Як розпізнати токсичного роботодавця на етапі інтерв’ю?
24 Жов 2023, 13:35

Як розпізнати токсичного роботодавця на етапі інтерв’ю?

Рекомендації, як поводитися на інтервʼю, щоб сподобатися роботодавцю, заполонили інтернет. Як правильно відповідати і слухати, презентувати себе і ставити питання, які фрази використовувати, а які — ні. Але мало хто каже про те, що під час співбесіди обирають не тільки кандидата на посаду. Спеціаліст так само аналізує роботодавця і готується обирати серед пропозицій, а вміння помітити всі red flags вчасно — вкрай важливе, але не популярне. 

Аня Бодрухіна, HR Recruiter групи компаній infocus, поділилась ознаками токсичного роботодавця, на які треба звернути увагу на співбесіді. Як мінімум — щоб не потрапити «в пастку», а як максимум — отримати роботу в команді мрії. 

Ознаки токсичності від роботодавця, на які варто звернути увагу:

Заварюйте чай і готуйтесь запамʼятовувати, що вибір не тільки за компаніями. Час кандидатів настав! А це шпаргалка з ознаками токсичного роботодавця для них: 

Створіть ефективні PR стратегії разом з експертами Foundation Coffee Roasters, TWID, БФК Gulliver та ще понад 90 провідними брендами!

12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як розробити ефективні PR-стратегії, підвищити впізнаваність бренду та залучити нових клієнтів через сучасний маркетинг і співпрацю з лідерами думок.

Забронювати участь
Ознака №1. Роботодавець покваплює з прийняттям рішення і не дає часу на роздуми щодо офферу. 

«Проєкти горять, приступити треба сьогодні ж, а в ідеалі — ще вчора». 

Хоч раз чули таке на співбесіді? Це все, звичайно, добре, але те, що часу на «подумати й обрати» немає — вже неабиякий привід задуматися. 

Якщо роботодавець наголошує на негайному рішенні та намагається тиснути на вас, то він, ймовірно, хоче заблокувати вашу здатність приймати об’єктивне рішення. І такий тиск надалі може бути постійним.

Ознака №2. Роботодавець ухиляється від відповіді щодо заробітної плати.

«Заробітна плата залежить лише від тебе, ти можеш заробити втричі більше, бо чим краще ти працюєш — тим більше отримаєш». 

Зізнавайтесь, було? А кому говорили, що скажуть кінцеву суму потім? Після прийняття офферу, після проходження навчання, після підписання NDA і так далі… Все це — одна велика причина, щоб задуматись. А такі фрази здебільшого означають, що без овертаймів та надмірного навантаження ви не заробите нічого. 

Мають насторожити й вакансії, де заробітна плата складається зі ставки+КРІ/бонусів/відсотків. Особливо, якщо сама ставка мінімальна чи навіть менша прожиткового мінімуму. 

Ознака №3. Роботодавець погано відгукується про колектив чи про співробітника, який працював на посаді до цього. 

«Він не справився з навантаженням, а нам потрібні сильні духом. Але ми всі — одна сімʼя». 

Переважно це означає, що в компанії work-life balance не дуже цінується: вам будуть писати пізно ввечері або просити піти на якісь поступки «заради блага компанії».

Ще один red flag — плітки. Якщо людина прямо на співбесіді починає розповідати про якогось співробітника у форматі пліток — тікайте. Це токсичний колектив.

Ознака №4. Роботодавець нічого не каже про корпоративну культуру. 

У компанії немає тимбілдінгів чи корпоративів. А при прямому запитанні, роботодавець каже: «Ми плануємо, але поки що не проводимо». Якщо ще додати до цього надмірне навантаження і відняти мотивацію — хелоу, емоційне вигоряння.

Ознака №5. Роботодавець надмірно розпитує вас про стресостійкість та/або використовує техніку «стрес-співбесіда». 

Одне питання щодо цього — це цілком нормально. Але два, три, кейсові запитання мають насторожити. 

Ще гірше — якщо на співбесіді навмисно створюється некомфортна ситуація, щоб побачити, як кандидат справляється зі стресом. Якщо вас кілька разів перепитують одне й те саме, ставлять недоречні або особисті питання, навмисно починають дискусію або ігнорують, паралельно сидять в телефоні, чи розмовляють з кимось — це або перевірка, або банальна неповага. І якщо ви пройдете «перевірку», чи готові працювати в такій атмосфері щодня? 

Питання, які спеціаліст може (і має) поставити на співбесіді: 

Памʼятайте, що ви шукаєте не просто роботу в посередньому колективі, а таку, яка приноситиме задоволення і мотивацію рухатися далі. Не соромтесь ставити запитання на співбесіді, адже вони допоможуть вам краще зрозуміти компанію, її корпоративну культуру, заробітну плату та кар’єрні можливості.

Питання №1. Про колектив та попереднього співробітника на цій посаді. 

Перше враження грає важливу роль в усіх сферах життя. На співбесіді роботодавець робить висновки про кандидата, а ви можете зробити висновки про нього та його колектив. Поговоріть про те, яким є майбутній колектив. Так ви зможете зрозуміти, чи відповідає це вам.

Питання про попередніх співробітників дасть вам змогу отримати інформацію про нюанси роботи саме на посаді, яка вас цікавить. 

Приклад питань: 

  • Ви можете описати основні характеристики колективу у вашому підрозділі? Як всі співпрацюють та взаємодіють?
  • Хочу дізнатися більше про попередніх співробітників на цій посаді. Як довго вони працювали та чому покинули посаду? 
Питання №2. Про корпоративну культуру.

Розуміння корпоративної культури важливо, оскільки вона визначає, як співробітники комунікують та працюють разом. Водночас слідкуйте за реакцією. Якщо в роботодавця на цьому питанні загоряються очі — все супер. А якщо починає відводити погляд — це не ок.

Приклад питань:

  • Поділіться своїми думками про корпоративну культуру у вашій компанії? Які цінності та підходи визначають робочу атмосферу?
Питання №3. Про заробітну плату.

Заробітна плата — один з найважливіших аспектів при виборі роботи. Розгляньте, з чого складається заробітна плата на обраній посаді та які чинники впливають на її визначення. Якщо роботодавець ухиляється від відповіді про точну суму — це привід задуматись.

Уточніть і про очікування від нового спеціаліста на перші 3-6 місяців роботи. Розуміння очікувань допоможе вам планувати свою роботу, ставити цілі та досягати результатів. 

Приклад питань: 

  • Розкажіть більше про те, з чого складається заробітна плата на цій посаді, та які чинники впливають на її розмір?
  • Як часто ви переглядаєте заробітну плату співробітників?
  • Які ви маєте очікування від моєї роботи на перші 3 місяці? І як я можу їх виправдати? 
Питання №4. Про карʼєрні можливості.

Розуміючи можливості розвитку на обраній посаді та в компанії загалом, ви швидко зробите висновки щодо того, наскільки ця робота відповідає вашим кар’єрним амбіціям.

Але зверніть увагу, що надстрімке зростання — це теж погано. Якщо роботодавець пророчить вам золоті гори через пів року та каже, що хоче зробити вас керівником — ймовірніше він каже неправду. Бо жоден роботодавець не може дати такі гарантії — він не знає, як ви проявите себе в роботі.

Приклад питань:

  • Які можливості кар’єрного зростання передбачені для спеціалістів у вашій компанії?
  • Як розвивається кар’єра спеціаліста на цій посаді в короткостроковому та довгостроковому плані? Який приблизний шлях розвитку?
Питання №5. Про КРІ.

Деякі роботодавці вважають, що від KPI має залежати ледве не вся заробітна плата. Якщо у компанії передбачений КРІ, спитайте, від чого він залежить, та який відсоток бонусу при його виконанні не на 100%, а, наприклад, на 90%. Це дасть змогу зрозуміти також і те, наскільки реально отримати бонуси у компанії.

Приклад питань: 

  • Розкажіть більше про КРІ. Які результати вони вимірюють та які бонуси передбачені за їх виконання?
  • Чи передбачений бонус, якщо KPI виконаний не на 100%? Якщо так, наскільки він менший? 

Підсумуємо

Пам’ятайте, що робота має бути не лише джерелом доходу, але і місцем, де ви відчуваєте себе комфортно та здорово. «Ваш» роботодавець чекає на вас, а ви заслуговуєте на краще і не маєте погоджуватися на менше. 

Переконайтеся, що ваша майбутня компанія відповідає вашим цінностям, амбіціям і поглядам на життя. І нехай робота стане не просто обов’язком, а великою радістю та джерелом натхнення.

Розкажіть друзям про новину