50% підприємців змушені трансформувати діяльність: дослідження малого та середнього бізнесу в Україні
01 Сер 2022, 15:46

50% підприємців змушені трансформувати діяльність: дослідження малого та середнього бізнесу в Україні

Більшість українських підприємців (61%) попри війну, вимушену релокацію, складнощі з логістикою та зменшення обсягів продажів продовжують працювати, а 91% з тих, хто призупинив діяльність – готові відновитись у майбутньому. Такі результати дослідження Mastercard SME Index, у рамках якого вивчалися стан та ключові потреби малого та середнього бізнесу в Україні, а також перспективи повернення до показників довоєнного рівня. 

Стан та головні потреби малого та середнього бізнесу

Війна значно вплинула на доходи малого та середнього бізнесу. 79% опитаних констатують зменшення обсягів бізнесу, причому для половини підприємців таке скорочення сягає від 50% до 99%. Водночас кожному п’ятому підприємцю вдалося зберегти (19%) або навіть збільшити (2%) обсяги бізнесу порівняно з довоєнним періодом.

Адаптуючись до нової реальності, кожен другий підприємець (50%) був змушений трансформувати свою бізнес-діяльність. Найчастіше ці зміни стосувалися переорієнтації бізнесу на оборонні потреби країни (17%), перехід до іншої сфери бізнесу (16%) чи перенесення виробничих потужностей в інші регіони України або за кордон (13%).

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь

Для відновлення бізнесу знадобиться час та підтримка. Залежно від довгострокової ситуації в Україні, 41% опитаних прогнозують повернення до довоєнних показників протягом року, 30% вважають, що для цього знадобиться від одного до двох років, а 23% очікують, що зможуть повністю відновитися не раніше ніж, за два-три роки. Серед головних потреб нині активного бізнесу – нові замовлення та ринки збуту (56%), кошти на розвиток (33%) та допомога з логістикою (23%).

Втім, незважаючи на зменшення рівня доходів та складнощі, з яким стикається малий та середній бізнес сьогодні, українські підприємці активно донатять гроші на благодійність та підтримують волонтерські ініціативи – про це заявляють 74% опитаних. 

Діджиталізація та безготівкові оплати

Активна діджиталізація характерна для більшості представників малого та середнього бізнесу в Україні. Так, 70% підприємців зазначають, що використовують цифрові канали продажів, серед яких найбільш популярними є соціальні мережі (40%) та власний сайт (33%). За оцінкою 39% опитаних працюючих підприємців, саме цифрові канали приносять їх бізнесу більше половини всіх замовлень.  

Протягом останніх років ми бачили, як цифрова трансформація допомагає українським підприємцям розвиватися, а сьогодні діджиталізація набула особливого значення. Український малий та середній бізнес вбачає в цьому важливу умову для свого відновлення та зростання, і з позитивом дивиться у майбутнє. Вже дві третини українського малого та середнього бізнесу використовують цифрові канали, тому потенціал і необхідність подальшої діджиталізації очевидні. Вона відіграє важливу роль у допомозі українським підприємцям, і ми зі свого боку будемо і надалі використовувати свої технології, інновації та експертизу, щоби допомагати українським бізнесам зростати.
Інга Андреєва
генеральна директорка Mastercard в Україні та Молдові

Кількість бізнесів, що приймають оплату за товари чи послуги у безготівковій формі зростає. Так, з початком війни 8% підприємців вперше почали приймати безготівкові оплати. Загалом, відповідно до результатів дослідження, сьогодні 87% діючого бізнесу приймають оплату у безготівковій формі – через POS-термінал, на банківський рахунок або за допомогою цифрових сервісів. При цьому третина підприємців стверджують, що на безготівку припадає переважна більшість оплат (90-100%).

Українські підприємці проявляють зацікавленість і до новітніх платіжних технологій. Так, за результатами дослідження, кожен десятий приймає оплати за товари та послуги криптовалютою, а 24% бізнесів розглядають таку можливість у майбутньому. 

Розкажіть друзям про новину