Можна погоджуватись чи заперечувати твердження про роль військових у змінах, які відбуваються у світі, але факти достатньо промовисті. Так, це військові пересувають кордони чи відчайдушно утримують їх, це вони ухвалюють рішення про обмін даними між дружніми країнами і об’єднання їх у групи, як Євросоюз і НАТО. І звісно ― всі наукові розробки насамперед розглядаються військовими з метою застосування у модернізації зброї, техніки і екіпірування.
Ми фіксуємо бурхливе застосування штучного інтелекту у різних сферах життя, а французи вже модернізували свій танк Leclerc XLR і, крім додаткової броні, надали йому можливість дистанційного керування кулеметом, інтегрувавши інформаційну систему SCORPION.
Китайці придумали Q-UGV Wolf ― вовка-робота, який виконує голосові команди, носить автоматичну зброю, легко пересувається навіть по сходах, і не лише взяли його на озброєння у власній армії, а й пропонують цю розробку арміям світу.
Після того, як Україна продемонструвала всьому світові шалену ефективність FPV-дронів, ударних і морських безпілотників і сама швидко розвинула виробництво дронів, більшість країн-членів НАТО почали розробляти шоломи з новими можливостями зв’язку, важливими для пілотів БПЛА. А внаслідок змін у тактиці сучасного бою, які відбуваються у нас на очах, в російсько-українській війні особливого значення набуває мобільність бійців і, відповідно, не тільки надійне, а й легке спорядження. Так з’явилися надлегкі бронеплити для бронежилетів і бронекостюмів.

З’являється нова зброя, а за нею ― нове тактичне спорядження, яке може захистити від цієї зброї. Звісно, бажано отримати захист одночасно з появою зброї, але це практично неможливо ― розробка нової зброї зазвичай строго засекречена, та й про суперновинки в обладунках розповідають не відразу.

Що нового в технологічних арміях світу
Велика Британія
Британська армія замінила штатне екіпірування: на зміну бронежилетам Osprey і шоломам Mk7 прийшла система Virtus. Модульний бронежилет STV (Virtus Scalable Tactical Vest) на 4,5 кг легший, швидко адаптується до рівня загрози, а механізм Vest Quick Release (VQR) дає змогу знімати жилет миттєво ― одним рухом однієї руки.
У розробці інтегрованих систем для підвищення ситуаційної обізнаності та захисту солдатів, крім науковців з Лабораторії оборонної науки і технологій (Dstl), активну участь бере 2-й батальйон Королівського Англійського полку. Зараз вони працюють над розробками і вдосконаленням:
- системи виявлення лазерного наведення, які попереджають бійців, що вони помічені противником;
- теплових датчиків для виявлення дронів;
- шоломів із вбудованими стробоскопами, що полегшують розпізнавання «своїх-чужих» на полі бою;
- мережевих радіосистем, які забезпечують розширене покриття між підрозділами.
Сполучені Штати
- Армійська дослідницька лабораторія США (ARL) розробляє наноматеріали для броні солдатів. Для аналізу зразків на атомному рівні використовується 3D-атомний зонд. У роботі беруть участь кращі університети країни і вже застосовуються нові сплави з унікальними властивостями ― наприклад, нікель-титанові. Дослідники ARL та MIT розробили й поліуретан-уреа еластомер (PUU) — гнучкий матеріал, що твердне при ударі і забезпечує захист від куль. Застосування цього матеріалу зробить захисне екіпірування легшим і ефективнішим.
- Продовжується дослідження екзоскелетів, і хоча бойові костюми ще не застосовуються в армії, на базі Форт-Сілл вже протестували комерційні екзоскелети для логістичних операцій.
- Компанія Cornerstone Research Group розробила «Ballistic Conformal Battery» — вбудовану в бронежилет батарею для живлення різних пристроїв ― радіо, сенсорів тощо. Це дасть змогу зменшити вагу і покращити мобільність військових.
Дослідження тривають і приємно зазначити, що українські вчені і виробники серед активних учасників цього процесу.