Робота над репутацією — постійний, безперервний процес. Буває так, що колосальна праця піар-команди є неефективною і не дає потрібного результату. І навіть зміна стратегії та залучення додаткових фахівців не приносить бажаних змін. Розкажу про поширені помилки тих, хто починає займатися піар просуванням та провалюється.
У вас немає єдиного позиціонування
Зараз, в еру перенасиченості інформацією, рекламою та інфоприводами, людина має до трьох секунд, щоб зрозуміти, запам’ятає вона вас чи ні. Якщо бренд компанії «робить все», про лояльність аудиторії можна забути. Важливо зафіксувати для себе, що в інших людей ваш бренд має асоціюватись із чимось одним. Це ваша ключова особливість. І вона має бути однаково сформульована у всіх зовнішніх та внутрішніх проявах: сайті, соціальних мережах, візитках, презентаціях, титрах під час інтерв’ю, анонсах спікерів на виступі, проморолику тощо. Цільовій аудиторії знадобиться приблизно півроку, щоб запам’ятати вас за умови, що звідусіль вона чутиме одні й ті самі меседжі.
Ви лінуєтеся робити вихідний потік
Щоб стати по-справжньому відомим, потрібно займатися піаром бренду системно та робити прояви в дуже великих кількостях. На початкових етапах раджу не нехтувати жодною можливістю привернути до себе увагу: писати експертні статті для різних за охопленням сайтів, йти на інтерв’ю на маловідомий YouTube або телевізійний канал. Пізніше з уже наявними (нехай навіть невеликими) піар-активностями вам буде легше отримати прояви в більш значущих.
У перші півроку роботи над новим брендом не буває надто багато піару. Гоніть у шию комунікаційників, які розповідають, що ви особливі та створені лише для ексклюзивних видань та вам треба зачекати, доки на інтерв’ю вас покличе сама Опра. Поки одні змусять зачекати на манну небесну, інші вже зроблять вас відомими.
Ви платите медіа
Будь-який проплачений піар завжди видно, і це відштовхує професіоналів у бізнесі — стаття, за розміщення якої заплатили, ряснітиме плашкою «PR» або «Партнерський матеріал». Роблячи платні розміщення, ви можете назавжди перейти в комунікацію з комерційним відділом редакції. Крім цього, проплачені інтерв’ю відрізняються надто комплементарними питаннями та не завжди нативною рекламою. В епоху освічених аудиторій це не працює.
Ваша початкова ціль недостатня
Я знаю багато історій, коли люди з ентузіазмом починають займатися просуванням персонального бренду або бренду компанії й через деякий час зупиняються. Чому так відбувається? Тому що мотивації з самого початку недостатньо. Іншими словами, людина не сформулювала настільки сильну мету цього просування, щоб вона стала для неї маяком на довгі роки. Адже при виході в публічний простір дуже багато незручного: перед виступом зникає голос, у суботу більше хочеться піти з сім’єю до парку, а не давати інтерв’ю, а в соціальних мережах дошкуляють хейтери. Якщо не готові йти на жертви та компроміси із самим собою — популярності вам не бачити. Перш ніж почати займатися піар просуванням, спочатку зрозумійте, для чого вам дорога довжиною в життя під назвою «Світовий бренд компанії» або «Персональний бренд».
Піар — це про регулярну монотонну роботу та гру в довгу. Може пощастити, і перший інфопривід зробить компанію відомою у всьому світі. Але загалом варто налаштуватися на тривалу серйозну роботу.
Ви не підвищуєте свій рівень потреби
У просуванні бренду дуже важливо рухатися градієнтом і регулярно підвищувати собі планку. При моніторингу можливостей для проявів (порталів, програм, профільних конференцій) потрібно постійно ставити собі вищі завдання. Якщо на початкових етапах роботи можна задовольнятися матеріалом у невеликому медіа, то через півроку цільтеся у Forbes. Якщо спочатку географія покриття вашої компанії була Україна, то за рік — світ. Якщо ви не створюватимете все більш якісної необхідності для прояву бренду, ви не те що залишитеся на місці, а спуститеся вниз. Так це влаштовано. Регулярний вихід із зони комфорту — секрет успіху хорошого піару.
Крім цього, не нехтуйте нетривіальними підходами — розвивайте себе та команду в питаннях комунікації, спілкуйтеся із західними колегами, освоюйте професійну літературу. Це може принести новий інсайт, який добре спрацює.