В Україні запустили інформаційну платформу для людей, які постраждали від сексуального насильства під час війни
03 Сер 2022, 15:09

В Україні запустили інформаційну платформу для людей, які постраждали від сексуального насильства під час війни

Проєкт “Психічне здоров’я для України” / Mental Health for Ukraine (MH4U) у партнерстві з консалтинговою агенцією One Health запустили інформаційну платформу “Далі Є” з метою допомоги людям, які пережили сексуальне насильство під час війни, знайти всю необхідну інформацію у одному місці про те, як та де можна отримати медичну, психологічну та юридичну допомогу. 

З початку повномасштабної війни ми отримали вражаючі дані про масові злочини російських окупантів на території України. Станом на липень ООН зафіксували 124 випадки сексуального насильства від початку вторгнення росії, а українські правоохоронці відкрили понад 20 кримінальних проваджень щодо сексуального насильства, вчиненого російськими військовими. Але ці цифри – лише верхівка айсберга. 

Пережити сексуальне насильство під час війни – це надзвичайно травмуючий досвід. Не кожна людина, яка пройшла крізь нього, готова про це свідчити, говорити чи звернутися за допомогою. Світова практика показує, що у таких випадках люди можуть звернутися за допомогою через місяці чи роки. Ми хочемо вплинути на це в Україні, надавши людям всю необхідну інформацію про те, як та де можна отримати всебічну допомогу. Всі дані, контакти, поради на одному сайті, який може стати першим кроком для людини у отриманні допомоги”. – зазначає Гайко Кьоніґштайн, лідер проєкту MH4U.

Потрапити на сайт “Далі Є” можна за цим посиланням. На сторінці покроково описано те, яким чином можна самостійно допомогти собі у такій ситуації, а також контакти надійних організацій, куди можна звернутися за медичною, психологічною та юридичною допомогою в Україні та Польщі. 

Крім даних про те, де можна отримати допомогу, проєкт MH4U також ділиться й іншою корисною інформацією у цій складній темі: що робити, якщо ви стали свідком насильства, як спілкуватися з близькою людиною, яка пройшла крізь такий досвід. У кінці сторінки можна знайти розділ з корисними матеріалами для фахівців у сфері психології, юриспруденції та журналістики: як працювати з такими клієнтами, як етично проводити інтерв’ю та писати про це. 

На сьогодні ми не знаємо скільки насправді наших людей пережили сексуальне насильство, скоєне російськими військовими. Але є чітке відчуття, що таких випадків багато. Саме тому наше головне завдання – поширити інформацію про те, де можна отримати допомогу і до кого можна звернутися. Щоби люди, які пережили такий досвід, знали, що вони не самі. Крім цього, ми вважаємо, що нам необхідно піднімати цю тему на інформаційному фронті, щоби не лише пам’ятати про звірства росіян, а й знати, що робити, якщо твоїй близькій людини може знадобитися схожа допомога. Адже це, на жаль, може статися з будь-ким. Із запуском нашої інформаційної платформи ми стартуємо активну комунікацію на цю тему: плануємо залучати різні медійні канали, лідерів думок та експертів, аби донести наш головний меседж – далі точно є”. – говорить Наталя Ольберт-Сінько, керівна партнерка агенції One Health

Окрема частина сайту присвячена цінності свідчень людей, які пережили сексуальне насильство під час війни. Вже зараз відповідні інстанції проводять збір свідчень, щоб злочинці отримали своє покарання. І саме свідчення людей, які крізь це пройшли, чи стали свідками такого злочину, мають найбільше значення. 

Відповідно до міжнародної практики, свідчення людей, які постраждали від насильства можуть бути достатніми доказами скоєння злочину сексуального насильства. Людина, яка постраждала внаслідок сексуального насильства, має повне право на відновлення справедливості в українських та міжнародних судах у будь-який момент, адже такі злочини не мають терміну давності. Від початку повномасштабної війни ми активно надаємо юридичну підтримку людям, які постраждали від сексуального насильства під час війни. І ми сподіваємося, що платформа “Далі є” допоможе не боятися звертатися за допомогою і знати, куди саме звертатися, що своєю чергою сприятиме і розслідуванню таких злочинів.” – говорить Христина Кіт, голова ГО “Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем”.

Розкажіть друзям про новину