історія.

Секрети інтерв’ю: як зберегти себе й не тільки

  • підготовка до інтерв’ю

Варто просити питання заздалегідь. Це буде корисно: попросити, прочитати й підготуватися. Особливо, якщо немає, що сказати. У такому випадку можна навіть придумати відповіді дорогою. З погляду журналіста в такому матеріалі втрачається свіжість, немає елементу інтриги, але це найкращий варіант для підготовки.

Ще порада — бути простим і щирим. Не намагатися виглядати розумнішими, не тримати себе у футлярі, а показати, що ви нормальна жива людина, як усі. Бо коли редактор чи сама людина десятки разів переписує текст, стається найбільша трагедія — справжня людина зникає з інтерв’ю. 

  • як цікаво запітчити персону для інтерв’ю

Пояснити, що в цієї людини є унікальна історія. Вона може бути будь-якою: показати досвід, розказати цікаві, нікому не відомі речі про особу чи її роботу. У Юрія був цікавий досвід: одного разу йому треба було взяти інтерв’ю в невідомого спеціаліста зі Словаччини, який працював в UNICEF. Як виявилося згодом, герой розповів купу цікавих історій про роботу з дітьми з різних країн, які ніхто раніше не висвітлював. 

Сьогодення журналістики

  • розвиток журналістики в Україні

Загалом все одночасно і погано, і добре. Погано тому, що журналістика зараз переживає глобальну кризу — втрата монополії на розповідь історій великій кількості людей. 20 років тому, щоб розповісти щось великій аудиторії, зверталися до журналістів. Через радіо, газети, журнали чи телебачення журналісти допомагали донести інформацію. А з появою інтернету та мобільних телефонів кожна людина може розказати свою історію мільйонам самостійно. 

Особливо на ситуацію вплинуло повномасштабне вторгнення: багато сфер знищено, про них не актуально писати, втратила популярність нативна реклама. Але натомість війна дала потужний поштовх польовій журналістиці та розслідуванням.

  • особа, яка надихає в журналістиці

Ей Джей Джейкобс — американський журналіст, редактор нью-йоркського Esquire. Він написав кілька книжок про перетворення свого життя на журналістський експеримент:

  • “The Know-It-All: One Man’s Humble Quest to Become the Smartest Person in the World” про досвід прочитання британської енциклопедії.
  • “The Year of Living Biblically: One Man’s Humble Quest to Follow the Bible as Literally as Possible” про життя в Нью-Йорку, дотримуючись усіх настанов з Біблії.
  • “The Guinea Pig Diaries: My Life as an Experiment” про купу експериментів, які Джейкобс проводив над собою.
  • “Drop Dead Healthy: One Man’s Humble Quest for Bodily Perfection” про рік слідування фітнес-практикам та ментальним настановам.
фото: Ірина Тітенко

Детальніше про це та викладацький досвід Юрія, становлення КошМарченка, вирішення кризової ситуації з виданням «спрощеної конституції» та багато іншого про життя та робочі перипетії Юрія слухайте в повній версії подкасту «Не під запис» на платформах Spotify, Apple Podcasts, YouTube та ін.

Розкажіть друзям про новину