05 Січ 2023, 18:40
PR

В цих укриттях уже народжуються діти: кейс «МХП — Громаді» з облаштування 75 укриттів

Благодійний фонд «МХП — Громаді» фінансово долучився до облаштування 75 укриттів: у дитячих садочках, школах та лікарнях. Заклади розташовуються у невеликих населених пунктах у 8 областях України. Загальна сума допомоги, виділеної на укриття, становить 6,6 млн грн. 

Допомогу з укриттям Фонд виніс в окрему програму фінансування й виділяв кошти під запити громад. Здебільшого це стосувалося шкіл, адже 13 тисяч дітей у різних регіонах України ризикували не почати офлайн-навчання. Але не тільки: також допомагали зі сховищами дитячим садочкам і медзакладам. 

З якими запитами зверталися

До кожного укриття є певні технічні вимоги, за якими воно може бути прийняте як таке, що справді є укриттям. Що точно має бути в сховищі: вентиляція, два виходи як мінімум, доступ до води, туалету, легка доступність протипожежних засобів, відсутність вологи, грибку та всього, що може зашкодити здоров’ю тих, хто там перебуває.

Щодо цих пунктів і були звернення від шкіл, медустанов чи громад. Бо місцеві мешканці зазвичай самостійно розчищали й робили ремонт своїми силами в укриттях. Раніше їх використовували в кращому випадку як склади, в гіршому — як смітники чи звалища для непотрібних речей. Тому на першому етапі їх розбирали.

Після цього етапу був ремонт. Замінювали каналізаційні труби, меблі, білили стіни. І вже на цих етапах потрібна була допомога донорів чи благодійників: хтось потребував закупити меблі (бо винести меблі з якогось із класів — не варіант, їх потрібно продублювати), у когось гостро стояла необхідність замінити труби чи вентиляційну систему, десь просили допомогти з покриттям підлоги (бо там був холодний бетон і взимку перебувати досить холодно).

Не лише сховище: укриття-їдальня та артпростір

У деяких громадах мешканці творчо підходили до облаштувань укриттів: влаштовували там артпростори, психологічні кімнати, коворкінги.

Так, в одній школі зробили укриття-їдальню. Тобто там поєднані і класична їдальня, і укриття на цокольному поверсі. Є укриття з психологічним куточком. На Миронівщині створили не просто сховище, а артпростір, куди можуть приходити діти й молодь, перечекати повітряну тривогу й заодно знайти підтримку чи трішки розслабитися та перемикнути увагу.

Одне з наймасштабніших укриттів, які підтримав фонд “МХП — Громаді” — сховище в с. Степанці вартістю близько 3 млн грн. Це базове укриття, яке стоїть окремо біля школи, і яке будували з нуля. Річ у тім, що в тій школі не було можливості розібрати підвал чи використати якийсь найближчий під сховище. Відтак діти навчалися з 1 вересня в онлайн форматі. Зважаючи на збої зі зв’язком, поганий інтернет та інші технічні можливості, такий формат далеко не завжди підходить для сільських громад. Тому керівництво школи та Степанців звернулося з проханням збудувати укриття з нуля. Фонд погодився на проєкт, пішов у будівництво — і вже після зимових канікул діти зможуть повернутися за парти й бути в безпеці за будь-яких умов.

А в Каневі допомогли зробити укриття в лікарні. І в ньому вже навіть з’явилися на світ маленькі українці під час повітряних тривог. Також у Каневі своє укриття отримали й пацієнти інфекційного та неврологічного відділень. Там одночасно можуть лікуватися 40 пацієнтів, а за рік їхня кількість сягає 1400 людей. Там зробили ремонт вентиляційної системи. Закупили спеціальну установку для подачі свіжого й відведення забрудненого повітря. А щоб система працювала безперебійно, придбали ще незалежне джерело живлення — акумуляторну батарею, здатну працювати 5-6 годин.

Виклики для команди

Є законодавчий акт, різноманітні ДБНи та інші документи, в яких прописані речі, що мають бути, аби укриття було визнане придатним до користування. Тому кожен співробітник Фонду, який мав справу з укриттями, заглиблювався в пожежні норми, або в те, як зробити санвузол, які мають бути вентиляційні шахти. Це — певна спеціалізація, яку освоїв кожен з команди, хто долучався в той чи інший спосіб до цих проєктів. Тому з упевненістю можемо сказати: поки військові захищають нас на передовій, ми робимо все залежне від нас, аби убезпечити тил.

Розкажіть друзям про новину

Нове відео