Соцмережі одні, а підходи у кожній країні — різні: як виходити з комунікаціями на нові ринки
14 Тра 2024, 17:01

Соцмережі одні, а підходи у кожній країні — різні: як виходити з комунікаціями на нові ринки

Добре там, де нас нема — цей вираз стосується не лише життя, а й роботи. Завжди здається, що десь там, на інших ринках, працювати легше, краще, цікавіше. Але це не зовсім так. Навіть в SMM є різниця в підходах в Україні та за кордоном. На що варто звертати увагу при виходах на нові ринки, розповідає у своїй колонці комунікаційна директорка агенції Underdog Анастасія Стеблик.

Особливості SMM в Україні

Тут я одразу виокремлю чотири аспекти — контекст, платформи, візуальний стиль, ToV та креативні спецпроєкти. Далі про кожен детальніше.

  • Контекст

Уже понад 10 років в Україні триває війна, понад два з яких — повномасштабно. Тому варто зважати на нюанси комунікації — перевіряти дні жалоби, адаптувати контент під те, що відбувається в країні, бути залученими до зборів та допомагати тим, кому це необхідно. Один із яскравих прикладів — енергетична компанія ДТЕК. У своїй комунікації команда навчилася працювати з ситуативами сьогоднішніх реалій.

  • Платформи

Згідно з дослідженнями plusone українці найбільше користуються такими платформами: Facebook, Instagram, Youtube, Telegram, Viber, ТікТок. Але на кожному майданчику є своє унікальне ядро аудиторії. Тому принцип «зайдемо в усі популярні соціальні мережі одночасно» не спрацює. Комунікуємо там,  де вже є або може бути саме наша аудиторія.

  • Візуальний стиль

Українські бренди вміють здивувати. Тут візуальне різноманіття на будь-який смак та колір. Наведу кілька прикладів: сяючі 3D ролики, як у бренду Sova, stop-motion анімації з продуктами, як у Сільпо, ролики в стилі 80-90-х у Reels від Jul або крафтові афіші з використанням техніки ліногравюри премії Jäger Music Awards.

  • ToV

Українські компанії також вміють вирізнятися і тим, як вони комунікують з аудиторією. Варіантів «голосів» бренду велика кількість — милий або чіткий, серйозний та стриманий. Деякі бренди на яскравому ToV зробили собі ім’я на окремих платформах. Наприклад, виробник арахісової пасти Maslotom або бренд білизни Leglo в X (раніше Twitter).

  • Креативні спецпроєкти

З останнього, що запам`яталось:

  • фотобудка від бренду Coosh посеред міста. Бренд отримав купу згадок та UGC у соціальних мережах;
  • розіграш гітари Валентина Стрикало за донат від 100 гривень на потреби ЗСУ.
  • ЛУН Місто та їх мапа інклюзивності, яка має важливу соціальну місію. І, до того ж, набирає обертів у соцмережах (наприклад, ТікТок).

Переваги та недоліки SMM в Україні

  • Динамічний ринок та багато талановитих креативників

Скільки існує креативних спеціалістів в Україні, стільки й бачень розв’язання проблем бізнесу. Від класичного та простого маркетингу, як у бренду Фармак чи банку Raiffeisen Bank Ukraine, до яскравого креативу, як у Comfy та UAnimals.

  • Бюджет усьому голова

В Україні майже немає обмежень у потоці ідей для комунікації. Єдине, що зупиняє — це розміри рекламних бюджетів. Багато бізнесів скорочують витрати на маркетинг або взагалі розформовують відділи маркетингу та лишають лише PPC-спеціалістів і таргетологів.

  • Нововведення, які не дійшли 

Не всі оновлення в соціальних мережах з’являються в Україні одразу або через кілька місяців. Наприклад, музика та Reels прийшли на український ринок лише влітку 2022 року, хоча весь світ використовував їх ще з 2018 року.

SMM у Європі та США

  • Соціальні мережі

Будемо чесними, більшість платформ завжди орієнтовані на ринок Європи та США, тому нововведення з’являються тут раніше. Звісно, відрізняється «базовий набір» популярних соціальних мережSnapchat, BeReal, Twitter (X), WhatsApp. Тому треба зрозуміти їхні алгоритми.

  • Контекст 

Найбільше користувачів з Європи та США хвилюють такі проблеми: економічні, екологічні, ментальне здоров’я та комунікації в соціумі. Тому й контент має відповідати потребам та вирішувати болі аудиторії. Наприклад, як кампанія та щорічний звіт зі сталого розвитку бренду IKEA.

Або ж як бренд Adidas, який ще у 2018 році разом з компанією Parley for the Oceans (що опікується навколишнім середовищем), створив колекцію кросівок FUTURECRAFT LOOP. Це перше взуття, яке виготовили з океанічних пластикових відходів. 

  • Масштабна робота з інфлюенсерами та PR-матеріалами

Основна частина просування брендів в США та Європі — це робота з інфлюенсерами. Наприклад, як робить шведський бренд DJERF AVENUE. Вони часто співпрацюють з блогерами-мільйониками, як-от Хейлі Бібер, Софія Річі.

Великі бренди також часто звертаються до колаборацій з іншими компаніями. Наприклад, Lego, який до прем’єри другої частини фільму «Дюна» створив спеціальний конструктор. Або Crocs, який випустив колекцію взуття з брендом пива Busch Light.

Інколи бренди з Європи та США будують свій SMM, використовуючи лише контент від своїх користувачів (UGC) та PR-матеріали в медіа. Наприклад, так часто роблять іграшкові та косметичні бренди, як-от rhode skin.

Переваги та недоліки SMM у Європі та США

  • Взаємодія

Інші соціальні мережі = інші способи взаємодії з аудиторією. Наприклад, мережа ресторанів Chipotle, щоб увірватись до нової мережі BeReal, уже на старті розмістила у своїх постах промокод з обмеженою пропозицією. Протягом чотирьох днів перші 100 споживачів, які використали код онлайн або в додатку ресторану, отримали безкоштовну страву. Кампанія стала однією з перших маркетингових активацій серед брендів на новій платформі.

  • Менталітет

Усе залежить від нього. Тому обов’язково пізнавайте культуру, спілкуйтесь з мешканцями країни, на яку плануєте виходити. Бо, наприклад, клієнти з Великої Британії люблять прості та зрозумілі віжуали, без надмірних спецефектів. Наприклад, британська версія нашого ЦУМ — Harrods — має 1,9 млн підписників. Вони можуть публікувати фото брендових товарів без редагування та з поганим освітленням. Але таке зображення збирає понад 4000 вподобань.

Або один із найпопулярніших британських супермаркетів Waitrose. Прості та мінімалістичні віжуали.

  • Великі бюджети

Масштаби більші, тому і бюджети теж. Але обов`язково має бути аргументація, що отримає бренд за ці кошти. Наприклад, кампанія Dior з Наталі Портман або Amazon, який орендує цілий літак для одного Reels.

SMM в Азії

У найближчі десятиліття 50% попиту забезпечить Азія, свідчать дані McKinsey Global Institute. Отже, вже треба готуватися до виходу на азійські ринки. Тому тут теж пару важливих аспектів. 

  • Менталітет

На нього треба зважати, вивчати та занурюватись. Бо буде провал, як у P&G з Pampers в 1997 році, коли краху зазнала їхня кампанія з підгузками як альтернативою штанцям. 

Але P&G провели роботу над помилками. Вони вивчили аудиторію та знайшли справжній «біль» батьків — переживання про успішне майбутнє для дітей. Вони вигадали кампанію про те, що здоровий сон — це запорука успішності дітей у майбутньому. І вуаля, сьогодні ринок підгузків у Китаї становить $8,2 млрд, а Pampers — один з найбільш упізнаваних брендів.

  • Інші платформи комунікації

У Китаю є власні соціальні мережі та пошуковики — WeChat, Weibo, QQ, Xiaohongshu, Douyin (TikTok), у Південній Кореї — найпопулярнішими є ці мережі: Kakao Talk і Ning, у Японії — Line, а на Балі — Instagram, WhatsApp, Youtube, Facebook, TikTok.

Тому перед тим, як працювати, треба детально вивчити особливості та правила просування в цих мережах.

  • Релігійні особливості

У кожній країні Азії свій політичний режим — диктатура, демократія, а десь ще досі існує монархія. Те саме стосується і релігійних течій — християнство, іслам і буддизм, а також індуїзм та шаманізм. Тому до створення контенту і просування треба ставитись з високим рівнем підготовки й поваги до культури.

Переваги та недоліки SMM в Азії

  • Новий ринок — новий досвід

Новий ринок, нові соціальні мережі та менталітет — це новий досвід для команди. А значить, можливість зростання для всіх.

  • Мільярди нових споживачів

Більше людей — більше потенційних користувачів та покупців. Тому більше можливостей робити красу.

  • Висока конкуренція

На цьому ринку вже висока конкуренція власних агенцій, які обізнані в усіх нюансах. Тому, щоб отримати клієнта з Азії, треба дуже постаратися. Просто зацініть формат стрічки Glo в Кореї. Стильно та продумано.

  • Складнощі проникнення

Занурення в новий ринок, його особливості, навіть різні таймзони — це важко. Тому перед тим як почати, треба зважити та раціонально оцінити свої сили та експертизу власної команди.

Висновки

Світ великий, ринків багато, нюансів ще більше. І з кожним днем усе лише посилюється. Але моя настанова проста — не бійтеся. Не бійтеся вивчати нове, пізнавати нові культури — і буде вам щастя.

Розкажіть друзям про новину