За даними дослідження State of PR 2023, 26% піарників постійно використовують сервіси штучного інтелекту у своїй роботі. При цьому 55% опитаних вважають навичку роботи з інструментами ШІ необхідною для комунікаційника майбутнього. Коли ChatGPT 3.5 від Open AI почав масово входити в робочі та особисті потреби людей по всій планеті, ми в Newsfront Сommunications, звісно ж, не оминули його увагою і почали застосовувати у повсякденних задачах.
Альтернативою ChatGPT є Gemini, який створила компанія Google. Як зазначають розробники, його сильна сторона — це генерування тексту, переклад та адаптація під різні ton of voice.
Тож я вирішила протестувати обидві моделі й визначити, яка з них буде кращим помічником для піарника. А тестувати буду за п’ятьма задачами, які, згідно зі State of PR 2023, піарники визначили як ті, у яких вони найчастіше використовують ШІ.
Написання та редагування текстів
Тексти ШІ я не ризикую брати як фінальний варіант готовий до публікації в медіа чи соцмережах, тому задачу копірайтингу модель отримує від мене зазвичай для того, щоб побороти проблему «чистого листа». За умови чітко поставленої задачі ви отримаєте більш-менш якісний драфт, який далі варто буде допрацьовувати.
Тож перше завдання, яке отримали моделі, — написати пресреліз про результати КСВ проєкту. Обидва тексти від ШІ вийшли досить непоганими, але, як очікувалось, потребують допрацювання. ChatGPT додав забагато емоційно забарвлених слів, як-от, «грандіозний успіх», «неймовірна сума».
Тому бал за це завдання отримує Gemini, адже його структура була більш схожою до тієї, що ми використовуємо у своїх текстах, та краще дотримано інформаційний жанр. А ще у Gemini є дуже зручна дрібничка, яка теж додає переваги — відповідь, яку генерує ШІ, можна одразу пошерити в документ чи створити лист у Gmail.
Серед інших задач для ШІ по копірайтингу може бути: написання постів, скорочення тексту, підбір заголовка, допомога у формуванні висновку. Попри однакове ТЗ для обох генеративних моделей, вони все ж по-різному підходять до цих задач. ChatGPT більш чітко дотримується вимог і працює саме у форматі посту чи тексту. А Gemini частіше використовує списки, пункти, розділи, а не повноцінні абзаци тексту зі складними реченнями. Це може бути корисно, щоб опрацювати інформацію, або коли потрібно більш структуровано підійти до подачі інформації. Проте для написання постів та інших невеликих текстів я все ж віддам перевагу Open AI.
Ідеї для контенту
Найчастіше доводиться просити допомоги ШІ, щоб запустити креативний процес, і самостійно чи з ним генерувати ідеї. Якими б шаленими чи нерелевантними не були варіанти ШІ, часто вони можуть наштовхнути на власні цікаві думки.
У рамках цієї задачі обидві моделі працюють майже з однаковою ефективністю, але Gemini схильний до часто надмірного структурування тексту. Наприклад, одне із прохань було підготувати невеликий піар-план для річниці роботи телеком-оператора на ринку України та прописати аргументацію для клієнта, чому варто використовувати саме ці інструменти. Обидві моделі майже однаково впорались, запропонувавши пресреліз, інтерв’ю та спецпроєкт. Але, як і в попередніх задачах, Gemini виявився надто структурним, і його аргументація виглядала як список у той час, коли ChatGPT сформував логічні послідовні рекомендації в одному тексті. Хоча варто зазначити й певну особливість Gemini — давати додаткову інформацію, яка не входила в задачу, але може вам допомогти. Такі собі рекомендації, що потенційно знадобляться. Зокрема, до річниці він запропонував розробити унікальну айдентику під проєкт, провести конкурс для клієнтів та зробити подарунки для працівників. Але, попри це, віддам бал ChatGPT, адже його відповідь потребує меншого допрацювання.
Наступна перевірка на креативність буде присвячена influence-маркетингу. Восени 2023 року ми з командою працювали із благодійним фондом над їх щорічною фандрейзинговою кампанією. Частиною комунікаційного плану була робота із лідерами думок і, згідно брифу, потрібно було продумати креативну механіку для проявів. За цим я і звернулась до генеративних ШІ. ChatGPT запропонував 10 ідей із яких 3 досить цікаві. Gemini прописав 5 ідей і кілька рекомендацій, що теж звучать досить непогано і дають поштовх для думок. За це завдання бал йде Gemini, бо його ідеї більш комплексні та сфокусовані на благодійності.
Переклад
У змагання ChatGPT та Gemini по цій задачі вступає третій учасник — перевірений часом Google Перекладач. Перше завдання для тестування — перекласти з української на англійську лист-пояснення для партнера. Досить очікувано, всі три тексти виглядають майже однаково. Але у Gemini є кілька важливих фіч, на які варто звернути увагу. Основна — він генерує одразу кілька відповідей, серед яких можна обрати найкращу. У випадку із перекладом перша опція — це прямий переклад, дві інші доповнюють оригінальний лист. І навіть ці три варіанти чернеток можна згенерувати повторно в один клік. Уважні також помітили іконку динаміку на скріншоті нижче — це можливість озвучити згенеровану моделлю відповідь. Працює як англійською, так і українською.
Далі перевіримо якість перекладу пресрелізу з англійської на українську. Задача тільки здається легкою, а насправді оригінальний текст має складну структуру речень і технічні терміни. Аби можна було чіткіше зрозуміти рівень перекладу наведу приклад:
Оригінал: a seemingly floating footpad design
Google Перекладач: здавалося б, плаваючому дизайну підкладки
ChatGPT: видимим дизайном подушки для рук
Gemini: здавалося б, парячою конструкцією підставки для рук
Як на прикладі, так і загалом, із задачею перекладу, для мене фаворит очевидний і це не ШІ. Я обираю Google Перекладач, тому що можна одразу отримати переклад і не прописувати задачу, як для ШІ. Крім того, для мене набагато зручніше, коли обидва тексти одразу видно на одному екрані.
Проте запит на роботу із перекладом у мене залишається і він звучить як «перевір текст та онови за потреби». ChatGPT у більшості випадків так і робить, тобто просто надсилає відкорегований текст. Gemini завжди спочатку пише, що саме йому здається не так із текстом, а вже потім оновлений текст, враховуючи свої зауваження. Тому, якщо прагнете покращувати свою мову, краще використовувати Gemini.
Аналіз інформації та пошук релевантної інформації
Під час своєї роботи я не використовую ШІ для цих задач в першу чергу, тому що не довіряю якості його пошукових здібностей. Запитуючи самі моделі, чи підходять вони для збору та аналізу актуальних даних в інтернеті, отримуємо різні відповіді. Очікувано, ChatGPT відповідає, що він не може взаємодіяти з інтернетом у режимі реального часу.
У той час як Gemini підтверджує, що готовий брати такі задачі в роботу і дає список, чим саме може допомогти. Щоб це перевірити, я попросила його проаналізувати медіадіяльність кількох компаній та підібрати приклади комунікації зі сторітелінгом на українському та глобальному ринку. Модель дійсно надає аналіз чи інформацію за запитом, інколи навіть із релевантними посиланнями. Проте ці відповіді потрібно додатково перевіряти, бо в більшості випадків інформація дуже неточна. Наприклад, кількість підписників у соцмережах вказано невірно, вказана активність компанії, яку вона насправді не робила, прописані посилання, яких не існує.
Але, якщо у вас вже є дослідження, але вам потрібна допомога із висновками чи створенням summary згідно з ним — ШІ чудово для цього підійде. І, до речі, у Gemini є фічі, які допоможуть розширити чи звузити текст, або ж зробити його простіше, неформальніше чи професійніше.
Мій персональний висновок: як базовий інструмент буду використовувати Gemini. Мені більше подобається його дизайн, наявність додаткових фіч та формат відповідей. Але в креативних задачах вважаю доцільним перевіряти відповіді двох моделей, щоб не проґавити цікаву ідею.