В цих укриттях уже народжуються діти: кейс «МХП — Громаді» з облаштування 75 укриттів
05 Січ 2023, 18:40
PR

В цих укриттях уже народжуються діти: кейс «МХП — Громаді» з облаштування 75 укриттів

Благодійний фонд «МХП — Громаді» фінансово долучився до облаштування 75 укриттів: у дитячих садочках, школах та лікарнях. Заклади розташовуються у невеликих населених пунктах у 8 областях України. Загальна сума допомоги, виділеної на укриття, становить 6,6 млн грн. 

Допомогу з укриттям Фонд виніс в окрему програму фінансування й виділяв кошти під запити громад. Здебільшого це стосувалося шкіл, адже 13 тисяч дітей у різних регіонах України ризикували не почати офлайн-навчання. Але не тільки: також допомагали зі сховищами дитячим садочкам і медзакладам. 

З якими запитами зверталися

До кожного укриття є певні технічні вимоги, за якими воно може бути прийняте як таке, що справді є укриттям. Що точно має бути в сховищі: вентиляція, два виходи як мінімум, доступ до води, туалету, легка доступність протипожежних засобів, відсутність вологи, грибку та всього, що може зашкодити здоров’ю тих, хто там перебуває.

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь

Щодо цих пунктів і були звернення від шкіл, медустанов чи громад. Бо місцеві мешканці зазвичай самостійно розчищали й робили ремонт своїми силами в укриттях. Раніше їх використовували в кращому випадку як склади, в гіршому — як смітники чи звалища для непотрібних речей. Тому на першому етапі їх розбирали.

Після цього етапу був ремонт. Замінювали каналізаційні труби, меблі, білили стіни. І вже на цих етапах потрібна була допомога донорів чи благодійників: хтось потребував закупити меблі (бо винести меблі з якогось із класів — не варіант, їх потрібно продублювати), у когось гостро стояла необхідність замінити труби чи вентиляційну систему, десь просили допомогти з покриттям підлоги (бо там був холодний бетон і взимку перебувати досить холодно).

Не лише сховище: укриття-їдальня та артпростір

У деяких громадах мешканці творчо підходили до облаштувань укриттів: влаштовували там артпростори, психологічні кімнати, коворкінги.

Так, в одній школі зробили укриття-їдальню. Тобто там поєднані і класична їдальня, і укриття на цокольному поверсі. Є укриття з психологічним куточком. На Миронівщині створили не просто сховище, а артпростір, куди можуть приходити діти й молодь, перечекати повітряну тривогу й заодно знайти підтримку чи трішки розслабитися та перемикнути увагу.

Одне з наймасштабніших укриттів, які підтримав фонд “МХП — Громаді” — сховище в с. Степанці вартістю близько 3 млн грн. Це базове укриття, яке стоїть окремо біля школи, і яке будували з нуля. Річ у тім, що в тій школі не було можливості розібрати підвал чи використати якийсь найближчий під сховище. Відтак діти навчалися з 1 вересня в онлайн форматі. Зважаючи на збої зі зв’язком, поганий інтернет та інші технічні можливості, такий формат далеко не завжди підходить для сільських громад. Тому керівництво школи та Степанців звернулося з проханням збудувати укриття з нуля. Фонд погодився на проєкт, пішов у будівництво — і вже після зимових канікул діти зможуть повернутися за парти й бути в безпеці за будь-яких умов.

А в Каневі допомогли зробити укриття в лікарні. І в ньому вже навіть з’явилися на світ маленькі українці під час повітряних тривог. Також у Каневі своє укриття отримали й пацієнти інфекційного та неврологічного відділень. Там одночасно можуть лікуватися 40 пацієнтів, а за рік їхня кількість сягає 1400 людей. Там зробили ремонт вентиляційної системи. Закупили спеціальну установку для подачі свіжого й відведення забрудненого повітря. А щоб система працювала безперебійно, придбали ще незалежне джерело живлення — акумуляторну батарею, здатну працювати 5-6 годин.

Виклики для команди

Є законодавчий акт, різноманітні ДБНи та інші документи, в яких прописані речі, що мають бути, аби укриття було визнане придатним до користування. Тому кожен співробітник Фонду, який мав справу з укриттями, заглиблювався в пожежні норми, або в те, як зробити санвузол, які мають бути вентиляційні шахти. Це — певна спеціалізація, яку освоїв кожен з команди, хто долучався в той чи інший спосіб до цих проєктів. Тому з упевненістю можемо сказати: поки військові захищають нас на передовій, ми робимо все залежне від нас, аби убезпечити тил.

Розкажіть друзям про новину