Відповідно до оприлюдненого дослідження UNESCO, попри зростання кількості жінок, які обирають науку своєю професією, вони й досі становлять не більше 33% серед усіх науковців світу. Із часів заснування Нобелівської премії з 1901 року 61 раз премію вручали жінкам, 894 — чоловікам. Через російське вторгення, науковці України були вимущені покинути власні домівки, втрачали місце роботи. Тому, підтримка жінок в науці, які з дитинства зтикаються із гендерними стереотипами, є вкрай важливою для відбудови України.
Високо цінуючи наукове пізнання й гендерну рівність, Фундація L’Oréal спільно з UNESCO започаткували в 1998 році програму «Для жінок у науці», яка спрямована на зміцнення позицій жінок у науці, підтримку провідного наукового досвіду і сприяння талановитим жінкам-науковицям у визнанні, на яке вони заслуговують.
З метою підтримати науковий потенціал в Україні премія L’Oréal-UNESCO «Для жінок у науці» організовується в Україні з 2018 року. У 2023 році українська премія реалізується вже п’ятий рік поспіль і є частиною глобальної програми L’Oréal-UNESCO «Для жінок у науці», яка відзначає 25-річчя в цьому році. Мета премії —– підтримати й відзначити талановитих жінок-науковиць і заохотити молодих жінок обирати наукові професії та допомагати їм у їхній кар’єрі.
З 6 березня до 31 травня 2023 року включно триватиме збір заяв через спеціальну онлайн-платформу. До участі запрошуються громадянки України віком від 18 до 40 років, які професійно проводять наукові дослідження в галузі STEM (наука, технології, інжиніринг та математика), мають науковий ступінь, публікації в журналах, що індексуються в міжнародних наукометричних базах Scopus та/або Web of Science та є соціально активними у популяризації науки. Інформування про правила програми до них буде здійснюватися на платформі.
Наступним етапом премії стане відбір поважними членами журі десяти фіналісток для участі у співбесідах у вересні 2023 року та оголошення трійки переможниць у листопаді 2023 року. Про спосіб та місце оголошення буде повідомлено окремо на сторінці Facebook та на офіційному вебсайті компанії.
Кожна Лауреатка отримає грошову премію в розмірі 200 000 гривень після відрахування обов’язкових платежів та зборів, яка може бути використана переможницями на власний розсуд.
«Наукова діяльність, як і поезія, чудова тим, що дозволяє творити, жити і вільно дихати у царині свободи. Тому, поновлення премії в такі складні часи для країни є свіжим подихом життя та гаслом підтримки науки» – зазначає співголова журі премії в Україні Сергій Васильович Комісаренко, Академік-секретар Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України; директор Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України.
Від самого запровадження програми “Для жінок у науці” у 1998 році, понад 4100 талановитих молодих жінок-науковиць, серед яких кандидатки наук та аспірантки, здобули визнання й підтримку в 110 країнах, а п’ять отримали Нобелівську премію.
Партнери — Національна академія наук України, Центр «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності» та ініціатива Дівчата STEM.