6% зазначили втрату роботи у ризиках використання ШІ: опитування українських компаній
05 Кві 2023, 14:01

6% зазначили втрату роботи у ризиках використання ШІ: опитування українських компаній

На початку березня Projector AI Lab провели анкетування серед працівників 150 українських компаній щодо того, як саме вони використовують ШІ, які плюси та мінуси вбачають у цих інструментах.

Якщо коротко – нові інструменти ШІ демократизували технології та швидко вливаються в процеси компаній. 42% опитаних відзначають високий вплив появи ШІ-інструментів на їхню галузь, 40% називають цей вплив помірним. Лише 18% вважають, що розповсюдження ШІ матиме мінімальні наслідки для них.

В анкетуванні взяли участь співробітники з понад 150 компаній розміром від 10 до понад 1500 співробітників у різних галузях: продуктові компанії, аутсорс та аутсаф, діджітал та рекламні агенції, медіа та інші.  

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь
Як часто та які інструменти ШІ використовують в українських компаніях?

51% з опитаних компаній пробували інструменти ШІ, та час від часу їх використовують. 22% — широко використовують ці нові інструменти, ще 20% — пробували рідко, або взагалі їх не використовують.

15% опитаних або їх колег використовують також ШІ інструменти власної розробки, ще 24% компаній планують, або вже розробляють для себе такі сервіси. Понад половина опитаних (55%) не планують, або ж не знають про плани розробки ШІ у своїх компаніях.

Хто найактивніше використовує ШІ?

Активно використовують ШІ дизайнери — 65% опитаних вказали, що в їх компаніях ці творчі спеціалісти вже перейшли на нові технології.

На другому місці:

  • копірайтери (52%);
  • представники маркетингу та PR  (49%);
  • керівники команд (39%);
  • інженери-розробники (21%).
Переваги та недоліки ШІ за версією опитаних

Найбільш популярні завдання, які делегують ШІ:

  • 81% — написання чи редагування текстів.
  • Дві треті використовують ШІ для генерації ідей.
  • 63% — для аналізу текстів.
  • 58% — для створення зображень інструментами генеративної графіки.
  • 41% використовують для перекладу.

Перевагами ШІ найчастіше називають збільшення швидкості роботи — 44%, допомога у творчості — 18%. Зменшення рутини відзначило лише 9% опитаних.

Ризиками впровадження і розповсюдження ШІ:

  • помилки та неточності у відповідях ШІ — 20%.
  • 11% стурбовані питаннями загальної безпеки використання ШІ та приватності даних.
  • 9% вказують недоліком шаблонні результати та в цілому зниження якості результатів роботи.
  • 8% відзначили проблемою ймовірну втрату навички «думати своєю головою».

Лише 6% зазначили у ризиках можливу втрату роботи чи інший негативний вплив на кар’єру і професію.

Чи навчають компанії своїх співробітників використовувати ШІ?

Projector AI Lab дослідив практику навчання ШІ інструментів в компаніях: 64% опитаних відзначають, що в їхніх компаніях опанування ШІ це обов’язок або ініціатива самих співробітників.

29% відповіли, що в компанії збирають і діляться корисними посиланнями. Лише для 14% опитаних проводять чи планують проводити освітні програми.

Також 56% відзначили, що компанія поки що не виділяє бюджет на ШІ інструменти для співробітників, а 15% зазначили, що мають до 100$ на ШІ на місяць від компанії.

42% з опитаних оцінили вплив АІ на їх галузь як високий, ще 40% — помірний та 18% — як такий, що вплине мало, або не вплине взагалі.

Наскільки впливовим є виникнення популярних ШІ-інструментів?

За словами Дениса Суділковського, директора з інновацій Projectort AI Lab та директора з маркетингу ЛУН: «Поява ШІ прогнозована не тільки фантастами. Це ще й очікуваний етап подальшої діджиталізації світу. Найбільше вражає швидкість розвитку цих інновацій, і найбільші острахи полягають саме в нашій людській неможливості так швидко адаптуватись до нових технологій.

До сьогодні використання AI/ML технологій було доступно лише компаніям з сильним IT-департаментом. Виникнення таких інструментів як ChatGPT демократизувала технології та доступ до них за умовні 10$ на місяць.

І цей процес незворотно вплине на наші робочі процеси. Ефективність використання ШІ в різнопланових завданнях дає приріст по швидкості, а час — єдиний непоправний ресурс. І ті компанії, які зможуть керувати власним часом ефективніше, отримають конкурентну перевагу».

Розкажіть друзям про новину