Авторське право залишається невід’ємною частиною інтелектуальної власності в цифрову епоху. Захист цих прав стає все важливішим, оскільки інтернет змінив спосіб, у який ми споживаємо і ділимося інформацією. Незаконне завантаження та поширення матеріалів, захищених авторськими правами, завдає шкоди творцям та індустрії в цілому. Знання і дотримання законів про авторське право є ключовими для збереження балансу між інтересами творців і доступом користувачів до творчих робіт.
Комітет IAB Україна підготував серію статей, у яких розповість про стан справ у сфері захисту авторських прав у цифрову епоху та шляхи вирішення поточних проблем. Перший матеріал можна прочитати тут.
Тож які дієві механізми захисту прав власників контенту у наш час? Відразу скажемо, що у цьому питанні чарівної пігулки не існує, і доводиться паралельно працювати у кількох напрямках, звужуючи можливості нелегального використання контенту.
«Фактори, включаючи соціально-економічну ситуацію, стримують перехід користувачів до легальних майданчиків для медіа-контенту в Інтернеті. Популярність піратських ресурсів залишається високою через інтереси їх організаторів та осіб, які залучають трафік для інших проєктів. Таким чином останні підтримують піратів, надаючи їм ресурси для розвитку та захисту. Сподіваємось, що нещодавні зміни в рекламному законодавстві змінять цей процес і дозволять правовласникам більш ефективніше захищати свої порушені права. Ми залишаємося активними в цьому напрямку та готові реагувати на відповідні зміни у моделі організації діяльності протиправних ресурсів», — прокоментував В’ячеслав Мієнко, засновник та старший партнер у Smartsolutions.
Механізми захисту прав власників контенту
1. Блокування доступу до піратських сайтів: основні підходи
Піратські сайти стали серйозною загрозою для авторських прав у цифровому світі, приносячи великі збитки правовласникам контенту. Тож різні країни вживають різноманітних заходів, включаючи закони, що дозволяють блокувати доступ до таких ресурсів.
«В Україні з 31 березня було передбачено, а з 02 жовтня 2023 року деталізовано заборону замовлення розміщення реклами на веб-сайтах, які внесені до WIPO Alert. Це стосується веб-сайтів, що регулярно порушують авторські права. За порушення цих прав передбачено штрафи, наприклад, 10 мінімальних заробітних плат або 300 мінімальних заробітних плат за рекламу азартних ігор.
Співпраця України з WIPO Alert почалася у 2020 році з підписанням меморандуму. Проте наразі у список WIPO Alert внесено лише 4 українських веб-сайти, що вказує на потребу в активізації цього процесу.
У найближчий час очікується завершення розробки порядку формування та ведення національного переліку веб-сайтів, які порушують права інтелектуальної власності. Це має значно прискорити процес додавання сайтів до списку WIPO Alert.
Поки чекаємо на цей порядок, рекламодавцям рекомендується укласти угоду з WIPO для зручного доступу до WIPO Alert. Зараз цей доступ є безкоштовним, але потребує укладення відповідної угоди. Заявки на укладення угоди можна подавати через форму на веб-сайті WIPO», — розповідає Олена Андрієнко, заступниця директора з правових питань Publicis Groupe Ukraine, Членкиня Наглядової ради Всеукраїнської Рекламної Коаліції.
Тож розглянемо, які підходи до захисту прав власників контенту існують у світі.
- Закони без судового втручання. Деякі країни, такі як Італія, Бразилія, Корея, Японія та Греція, надають урядовим органам право блокувати доступ до піратських сайтів без судового втручання. Це означає, що уповноважений орган може видати наказ інтернет-постачальникам блокувати сайти, які систематично порушують авторські права. Проте, цей підхід не завжди є ефективним через швидку зміну адрес та розташування сайтів.
- Блокування за рішенням суду. У деяких країнах рішення про блокування піратських сайтів приймається лише судом, щоб зберегти баланс між захистом авторських прав та правами користувачів.
Загальною метою цих заходів є захист авторських прав, стимулювання легального поширення контенту та зменшення шкоди, завданої піратськими сайтами. Однак, вирішуючи ці завдання, важливо уникати ускладнень у сфері свободи інтернету та цензури.
2. Освіта
Загальною метою підвищення рівня обізнаності щодо авторських прав є виховання свідомого та відповідального споживача контенту, який поважає права авторів та сприяє сталому розвитку цифрового суспільства. Освіта та підвищення обізнаності щодо авторських прав у користувачів є критичними завданнями у сучасному цифровому світі. Їхні основні вектори включають:
- Популяризацію легальних послуг: замість завантаження матеріалів із сумнівних джерел, користувачі можуть використовувати легальні сервіси.
- Захист авторських прав: розуміння важливості авторських прав і ролі творців у суспільстві.
- Попередження порушень: підвищення обізнаності щодо авторських прав допомагає уникати ненавмисних порушень, сприяючи зменшенню популярності піратських сайтів і незаконного завантаження контенту.
- Цифрову грамотність: розвиток навичок користування цифровими ресурсами допомагає зрозуміти межі інтернет-свободи та цензури.
3. Гайди та консультації
Надання інформаційних матеріалів та консультацій щодо авторських прав сприяє підвищенню обізнаності серед користувачів. Тож ІАВ Україна спільно з Ініціативою «Чисте небо» та Getty images створили низку гайдів, які розкривають всі необхідні деталі про авторське право.
- Гайд 1 з питань захисту правовласників контенту;
- Гайд 2 з питань захисту правовласників графічного та фото контенту;
- Гайд 3 — співпраця зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (WIPO Alert) допомагає виявляти та уникати розміщення реклами на веб-сайтах, які порушують авторські права.
4. Black list
Щоб не допустити ризик появи рекламодавця на сайтах з неліцензійним контентом, рекламодавцям та агенціям у цьому допомагає black list від ініціативи «Чисте небо». Кожного місяця на сайті та сторінках соціальних мереж ІАВ Україна публікують блек-листи з переліком веб-сайтів, до яких правовласники контенту мають претензії. Претензії порушникам висуває правовласник. Ініціатива «Чисте небо» шляхом публікації сайтів, до яких є претензії правовласників, лише інформує спільноту про факт порушення. Blacklist є інструментом попередження про порушення. Публікація списку сайтів, до яких є претензії правовласників (blacklist) є інструментом попередження про порушення. Якщо сайт неправомірно опинився у blacklist, завжди можна звернутися до правовласника, контакти якого надаються у кожному оновленому списку сайтів у blacklist.
Висновок
Забезпечення захисту авторських прав в цифрову епоху вимагає комплексного підходу, який включає правові механізми, освіту та співпрацю між зацікавленими сторонами. Лише таким чином можна зберегти баланс між інтересами творців та користувачів інформації в цифровому світі.