5 важливих правил інформаційної гігієни під час війни
30 Бер 2022, 17:34

5 важливих правил інформаційної гігієни під час війни

Ми бачимо цю війну у прямому ефірі. Ми долучаємося до цієї війни у соцмережах. Ми відчуваємо, що цю війну ведуть не лише українських територіях, а й у мізках українських людей.  

Ворог воює проти нас не лише гарматами та «градами», а й фейками та вкидами. Його мета — дезорієнтувати, посіяти паніку, роз’єднати, зламати наш бойовий дух.

Та часто-густо українці самі сприяють противнику, поширюючи в соцмережах неперевірену, а іноді й брехливу інформацію. Навіть мимоволі, з найкращих нібито міркувань можемо нашкодити Україні та українським воїнам.

Нагадаю нам усім 5 ключових правил інформаційної гігієни, які набули особливої ваги під час війни.

1. Мінімум емоцій — тільки факти

Звертайте увагу на емоційне забарвлення інформації і не дозволяйте паралізувати ваш розум. 

Зараз всі ми стомлені, перевантажені страшними звістками про рідних та рідні міста. Та все ж спробуймо виважено сприймати те, що бачимо у соцмережах. 

Фейки про те, що Київ здають, що влада готується оголосити капітуляцію або закликає скласти зброю, про біолабораторії та заражених птахів, навмисне створені російською пропагандою.  

Щоб приспати наше критичне мислення, ворог намагається маніпулювати нами через емоції. Пам’ятаєте «розіп’ятого хлопчика»? Кремлівські пропагандисти та їхні боти вигадують таке, що на голову не налазить — і дехто вірить. 

Іноді страшні звістки про те, що на ваше місто летять бомбардувальники противника (бо «так сказала сестра мого знайомого з тероборони») українці масово перепощують у будинкових групах. Ці новини також можуть бути брехливими. Будьте обережні!

Зберігайте тверезу голову. Вдих-видих, вдих-видих. Якщо є потреба та можливість, поверніться до цієї інформації пізніше.

2. Не впевнений – не натискай «репост»

Це правило випливає з попереднього. Кожен із нас відповідальний за інформацію, яку поширює в інтернеті. Особливо зараз, коли градус напруги у нас всіх на межі. Бездумним поширенням інформації ви можете посіяти паніку, деморалізувати українців, які бережуть Україну в тилу.

Якщо дуже кортить, діліться інформацією з близькими в особистих повідомленнях, обговорюйте інформацію, піддавайте критичному аналізу. 

І лише потім вирішуйте, чи потрібно поширювати цю новину в соцмережах.

3. Лише перевірені джерела інформації

У кожного причетного до бойових дій відомства — Генштабу ЗСУ, Міністерства оборони, Нацгвардії, Служби з надзвичайних ситуацій тощо — є не лише сторінка в соцмережах та окремий сайт, а й телеграм-канал. Знайдіть і підпишіться. Також телеграм-канал зазвичай є в керівників великих міст, областей, мерій. Там є актуальна інформація про повітряну тривогу у вашому регіоні тощо.

Побачили інформацію десь на просторах інтернету, наприклад, про новий коридор евакуації — перевірте її в офіційних джерелах. 

Інформаційні телеграм-канали об’єднують усі важливі новини в єдину стрічку, щоб будь-якої миті ви були в курсі того, що відбувається. Знову ж таки, важливо підписатися на такі канали, яким можна довіряти. 

Наприклад, я для себе обрала ТГ-канал «Україна 24»: інформація оновлюється оперативно, вона перевірена, графіка дуже наочна, її легко читати.

4. Надійне телевізійне джерело інформації

Єдиний марафон новин, який виробляють головні медіагрупи країни. Вони розділили між собою ефір по кілька годин і по черзі цілодобово повідомляють вам лише перевірену інформацію про події на фронті. Ви можете бути певні, що в цьому ефірі фейків немає.

Якщо не працює ефірне телебачення, слідкувати за новинами можна на YouTube, в Дії та ОТТ-платформах — YouTV, Sweet TV, Omega TV, MEGOGO, Kyivstar TV, Oll tv. Дивитися телебачення можна безкоштовно на супутнику, після початку війни канали були розкодовані. 

5. Ні фейсбучному хайпу!

Не підігравайте ворогу, публікуючи в соцмережах місця обстрілів або маршрути колон української військової техніки.

Скільки про це говорять спецслужби та військові, а дехто з українців навіть без злого умислу досі намагається «хайпанути», вказуючи точні адреси щойно розбомблених будинків або ведучи пряму трансляцію в соцмережі з місця влучання снаряду. Шукаючи «сенсації», ви можете мимоволі допомогти ворогу скоригувати вогонь і збільшити руйнування та людські втрати.

До речі, віднині за фото і відеозйомку переміщень військовослужбовців, зброї та техніки можна сісти в тюрму від 3 до 8 років. Закон днями ухвалила Верховна Рада.

Не треба інформувати ворога!

І ще кілька слів наостанок.

Бережіть ментальне здоров’я, зберігайте холодну голову. Так, це дуже складно під час війни, коли довго немає звісток від рідні з Маріуполя або інших гарячих точок. Так, це складно, коли мама з двома дітьми в паніці не може вирішити, чи варто тікати і де безпечніше. 

Але — за можливості — обмежуйте себе в бездумному гортанні інформаційних стрічок. Зізнаюся, я теж цим грішу. 

Зараз у соцмережах побільшало сварок між українцями: чи досить гостинно приймає переселенців Західна Україна, чи мають право відтепер українці говорити російською. Подумайте про те, чи вигідно нам, українцям, руйнувати нашу неймовірну і таку потрібну єдність. Подумайте про те, чи наближає ваш пост або коментар нашу спільну Перемогу. 

Пам’ятаймо: навіть у тилу ми залишаємося на інформаційному фронті, тож маємо бути сильними, єдиними і при тямі. Нам ще Україну відновлювати після Перемоги, правда ж?

Розкажіть друзям про новину