Як використати досвід руїнних барів Будапешту та закритої залізниці Нью-Йорка для відродження українських міст
22 Лис 2024, 15:26

Як використати досвід руїнних барів Будапешту та закритої залізниці Нью-Йорка для відродження українських міст

Сьогодні хочу поговорити з вами про арт-маркетинг як шанс для прифронтових міст. 

Які асоціації у нас почало викликати слово «маркетинг» під час війни? Що це — лише інструмент для заробляння грошей і точно не стратегічно важлива річ для країни. 

А слово «мистецтво»? Що це — інструмент краси, точно не найважливіший для країни. А що якщо я вам скажу, що маркетинг + мистецтво = ефективний інструмент ревіталізації цілих міст і підйому економіки цілих країн? 

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь

«Не мистецтво йде за фінансами, а фінанси йдуть за мистецтвом». Ця цитата належить професорці з Угорщини Агнес Берец, яка здобула освіту у Сорбонні і викладає в Інституті мистецтв аукціонного дому Christie’s у Нью-Йорку. 

Три поняття, які ми маємо запам’ятати:

  1. Ревіталізація процес відродження міст замість занепаду.
  2. Девіталізація — процес занепаду замість відродження.
  3. Джентрифікація — процес, коли після ревіталізації у відродженому місті (або районі) піднімається орендна плата, бо освічене, платоспроможне населення повертається в це місце, а бізнес повертається за цим населенням. 

З чого починається ревіталізація ? З ініціативи. Є декілька сценаріїв. 

Сценарій 1: «top-down» (зверху вниз) 

Приклад. 1990-ті, збанкрутіле, сепароване Більбао.

Мер Іньякі Аскуна приймає супер ризиковане рішення — побудувати в місті філіал музею Гугенхайма за 75 мільйонів євро на території фабрики деревообробки, біля якої зберігалися морські контейнери та інший непотріб.

За перші 3 роки його роботи музею залишили в Більбао податків на 100 млн євро, а станом на 2011 рік музей приніс місту 3,2 млрд євро.

Щороку: 1,5 млн туристів, 70% іноземні туристи.

Приклад 2. Парад корів

1998 року скульптор у Цюриху придумав невеличку акцію — надати митцям розмалювати корови у повний зріст. 

1999 року Офіс туризму Чикаго проводить акцію на загальноміському рівні: 300 розставлених по всьому місту скульптур, залучила близько 2 млн туристів і зробила економічний вплив на суму в розмірі 200 млн доларів. По завершенні скульптури продані з аукціону, а виручка у 3,5 млн доларів була передана на благодійні цілі.

Такі цифри не залишилися непоміченими, і «Парад» продовжив урочисту ходу по всьому світу.

Ще приклади описані в прекрасній книзі Леслі Склера «Проєкт «Ікона»: Архітектура, міста та капіталістична глобалізація». Там Склер, професор Лондонської школи економіки, соціолог, розповідає про те, як відомі архітектурні споруди стали не тільки культурним надбанням країни, але й джерелом прибутку. 

Поцілунки на фоні Ейфелевої вежі, «підтримка» Пізанської дзвіниці, пропозиції руки і серця серед хмар «Бурдж Халіфа», — у цій книзі відомі світові споруди розглядаються НЕ як краса, а як двигун економічного зростання та джерело.

Сценарій 2 «bottom-up» (від низу до верху). 

Варіант 1. У певному районі є індустріальна, екологічна, соціальна проблема і спільнота замість пасивного мовчання проактивно об’єднується навколо її вирішення.

Приклад:

Нью-Йорк, 1980-ті. Найбільша залізнична гілка закрита і перетворюється на кілометри залізного брухту та загниваючий міст. Влада відмовляється знести, бо це десятки  мільйонів доларів “в трубу”.

1999 року ГО «Friends of High Line» розробили проект — паркова зона розташовується на мосту і повністю повторює маршрут залізниці.

2004 року під тиском ГО влада виділяє 50 млн на будівництво зеленого парку High Line.

Варіант 2

Приватна ініціатива + тренд-сеттери = джентрифікація 

  1. У запущені квартали приходять «тренд-сеттери» (ті, хто задає напрямок розвитку). Вони не мають високих доходів, але високий освітній і проф статус (це художники, журналісти, культурні адміністратори, молоді професіонали). Переобладнують район під свої стандарти повсякденного життя та дозвілля і роблять привабливим для переселення.
  2. На місце культурної богеми приходять торговці нерухомістю, корпоративні юристи, інвестиційні банкіри, брокери, заможні лікарі, викладачі і т.д.

Найвідоміший приклад: район Сохо у Манхетені.

Ще приклад — Район Вінвуд,  Маямі, США, 1987

Одне із найбезпечніших місць США — зосередження старих заводів та іммігранти з Пуерто-Рико, Куби, Колумбії, Домініканської Республіки та Гаїті. Неофіційна назва «маленький Сан-Хосе».

1980 року приміщення закритої хлібної фабрики за копійки продають спільноті художників з Флориди, які почали розмальовувати все, що бачили навколо, і запрошували приєднуватись таких же митців, які прозвали себе Bakehouse.

2000-ні: місцевий агент з продажу нерухомості Девід Ломбарді почав скуповувати закинуті склади Вінвуду. Згодом він об’єднався з двома локальними галереями й 2003-го створив Wynwood Art District Association, яка об’єднала художників, артдилерів, кураторів і колекціонерів.

Ці проєкти привернули увагу підприємця, розробника, власника Goldman Properties та одного з тих, хто стояв за відродженням району Сохо в Нью-Йорку, Тоні Гольдмана, який вирішив долучитися до перевтілення Вінвуду.

Далі до Вінвуду почали масово переїздити художники, яких вабила атмосфера й низькі ціни на житло. Галереї та майстерні відкривались одна за одною. Тепер у районі близько 70 галерей та п’ять артцентрів.

Приклад: Будапешт, 2000-х, Ержебетварош, єврейський квартал

Будівлі XIX сторіччя поволі руйнуються, а місцева влада бездіє та ігнорує проблему. Група молодих підприємців збираються по декілька тисяч доларів і відкривають в одній із закинутих будівель так званий руїнний бар «Сімпла». Ремонт був мінімальним, як і вибір напоїв.

«Сімпла» стала першим закладом, з якого почалася культура «руїнних барів». За 5 років влада Будапешта вирішує змінити район на краще та знести старі будівлі, що нібито псували загальний вигляд центру міста, і віддати цю територію під ресторани та готелі. 

Проте 2004 року місцеві мешканці запустили протестну кампанію «ÓVÁS!» («Протест»), і чиновники дали району спокій. Парадокс, але «руїнні» бари, розпочали в Ержебетвароші джентрифікацію (тут почали селитися містяни з вищою освітою, підвищуючи вартість оренди та ціни на нерухомість).

Україна, Дніпро, 2019 рік

Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва ГогольФест робить неймовірне: перетворює недобудовану станцію метро «Центральна» на театральну сцену.

2021 рік. Він перетворює труби на території колишнього заводу ім. Карла Лібкнехта в Дніпрі на оперну сцену, річковий вокзал — у жовте фрік-кабаре, а саму річку Дніпро — на візуальну інсталяцію, сцена на якій — це корабель, де виступає dakhabrakha, який рухається вздовж набережної, перетворюючи на споживачів концептуцального мистецтва навіть звичайних “пациків” з Чернігівським .

А закинуті пострадянські будівлі на Телевізійній — у цифрові лабораторії мистецтв, де виступають митці із Німеччини, Швейцарії та Британії. 

А от гостей на цей перший фест привіз перший в Європі арт-поїзд, який зовні представляє картини українських художників, а всередині — це суміш дискотеки, кінотеатри і бару.

Мета якого — об’єднати Україну, познайомивши випадкових людей між собою.

2024 рік. Третій рік повномасштабної війни в Україні. Місто Запоріжжя. 

Бомбосховища, паркінги, укриття готелей, театрів, КЦ Гоголь фест перетворює на театральні сцени, на митецькі інсталяції, на майданчики для складних, розумних, україноцентричних гуртів, а закинутий, розбитий пострадянський парк Металургів на унікальну 9-метровий аудіовізуальний монумент Пам’яті полеглим захисникам.

Спадок проєкту:

  1. Переосмислення містянами свого звичного середовища проживання, відкриття його краси, глибини та сенсу. За пару днів неможливо відбудувати місто, очистити його від совка і розрухи. Але можливо налаштувати наші радари на такі зміни.
  2. Принцип «трьох дотиків».

У маркетингу та в продажах під час першого «дотику» ти просто знайомишся і залишаєш враження, під час другого надихаєш своїми можливостями, але ще нічого не «продаєш». І лише третьому відбувається конверсія. Без кожного попереднього етапу наступні шанси були б слабкими. Приблизно так працює культурний проєкт. 

Спочатку він показує, що покинутий річковий вокзал може бути місцем для крутої вечірки від Dakh Daughters і навіть від фіналістів Євробачення Go_A, а от територія колишнього заводу, який колись отруює місто, може бути сценою для синтезу цифрових технологій та нової опери.

Потім підключаються місцеві художники, музиканти, перформери, дизайнери, які познайомилися, співпрацюючи під час фестивалю, і кажуть: «Адже можна цей простір задіяти для мистецтва та на постійній основі!».

Формують та захищають проект. Цінністю унікальних подій звертають на нього увагу громадськості. Сюди проводять комунікації, бізнес інтегрує торговельні об’єкти. І ось у точці, яка мала ще довго залишатися слабким уразливим потворним місцем, що створює навколо кримінальну та депресивну атмосферу, зароджується нове життя. Такі трансформації будь-коли миттєві, оскільки вони передусім ментальні, тобто спочатку вони повинні відбутися всередині нас.

Але тим, хто прийде слідом (другому торканню і третьому) буде вже набагато легше після першопрохідників, їм просто буде, на що спертися.

  1. Розповідати світу про Україну. Цей захід висвітило 120+ ЗМІ, 90 журналістів, в т.ч. Із Великобританії, Швеції, США, Німеччини, Польщі та Литви, 24+ мільйонів охоплення. 

У такої амбітної медійності є важлива місія — розповісти про Запоріжжя як про живе, сильне, важливе місто та вкотре нагадати про події в Україні у світі через інфоприводи, пов’язані з сучасним мистецтвом.

  1. Заповнювати інформаційний простір всередині самої країни сучасними проукраїнськими наративами, не залишаючи порожніх прогалин для проросійських меседжів. 

Створювати таке середовище, яке мотивує молоде покоління залишатись в Україні і брати участь у її відновленні.

Розкажіть друзям про новину