11 Тра 2022, 13:59

Слово “рашизм” запропонували внести до Оксфордського та Кембридзького словників

Група київських креативників та комунікаційників подала офіційні заявки та звернення до найвідоміших у світі академічних словників англійської, які стежать за належним поповненням мови актуальними словами — Оксфордського та Кембридзького. Українці просять їх внести “рашизм”, щоб ввести це слово до офіційного вжитку по всьому світу. Інформаційну кампанію назвали #BrandNewFascism (укр: новий фашизм), а приєднатися до неї може кожен охочий, використовуючи хештеги #BrandNewFascism #Rashism #Ruscism.

Безліч українських та закордонних експертів писали про появу так званого “російського фашизму” ще з початку війни росії проти України 2014 року і вже тоді почали вживати термін “рашизм”. Але після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року питання окремої назви для сучасного російського політичного режиму актуалізувалося та почало жваво обговорюватися у медіа, блогах і соціальних мережах. Нещодавно також було створено сторінку, присвячену рашизму, на Wikipedia — більше ніж 24 мовами та з великою кількістю посилань.

Слово “рашизм” зараз вживають українські журналісти, телеведучі та лідери думок. Його використовує у своїх промовах й український президент Володимир Зеленський. Більш того — його починають пояснювати для своєї аудиторії іноземні авторитетні ЗМІ, серед яких New York Times зі статтею відомого історика Тімоті Снайдера. До ініціативи #BrandNewFascism приєднуються також українські інфлюенсери та блогери, які підтримують кампанію своїми постами — в них вони переважно говорять про важливість і необхідність “узаконення” цього слова, а ілюструє звернення фото з імпровізованими плакатами та слоганами на зразок “Рашизм — фашизм ХХІ століття”.

Зараз ми, українці, пропонуємо внести до офіційних словників англійської мови, яка є головною мовою інтернаціонального спілкування, слово “рашизм” (eng: rashism or ruscism), щоб називати ідеологію та владний російський режим, що розпочав війну та здійснював воєнні злочини в Україні, Грузії, Чечні та Сирії. В останні роки найбільшою гордістю росії є перемога над фашизмом і нацизмом у Другій світовій війні. Більш того — статус переможця є для російської влади фундаментом її самолегітимізації та самоповаги. Але сьогодні все свідчить про те, що росія XXI сторіччя за своєю ідеологією та методами ведення війни є реінкарнацією фашизму, який переродився у вигляді “рашизму”.
активісти

Подібні листи організатори кампанії відправлять і до українських установ, а також найбільших світових спілок журналістів: “Саме кореспонденти вирішують, як саме описати події, що їх зараз вони транслюють з нашої країни на весь світ, та які для цього підібрати слова, що є коректним визначенням, а що — ні. Тож ми вважаємо, що почати активно вживати цей термін мають іноземні медіа, розповідаючи про конкретні прояви російського фашизму своїм читачам і підписникам, щоб усі мали чітке розуміння масштабу цього явища”.

Щоб підтримати інформаційну кампанію, потрібно робити свої фото з плакати на тему рашизму англійською мовою та закликами використовувати це слово, адже рашизм = новий фашизм. А також ділитися ними у своїх соціальних мережах з хештегами #BrandNewFascism #Rashism #Ruscism.

Розкажіть друзям про новину

Нове відео