Створення сайту без навичок програмування: способи, ідеї, поради
27 Січ 2023, 13:50

Створення сайту без навичок програмування: способи, ідеї, поради

Ще 10-15 років тому створення сайту коштувало багато, а чекати на результат доводилось місяцями. Сьогодні все значно простіше, а з навичок програмування потрібні лише базові. Створення сайту зводиться до правильного вибору інструменту. На все про все піде від декількох годин до 1-2 днів – і ось ваш сайт уже працює та починає генерувати трафік.

Самостійне створення сайту – найпопулярніші способи серед новачків

Отже, наше завдання – створити інтернет-ресурс, навички – початківець. Маємо 2 варіанти подальших дій – обрати конструктор або CMS. Для кращого розуміння переглянемо короткі характеристики кожного з інструментів.

Конструктор – програма, що пропонує за декілька годин створити власний сайт, зазвичай з використанням готового шаблону. Вам потрібно лише обрати шаблон та оформити його з урахуванням специфіки сфери діяльності. Найчастіше змінювати можна текстовий та графічний контент. Подальша кастомізація залежить від того, який саме конструктор ви обрали, який пакет послуг тощо. Як правило кардинально видозмінити шаблон не вдасться. Проте у результаті ви отримаєте сайт, готовий до запуску; також можна не турбуватись про хостинг та домен – зазвичай це все враховано у тарифі або пакеті послуг, тому ви ще й не матимете додаткових витрат.

CMS – система управління контентом. Більш масштабне рішення, адже дає повну свободу у розробці. Тут у вас уже буде доступ до коду, тому, за бажанням, можете повністю налаштувати сайт під власні потреби. Єдине, що для цього потрібно – мати навички програмування. Ще один момент – перш ніж почати роботу зі створення сайту на CMS, її потрібно встановити на хостинг та потурбуватись про домен. Це потребує певних навичок та знань. Якщо ви їх не маєте, то зможете опанувати, витративши певний час – для цього є детальні навчальні матеріали. Звісно, у цьому випадку розробка дещо затягується у часі.

Читайте також: як створити власний сайт.

Конструктор сайтів: плюси та мінуси сервісу

Для того, щоб зрозуміти, наскільки конструктор підходить під ваші потреби, варто оцінити його переваги та недоліки. Серед основних плюсів:

  • Легкість освоєння навичок. Розробка в конструкторі це буквально 5-6 кроків: від реєстрації на сервісі до публікації сайту.
  • Широкий вибір конструкторів під різні задачі та рівень підготовки.
  • Достатній функціонал «з коробки». В конструкторі є все те, що знадобиться для розробки простого сайту та його швидкого запуску – не доведеться нічого шукати, доопрацьовувати або змінювати саме у плані функціоналу.
  • Наявність готових, зокрема, тематичних шаблонів, що потребують мінімальних змін.
  • Не потрібні навички програмування – вся робота ведеться у візуальному редакторі. Як результат – зміни помітні одразу, а їхню доцільність можна легко оцінити.
  • Є тарифи з різним наповненням та можливостями і відповідно ціною – можна вибрати прийнятний варіант.

Головний аргумент «за»: на конструкторі 100% вдасться створити сайт, що працюватиме.

Недоліки також присутні. Перший – перенести сайт на іншу платформу практично неможливо, або ж дуже складно. Річ у тім, що створений ресурс розміщується на хостингу конструктора, саме сервіс надає йому безкоштовний домен. Результат – власник не володіє сайтом повноцінно та може втратити його. Звісно подібне відбувається рідко, але все ж ризик присутній і про нього потрібно пам’ятати.

Ще один мінус – всі сайти, що створені на одному конструкторі виходять схожими, навіть за умови використання різних шаблонів. Суттєво змінити їх неможливо. Недолік, із яким доведеться зіткнутись у більшості конструкторів, а саме безкоштовний тариф – лише приманка, певний платіж все ж доведеться вносити, хай навіть мінімальний.

Система керування контентом або CMS. Основні відмінності від конструктора

CMS – це інструмент, який також має свої переваги, проте не позбавлений він і недоліків. Причому розпочати огляд системи варто з відмінностей CMS. Перша та найсуттєвіша – необхідність встановлення на хостинг перед початком розробки, інакше доступ до функціоналу ви не отримаєте. Що стосується переваг, то вони наступні:

  • Великий вибір платформ на будь-який смак. Багато з них є універсальними, тобто мають функціонал для створення різних типів сайтів – від простих візиток до інтернет-магазинів із тисячами товарів.
  • Багато можливостей. «З коробки» ви отримаєте не дуже багато, лише ядро. Надалі ж, за рахунок сотень модулів та віджетів, матимете змогу вдосконалювати сайт, навіть коли він вже буде запущений.
  • Функціональна гнучкість. Отримуєте саме те, що вам потрібно, а зайве можна прибрати. Результат – зручний, яскравий ресурс.
  • Доступ до коду. Це дуже важливо, адже саме завдяки програмуванню можна змінювати та вдосконалювати сайт практично без обмежень. Якщо ви не маєте навичок програмування, залучення спеціалістів допоможе.
  • Невелика собівартість проєктів, особливо за умови використання безкоштовних шаблонів.

Ще один плюс – для розробки та запуску потрібен хостинг, а на ньому ви маєте змогу розмістити декілька сайтів, якщо об’єм ресурсів та умови тарифу це дозволяють.

Варто розглянути і недоліки. Серед них:

  • Певні складнощі в розумінні функціоналу та роботи з CMS. Серед платформ є такі, у яких зможуть розібратись лише спеціалісти. Такі рішення безумовно не для новачків.
  • Навіть найпростіші CMS потребують хоча б базових навичок програмування та розуміння, що таке HTML/CSS.
  • Використання шаблону, що містить помилки, чи недопрацьованого плагіну можуть знищити сайт.
  • Для великих проєктів потрібен потужний та дорогий хостинг.

Ще один важливий момент – специфічні задачі без допомоги спеціаліста вирішити практично неможливо. Відповідно, це додаткові витрати.

Кілька порад новачкові

Розробка сайту – завдання, яке цілком можливо реалізувати з використанням сучасних інструментів. Найпопулярнішими є конструктори та CMS. Щоб результат роботи вийшов саме таким, як вам потрібно, варто перш за все поставити чіткі цілі і виокремити основні можливості майбутнього сайту. Наприклад, для блогу або візитки не обов’язково платити за CMS та купувати хостинг, їх цілком можна створити на конструкторі. А от інтернет-магазин та інші комерційні проєкти краще розробляти в системі управління контентом, адже ви отримаєте необхідний дизайн, функціонал і повне володіння сайтом, зможете вільно змінювати платформу, переміщувати на інший хостинг тощо.

Якщо розбиратись глибше, то саме конструктор є рішенням для новачків, адже дійсно тут не потрібні ніякі спеціальні знання. Завдяки наявності візуального редактора процес максимально спрощується – всі зміни ви бачите одразу, причому в тому вигляді, у якому сайт бачитимуть користувачі.

Якщо ж оберете CMS, то потрібно буде розбиратись у певних технічних моментах, причому на всіх етапах – від встановлення на хостинг до налаштування пошукового просування і подальшого адміністрування сайту.

Висновки

Розробка сайту без навичок програмування – цілком здійсненне завдання. Головне – обрати правильний інструмент. Якщо не маєте ніяких навичок – обирайте конструктор, якщо є хоча б мінімальні – до вашої уваги система управління контентом. Далі – рішення лише за вами.

Розкажіть друзям про новину