21 Бер 2024, 11:00

Зберегти не можна залишити: як БФ «МХП – Громаді» підтримує локальні музеї під час великої війни

В Україні близько 5000 музеїв. Вони різні, але мають спільну проблему — дефіцит фінансування. А за час повномасштабного вторгнення до цього виклику додалися тотальне й прицільне знищення росіянами культурних пам’яток. Музеї, які й раніше не були центрами дозвілля, відчули ще й дефіцит відвідувачів. Експонати — в сховищах, відвідувачі — в укриттях під час повітряних тривог. На додаток до цього, у регіонах музейники не надто вірять у гранти, колаборації чи фандрейзинг. 

У результаті маємо ситуацію, коли унікальні речі, які формують нашу ідентичність, від картин Марії Приймаченко, записників В’ячеслава Чорновола до знахідок з розкопок трипільців, можуть так і залишитися захованими експонатами. Навіть для українців. 

Тому 2023 року Благодійний фонд «МХП – Громаді» консультаційно та фінансово підтримав 5 локальних музеїв у Вінницькій та Черкаській областях, а також у межах окремого проєкту — реконструкцію центрального входу до Національного музею народної архітектури та побуту України.

Суть проєкту

Місія проєкту полягала в тому, щоб не лише фінансово підтримати музеї, але й:

  • навчити працівників шукати альтернативні джерела фінансування (для цього наші працівники проконсультували їх, і вони заповнили перші дві вдалі грантові заявки);
  • розповісти про музеї на локальному рівні (для місцевих та жителів навколишніх громад); 
  • розповісти про музеї на обласному та національному рівнях (для туристів та українців, які почали відкривати для себе історію й туристичний потенціал власної країни).
Культура допомагає перемагати агресію ворога. Згадайте березень 2022 року: поки українці не виявили волю, світ не підтримував нас. А воля — це саме продукт культури. Музеї, як носії нашої пам’яті, надзвичайно важливі в цьому процесі. Праці музейників, виставки, переосмислення подій з митцями дає фундамент і розуміння свого коріння. Це якраз та воля і те коріння, які спалахнули в нас у лютому-березні 2022-го. Щоб втримати цю силу надалі, її треба осмислити. Музеї — це також і про натхнення та мотивацію, а ці речі вже здатні трансформуватися в інновації. Тому культура, це не те, про що можна подумати потім, після Перемоги, це — про інновації, які є запорукою нашої Перемоги й те, що дозволить нам розвивати й відновлювати країну.
Тетяна Волочай
директорка Благодійного фонду «МХП – Громаді»

Етапи реалізації

2022 – травень 2023 року. Реконструкція та відкриття центрального входу в Національному музеї архітектури та побуту. Цей проєкт почався ще до повномасштабної війни. Однак ні під час обстрілів, ні під час блекаутів роботи не припинялися. Команда БФ «МХП – Громаді» та його стратегічний партнер, компанія МХП, були ще більш мотивовані закінчити вхід. 

Березень – травень 2023 року. Паралельно процесу реконструкції центрального входу в Музеї просто неба в Києві ми побачили запити від громад на підтримку їхніх локальних музеїв. Пропрацювавши потреби, відібрали ще 5 музеїв, яким допомогли оновити експонати, поповнити технічну базу, створити нові додаткові проєкти задля їхньої популяризації в медіапросторі. Це, зокрема:

  • Музей-садиба В’ячеслава Чорновола (Черкащина);
  • Музей композитора Миколи Леонтовича (Вінниччина);
  • Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура» (Черкащина);
  • Музей поета-дисидента Василя Стуса (Вінниччина);
  • Музей шістдесятника Василя Симоненка (Черкаси). 

Серпень 2023 – лютий 2024 року. Матеріальна й комунікаційна підтримка музеїв. Окрім безпосередньої фінансової підтримки, Благодійний фонд «МХП – Громаді» реалізував з кожним із музеїв власний комунікаційний проєкт. Наприклад, у співпраці з музеєм Василя Стуса в Рахнівці (Вінниччина) вдалося відзняти документальне інтерв’ю з 96-річним директором закладу — Дмитром Омелянчуком, який був знайомий з поетом-дисидентом. У бажанні зафіксувати спогади й досвід директора музею проєкт ще більш розрісся, і зараз готується спецвипуск «Локальної історії», у який увійде також історія Дмитра Омелянчука та інформація про музей. 

Про Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура» на Черкащині команда БФ «МХП – Громаді» вирішила зробити окремий спецпроєкт в одному з українських медіа. У результаті ми отримали не тільки гарний текст і верстку, а й поїздку цілої редакції в цей музей в один із вихідних днів (оскільки журналісти й фотографи теж надихнулися цим закладом і розказали про нього колегам). Додатково Благодійний фонд медійно висвітлив відкриття оновленого входу, аби максимальна кількість українців дізналася про заклад і заклала його в свої туристичні маршрути. 

Лютий 2024 року – дотепер. Завершивши всі проєкти, Благодійний фонд «МХП – Громаді» вирішив не зупинятися й масштабувати проєкт в інших громадах. Тож наразі триває відбір нових локальних музеїв для підтримки й продовження співпраці з тими закладами, яких підтримали 2023-го. 

Збереження культурної спадщини. To be continued…

Фонд буде й надалі відновлювати та підтримувати українські музеї. Тому що вони відіграють ключову роль у фіксації історії, подій, визначальних постатей, цінних артефактів, творів мистецтва. І знищуючи їх, руйнується культурний фундамент, що є основою національної ідентичності.

Благодійний фонд «МХП – Громаді» прагне не просто зберегти музейні заклади, а розказати українцям про цінність кожного з них. Повернути відвідувачів у музеї, поки ще ті існують фізично. Тому проєкт продовжить своє існування у 2024-му році.

Розкажіть друзям про новину

Нове відео