25 Лип 2024, 15:06
PR

Володимир Дегтярьов: трансформація з комунікаційника у військового та ефективні кампанії

Гість дев’ятого випуску подкасту «Не під запис» Володимир Дегтярьов — військовослужбовець ЗСУ, співзасновник та партнер комунікаційної агенції Newsfront. Він розповів про шлях від комунікаційника до військового та як це вплинуло на роботу агенції, комунікації про Україну, персональні бренди військовослужбовців та уроки, засвоєнні на заняттях з джиу-джитсу, якими ділимося з вами. 

З комунікаційника у військовослужбовця: шлях трансформації

Найкращий персональний бренд держслужбовця — його відсутність.

Володимир не думав, що його кар’єрний напрямок так кардинально зміниться, і він із комунікаційника перетвориться на військового ЗСУ. 

«Мені завжди був цікавий військовий світ. Я читав багато різних книжок на військову тему, біографій морських котиків, але ніколи не уявляв, що це може статися зі мною». 

Зараз він служить у ЗСУ і своїй легкій адаптації завдячує побратимам та менторам, які раніше потрапили на службу. Вони ділилися цінними порадами:

  • Найкращий персональний бренд держслужбовця — його відсутність. Успіх держслужбовця — це успіх його інституції.
  • Найкраща комунікація — це дія. 

«Коли розумієш, що лише спільно з командою можливо чогось досягнути, починаєш будувати горизонтальні зв’язки навіть у такій ієрархічній та бюрократичній структурі, як військо». 

У війську багато чого залежить від персоналії лідера і від способу взаємодії зі світом, який він задає. Якщо він культивує конкуренцію і внутрішні чвари, обмежує доступ до інформації, то організація перетворюється на ієрархічно жорстку. Причому це стосується всього, неважливо, чи це державна структура, чи бізнес. 

Команда Newsfront позитивно відреагувала на рішення Володимира піти воювати добровольцем. Але щоб вийти з «операційки» компанії, у неї має хтось зайти. Місце Володимира зайняла партнерка та засновниця агенції Наталя Березовська. Тепер вона управляє командою з 25 людей. Роботу Наталі набагато полегшує самостійність працівників.

«У нас сильна, потужна команда, яка справляється самостійно. Я мінімально залучений до обговорень і статусів. Слідкую, але не глибоко, тому що моя основна служба займає 200% часу».

Володимира намагаються залучати до обговорень в агенції, особливо стосовно військової тематики. 

«Не можу бути залучений до всіх обговорень. Але щодо благодійності, зборів, військової теми, волонтерської допомоги тощо, колеги кличуть подивитися і просіяти, чи це актуально, наскільки це робочий момент».

Більшість команди Newsfront наразі знаходиться в Україні, решта — в інших країнах чи мігрує. Робота попри це налагоджена, адже COVID-19 підготував усіх до дистанційної роботи. Кілька разів на тиждень працівники збираються побачитися наживо. 

Комунікації про Україну, не знаходячись в Україні

Члени команди, які працюють за кордоном, регулярно приїздять в Україну, щоб відчути українські реалії. Сьогодні важко робити якісні комунікації для українських брендів, не відчуваючи фізичного контексту війни. За мирних умов така комунікація була б можлива, але не зараз. Бо це лише український внутрішній досвід.

«У нас був досвід під час COVID-19, коли всюди було однаково погано. Тоді можна було працювати з різних країн і з іншими різними країнами. Зараз, безумовно, так не можна».

Військові бренди, створені експідприємцями

Як комунікаційник і підприємець Володимир відмічає різницю в підходах до комунікації і процесів тих військових брендів, які створені колишніми підприємцями. Наприклад, «Хартія» запустила влучну кампанію «Цінуємо всіх, навчимо кожного». Вона розвіює головне побоювання кожного мобілізованого: йти воювати ненавченим. 

«Треба говорити з людьми — це, напевно, найголовніше. Але перед тим, як говорити, треба діяти». 

Окрім якісної комунікації, відмічає Володимир, важливо підтверджувати свої слова діями й говорити правду.

«У війську дуже складно бути неправдивим. Складно говорити якісь речі, які не можеш підтвердити. І тому Третя штурмова бригада, “Азов”, “Хартія” ґрунтуються на тому, що готові підтвердити діями».

Якщо ці бригади комунікують, що підготують військових, одразу демонструють навчальні центри для них. Або якщо говорять, що цінують життя поранених, демонструють відео, як у їхніх бригадах рятують життя людей. 

Як з’являються військові інфлюєнсери?

У війську найчастіше саме командир конкретного підрозділу вирішує, чи буде бригада або рота працювати над своєю комунікацією. І це може бути командир будь-якого рівня. 

«У мене є знайомі, які в не дуже медійних батальйонах зробили невеличкі підрозділи, їх назвали, забрендували, і це їм допомагає».

Якщо говорити про найвпізнаваніші бренди — Третя окрема штурмова бригада чи «Азов» — їх медійність росте від персоналії лідера. Коли командир бригади чи батальйону розуміє цінність публічності, сам стає публічним або створює такі можливості для інших бійців.

Персональні бренди vs. військова служба 

Для військового або військовослужбовця сильний особистий бренд — це не дуже добре.

«Для військового або військовослужбовця сильний особистий бренд — це не дуже добре. Адже легко стати заручником цього бренду. Військовому лідеру часто доводиться ухвалювати складні та непопулярні рішення, відправляти людей на складні завдання, які можуть нести за собою загибель, поранення тощо. І ти не можеш одночасно намагатись набрати лайки, поширення, репости й тут же вигрібати весь негатив», — зазначає Володимир. 

Важливо не бути найкращим самому, а щоб твої люди або твій підрозділ були найкращими. Акцент на успішних діях, а не на успішному особистому бренді.

Володимиру неодноразово говорили про небезпеку надмірної публічності для військового. Особливо з появою OSINT-інструментів. Тож тепер він шукає визнання для себе через успішність своїх проєктів. 

«Важливо, щоб не більше людей побачило інтерв’ю зі мною, а більше людей побачило допис, передивилося навчальне відео чи більше грошей надійшло після фандрейзингової кампанії. Трішки менше стало его і трішки більше стало розуміння якоїсь більшої мети», — ділиться герой випуску.

3 уроки для життя та роботи, запозичені з джиу-джитсу

  1. У стресових ситуаціях варто розслабитися. Коли ми надто затиснуті, це обмежує наші можливості і знесилює. Якщо розслабитися і знайти комфортну позицію, виявляється, що можна впоратись.
  2. Якщо немає плану, суперник завжди нав’язує свій. Важливо йти назустріч або переговори, маючи в голові кінцевий результат. Як у системі OKR: знати, куди ти хочеш прийти, де ти знаходишся зараз, які будуть передумови досягнення цього. І вибудовувати свій шлях. Це допомагає уявити напрямок руху і план дій, а не просто рухатись невідомо куди. 
  3. Чим менше простору між вами і суперником, тим більше у вас можливостей контролю. Це стосується будь-чого: що більше у вас комунікації з клієнтом, то менше у клієнта питань.

Детальніше про військовий досвід Володимира, глобальні трансформації з початку війни, роботу агенції Newsfront, фільтр для ідей «сторонній» та багато іншого слухайте ексклюзивно в повній версії епізоду «Не під запис» на платформах Apple Podcasts, Spotify, YouTube та інших.

Розкажіть друзям про новину

Нове відео