«Курс на Незалежність»: як освітньо-грантовий проєкт покращує добробут громад через підтримку підприємців
28 Бер 2025, 16:45
PR

«Курс на Незалежність»: як освітньо-грантовий проєкт покращує добробут громад через підтримку підприємців

2022 став роком великих викликів для малого бізнесу: втрата доступу до кредитних ресурсів, скорочення попиту, проблеми з логістикою та постачанням, руйнування виробничих приміщень, втрата обладнання та запасів продукції, вимушене переміщення та брак кадрів, енергетична криза. Як результат — тисячі підприємств зупинили роботу, а кількість вакансій різко скоротилася. За даними МОМ, майже 7 мільйонів українців змушені були залишити свої домівки, і 44% з них залишилися без доходу.

За цими відсотками — реальні люди: родини, які втратили стабільність, підприємці, що не можуть продовжити власну справу, і громади, які опинилися на межі виживання. Водночас через зменшення податкових надходжень у бюджети громад стало складніше забезпечувати їжею вразливі категорії населення через продуктові банки.

Місія бізнесу: підсилити економічну стійкість місцевих громад

З початком повномасштабного вторгнення агропромхолдинг «Астарта-Київ» невідкладно розпочав надання гуманітарної допомоги громадам, реагуючи на найгостріші виклики — забезпечення їжею, медикаментами та предметами першої необхідності. Проте з часом постало питання: як не лише реагувати на виклики, а знайти стратегічні рішення, які дозволять системно підтримувати громади та забезпечувати сталий розвиток в умовах війни.

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь
Коли гострі кризи були подолані, ми вирішили повернутися до реалізації проєктів, орієнтованих на соціальний вплив і довгострокові зміни. Це рішення базувалося на розумінні, що справжній розвиток громад можливий через сталі ініціативи, які сприяють посиленню економічної та психосоціальної стійкості.
Алла Юрчук
начальниця управління корпоративного партнерства та комунікацій «Астарта-Київ»

Про проєкт та першу хвилю: коли допомога стає точкою опори

У листопаді 2022 року Астарта завдяки фінансовій підтримці німецького банку DEG, уряду Німеччини та БФ «Повір у себе» розпочала реалізацію проєкту «Курс на Незалежність», щоб підтримати регіональних підприємців, місцеві громади та вразливі категорії населення. Проєкт передбачає розширення бізнесу переможців завдяки грантам на обладнання та освітнім програмам. Також ініціатива має на меті культивування ведення соціально-відповідального бізнесу — підприємці створюють нові робочі місця для місцевих та передають 10% від виробленої продукції до продуктових банків громад.

Проєкт надав мені руку допомоги тоді, коли здавалося, що після окупації та втрат запустити бізнес майже неможливо. У мене був вибір — зупинитися або рухатися далі. «Курс на Незалежність» став шансом почати все спочатку. Попереду ще багато викликів, але завдяки проєкту нашу віру в себе вже не зламати!
Ірина Деонега
власниця птахівничої ферми, Харківська область

Друга хвиля і результати: як підтримка МСП зміцнює громади

У 2023 році Астарта разом з партнерами запустила другу хвилю проєкту, розширивши не лише кількість переможців, а й освітню складову:

  • тримісячне навчання від Бізнес-школи МІМ;
  • програма «Mental Health» для підтримки психологічної стійкості в умовах війни.

Важливою частиною другої хвилі стали об’єднуючі заходи, які не просто сприяли обміну досвідом, а й допомогли учасникам налагодити міцні партнерські зв’язки. Переможці отримали не лише фінансову підтримку, а й безцінне відчуття взаємодопомоги та приналежності до спільноти, яка розвиває країну навіть у найважчі часи.

Ключові результати двох хвиль «Курсу на Незалежність»:

  • 170 підприємців із 7 областей отримали обладнання вартістю від 12 до 20 тисяч євро для масштабування свого бізнесу;
  • створено понад 660 нових робочих місць;
  • понад 126 000 українців отримали продукти харчування завдяки поповненнюпідприємцями продуктових банків громад;
  • 4 мільйони євро — загальний обсяг інвестицій у проєкт.

Довгостроковий соціальний вплив проєкту

Щоб оцінити реальний вплив проєкту Астарта разом із партнерами провела серію досліджень за методологією Social Impact Assessment. Цей підхід дозволяє оцінити не лише фінансові показники, але й соціальний вплив від реалізації ініціативи в громадах:

  • Перша хвиля: 1 євро інвестицій = 4.33 євро соціального блага.
  • Друга хвиля: 1 євро інвестицій = 6.34 євро соціальної користі.

Аналіз другої хвилі показав ще більш позитивні зміни:

  • зростання рівня економічного та емоційного добробуту підприємців;
  • зміцнення економічної та продуктової безпеки громад;
  • сприяння інтеграції ВПО;
  • покращення умов праці та фізичного здоров’я працівників підприємств;
  • набуття нових професійних навичок та розширення мережі бізнес-зв’язків;
  • збільшення прибутку національних виробників та підтримка локальної економіки.
Як відповідальний бізнес ми сповідуємо принципи сталого розвитку, що охоплюють подолання бідності та голоду, створення рівних умов для розвитку чоловіків і жінок, доступ до якісної освіти тощо. Втім для нас важливо, щоб таких принципів дотримувалися і підприємці, яких ми підтримуємо чи з якими співпрацюємо. І на основі цього розвивати довірче партнерство з громадами. Партнерство «Астарта-Київ» — ключовий ресурс для реалізації масштабних проєктів.
Віктор Іванчик
засновник та CEO «Астарта-Київ»

«Курс на Незалежність» — це більше ніж гранти на розвиток малого та середнього бізнесу і навчання для підприємців. Як і інші проєкти соціального впливу «Астарти», це інвестиція у формування екосистеми українського відповідального бізнесу, де сталий розвиток, етика та партнерство є основою успіху. Разом із партнерами компанія створює середовище, у якому відповідальний бізнес є рушієм позитивних змін у громадах.

Що далі? «Сміливі 4.0

«Астарта-Київ», спільно з партнерами, продовжує втілювати філософію соціально відповідального бізнесу, підтримуючи ініціативи, що зміцнюють українські громади. У 2025 році в рамках проєкту «Сміливі 4.0» 50 ветеранів та членів родин військовослужбовців отримали комплексні гранти на закупівлю обладнання та проходження бізнес-навчання для масштабування бізнесу.

Розкажіть друзям про новину