Залучення КНДР у війну та План перемоги: настрої українців у соцмережах у жовтні 2024 року
21 Лис 2024, 14:03

Залучення КНДР у війну та План перемоги: настрої українців у соцмережах у жовтні 2024 року

Протягом жовтня в соцмережах України в темах щодо війни помітно переважав негатив. Про це говорять результати дослідження ГО CAT-UA. 

Жовтень повторив антирекорд липня цього літа з показником індексу у мінус 17 пунктів.

Протягом місяця позитив переважав лише одного разу — в День захисників та захисниць України +10 пунктів. Решта днів пройшли під знаком мінус. 

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь

Вже наступного дня після свята стався перший вагомий пік негативу (-23 пункти). Тоді військове командування заявило про вихід Сил оборони з Вугледара після понад 2 років оборони. 

Ще один фактор посилення песимістичних настроїв — свідчення самих військових: про виходи з оточення під вогнем росіян, велике виснаження, відсутність заміни та поповнень, перевагу росіян в техніці та живій силі.

Паралельним курсом ішов ще один трек в інфополі — корупційний. Заява СБУ про затримання очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи з 6 млн доларів, зароблених на фіктивних інвалідностях, викликала національний резонанс.

Крім того, сплеск негативних емоцій через стихійні рейди ТЦК після ювілейного концерту гурту «Океан Ельзи» й контркомунікація деяких публічних військових — із закликами повернутися до реальності війни. В результаті у суспільній уяві вимальовувалася неприємна картинка: одні відкуповуються та крадуть, інших «хапають на вулиці».  

Не надто популярне підвищення податків за ступенем впливу на настрої українців можна порівняти з ухваленням закону про мобілізацію на початку цього року.

Вже 14 жовтня В. Зеленський символічно підтвердив залучення північнокорейських бійців («фактичне включення у війну»). Наступного дня після цієї заяви Індекс впав з позначки -11 пунктів до -26. Проте вже 16 жовтня настрої врятувала презентація Плану перемоги Володимира Зеленського у Верховній Раді. Тоді Індекс зробив стрімкий стрибок до рівноваги (-8 пунктів).

Наступний потенційний привід для значного оптимізму стався вже в ніч проти 19 жовтня — обмін полоненими. Щоправда, навіть така довгоочікувана звістка (серед звільнених були й 34 «азовці», а також журналіст Максим Буткевич) досить швидко, до середини доби, змінюється рутиною — про ТЦК, корупцію, передвиборчу кампанію в США, фронт, обстріли тощо. 

Удари по тилах рф не дають соцмережам остаточно провалитися в песимізм. 22 жовтня на тлі чергових атак по ТЕЦ та спиртзаводах рф і обнадійливих новин про допомогу від партнерів (позика G7 за рахунок заморожених активів, пакет допомоги від США) Індекс знову перебував на доволі високому, як для нинішнього періоду, рівні -8 пунктів.

А 24 жовтня на тлі заяви ГУР про прибуття військових КНДР на Курщину та невдоволення браком світової підтримки (апофеозом стала присутність Антоніо Гутерреша на саміті БРІКС в Казані) Індекс перетнув позначку -33 відсоткові пункти. 

Повсякчас на настрої тиснув і міжнародний контекст: вибори в США (падіння рейтингів Камали Гарріс, перемога Дональда Трампа), Грузії (перемога проросійської «Грузинської мрії») та Молдові (заледве за підтримки діаспори на референдумі перемогли прихильники євроінтеграції, а на виборах — проукраїнська Мая Санду). 

Розкажіть друзям про новину