Крем для рук, пластир та інше: неіснуючі товари розповіли про сексуальне насильство, зумовлене війною
19 Жов 2023, 13:06

Крем для рук, пластир та інше: неіснуючі товари розповіли про сексуальне насильство, зумовлене війною

До незвичного асортименту увійшли «Крем для рук з ефектом підтримки», «Туш для вій для погляду на себе з любовʼю», «Піна для гоління з відчуттям контролю над власним життям» та «Пластир, який допомагає загоювати рани травматичного досвіду». Всередині їхніх коробочок немає продуктів, натомість є інформація для всіх, хто постраждав від злочинів російських військових, про можливість отримати безплатну соціально-психологічну допомогу.

Офіс Генерального прокурора України з початку повномасштабної війни зафіксував 241 факт сексуального насильства, зумовленого війною. Проте, за даними ООН, незареєстрованих випадків у 10 — 20 разів більше. Проєкт «Товари, яких не існує» є частиною інформаційної кампанії UNFPA (Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні), спрямованої на підвищення обізнаності українців щодо проблеми та Центрів допомоги врятованим, адреси та контакти яких можна дізнатися на сайті проєкту.

«Після початку повномасштабної війни в Україні нам стало відомо про приголомшливу кількість випадків сексуального насильства, зумовленого війною. У співпраці з урядом України UNFPA створив Центри допомоги врятованим, що працюють в одинадцятьох містах України та надають безоплатну комплексну соціально-психологічну підтримку всім, хто постраждав від війни. На жаль, багато постраждалих вирішують не звертатися по допомогу, а деякі не знають, де її знайти. «Товари, яких не існує» — це один із проєктів нашої інформаційної кампанії, створений, щоб у креативний спосіб привернути увагу людей та підкреслити важливість  фахової підтримки», — говорить Массімо Діана, представник Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA).

«Товари, яких не існує» зʼявилися на полицях 37 магазинів всеукраїнської мережі мультимаркетів «Аврора» в 11 містах України, де працюють Центри допомоги врятованим (ЦДВ), а саме у Києві, Запоріжжі, Херсоні, Львові, Дніпрі, Полтаві, Чернівцях, Мукачеві, Харкові, Одесі та Кропивницькому (адреси за посиланням). Взяти «Товари, яких не існує» зі спеціального стенда в магазині може безплатно кожен охочий.

«Понад 260 наших магазинів розташовані у містах, де працюють Центри допомоги врятованим. Серед них є і прифронтові міста, до яких евакуювались українці з деокупованих або тимчасово окупованих територій. Ми долучились до проєкту «Товари, яких не існує», бо розуміємо важливість теми та хочемо допомогти людям, які потребують підтримки, дізнатись про можливість отримати її в Центрах допомоги врятованим», — зазначає Роман Сівковський, директор з маркетингу мережі «Аврора».

Всередині кожної коробочки є інформація від психологів, контакти центрів та історія Тетяни, яка зазнала сексуального насильства під час окупації її міста. Після відходу російських військ жінка змогла виїхати та отримала допомогу в ЦДВ.

«Мій чоловік тоді поїхав захищати нашу Батьківщину. Я залишилася сама… Мені було лише 25… І одного дня вони це зробили! Дім став для мене найнебезпечнішим місцем у світі, тому я поїхала. Хотіла опинитися будь-де, тільки б якнайдалі звідти. Я не памʼятала минулого і не бачила майбутнього. Усе, чого я хотіла, — перестати боятися, тому пішла у ЦДВ до психолога. У центрі мене зустріли з розумінням, надали всю необхідну інформацію. Психологиня допомогла мені впоратися з тривогою, яка постійно переслідувала. Після багатьох сесій я повернула собі відчуття контролю над власним життям та зрозуміла, що я ніяким чином не несу відповідальності за насильство. Зараз я працюю, допомагаю людям, які теж у скрутних обставинах через війну, та чекаю коханого з перемогою. Кожному і кожній, хто пройшов через те саме, що і я, хочу сказати: ви не самі у цьому. Звертайтесь по допомогу, вона дійсно важлива», — каже Тетяна, врятована.

Центри допомоги врятованим створені за ініціативи Офісу віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння урядової уповноваженої з питань гендерної політики, у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA), завдяки фінансовій підтримці урядів Бельгії, Франції, Швеції та у співпраці з місцевими органами влади та громадськими організаціями.

Розкажіть друзям про новину