17 Січ 2024, 14:18

Тренди та прогнози: варто вірити або «дякую, кеп»?

У бізнес-колах нині саме час оцінки досягнень та активного планування. Ми з вами щороку спостерігаємо, як диджитал-сфера долучається до цього, продукуючи добірки тенденцій і професійних передбачень. Копірайтерка агенції Sasquatch Digital Владислава Андріянова проаналізувала попередні прогнози, аби продемонструвати, які тренди виявилися довготривалими, а які так і не виправдали очікувань. А заразом і сформувала певне розуміння, передбачення яких джерел варто взяти до уваги, якщо працюєш із контентом для бренду в Україні. 

Тренд на ШІ

Найміцніший тренд 2023 року. Кожен, хто дотичний до роботи з контентом, цьогоріч спробував застосувати можливості нейромереж для своїх віжуалів чи текстів. Наша агенція вже розглядала раніше, кому це вдалося ефективніше. А от щодо прогнозів стосовно цього інструмента, то констатуємо: мало хто помилився. 

Справді, сфера синтетичного контенту вибухнула. Однак далі генерації зображень для соцмереж українських брендів ШІ не зайшов. Чому? Схоже, що спільнота слабко повірила в інструмент та не оцінила його масштаби. Здебільшого прогнози були доволі поверхневими, не вистачило міцного трендвотчингу. Ніхто не передбачав появу агенцій, що спеціалізуються лише на роботі зі штучним інтелектом, зміну векторів та розширення функціоналу вже звичних інструментів, створення нових сервісів. 

Зміцніть бренд роботодавця, використавши ефективні стратегії управління талантами понад 30 HR-лідерів на HR Wisdom Summit.

17 липня понад 30 спікерів з Райффайзен Банку, DTEK, ArcelorMittal та інших великих компаній поділяться дієвими практиками розвитку команди, адаптації ветеранів у робоче середовище та використання інновацій.

Забронювати участь
Дедалі рідше ми зустрічатимемо в українському контенті 100%-во синтетичні зображення.

Прогнозуємо, що подальше застосування ШІ стане для дизайнерів щоденною справою, зокрема для ретуші та швидкої корекції в Adobe Photoshop. А для контентних команд штучний інтелект буде рутинним елементом на етапі брейнштормів та виготовлення прототипів для клієнтів. Дедалі рідше ми зустрічатимемо в українському контенті 100%-во синтетичні зображення, які виявилися вкрай короткотривалим трендом. Креативні копірайтери при цьому продовжать доводити свою перевагу над ШІ.

Тренд на короткі відео

Другий за популярністю тренд в усіх прогнозах на 2023-й — зменшення тривалості відеоконтенту. Але ж він настільки стійкий, що вже перемежовується з очевидністю. Слід додати, що у тренду є і зворотний бік. Він суттєво впливає на статистику YouTube, адже TikTok нині має вищий від цієї платформи показник переглядів, якщо йдеться про години на місяць.

Розвиток та посилення впливу мережі TikTok остаточно вивели коротенькі відео в лідери за споживанням і в Україні, і у світі. Ще одне нагадування про цей тренд лише підтвердило всі попередні прогнози. А ось тим, хто подаватиме таку тенденцію як новинку, ми б не радили довіряти.  

Тренд на VR / AR у соцмережах

Так, у прогнозах із 2021-го до 2023-го частенько озвучували розвиток тенденцій VR / AR у соцмережах. Проте жоден із двох інструментів не став загальноактуальним для українського диджиталу. Напевно, через дороговартісність розроблення і низьку розповсюдженість додаткового VR-обладнання. Та при цьому виокремилися б’юті- й фешн-сегменти, для яких оновлення AR-фільтрів — майже обов’язковий інструмент взаємодії з аудиторією. 

Тренд на омніканальність

Побудова омніканальної комунікації стала 100%-вою буденністю

Якщо цього року прочитаєте передбачення щодо омніканальності, варто засумніватися в терміні придатності тексту. Про підвищення уваги до такого інструмента доречно було говорити наприкінці 2018-го. Аудиторія давно має декілька точок контакту з брендом. Тож нині побудова омніканальної комунікації стала 100%-вою буденністю, а не прогнозованим трендом. 

Тренд на подкасти

Такий формат контенту, як-от подкасти, отримав розповсюдження в українському диджиталі задовго до 2023-го. Однак деякі джерела прогнозували йому зростання й цьогоріч. Ба більше, за даними сервісу Megogo за 2023 рік, дива не сталося. І хоча подкасти можуть бути точкою довготривалого контакту з аудиторією та інструментом побудови нішевої експертизи, вважати їх гарячим трендом не варто.   

Водночас у США спостерігаємо позитивні тенденції розвитку подкастів. Про це свідчать дані дослідження Cumulus Media and Signal Hill Insights’ Podcast Download – Spring 2023 Report.  

Тренд на інфлуенс-маркетинг

Ще один тренд на кшталт «Дякую, кеп». Слід довіряти прогнозам тих джерел, які розглядають інфлуенс-маркетинг як окрему течію з декількома власними напрямами, а не просто констатують, що залучати блогерів буде актуально. Тут, безперечно, радимо дочекатися Trendbook 2024 від IAB (вартий уваги і минулорічний, якщо ще не бачили). 

Інфлуенсери в Україні вийшли на рівень поп-зірок та роблять перехресні колаборації без залучення брендів. Це вже не той щабель співпраці, коли блогер шукає собі замовника і погоджується на будь-який контракт. До чого це призведе у 2024-му? 100% — до збільшення бюджетів для тих компаній, які забажають все ж таки зробити своїм обличчям онлайн-селебріті. 

Тренд на метавсесвіт 

Цей тренд у свіжих оглядах можете вважати індикатором обізнаності автора. Якщо вам пропонують створювати метавсесвіт вашого бренду, то доцільніше перемикнутися на читання кориснішого контенту. Адже згадка про подібні тенденції прийшла до нас із американських джерел та перекладена без адаптації до локальної реальності (крім того, пізніше була спростована). 

У повсякденні українського бізнесу говорити про концепцію метавсесвіту недоречно. Це не лише про використання VR- і AR-технологій, а й про розвиток цифрової економіки, який навряд чи можливий за умови занепаду економіки загалом.   

Тренд на чат-боти 

Відмовлятися від звичайних живих операторів чи модераторів ніхто не поспішає. 

Тренд на взаємодію з користувачем через чат-боти не виправдовує прогнозів та очікувань, які покладає на нього бізнес. Навіть великі компанії, як-от «Нова пошта», Monobank чи Rozetka, не закривають потреби розмовного маркетингу за допомогою цієї технології. Хоча в багатьох вона реалізована на доступних платформах і працює доволі стабільно, відмовлятися від звичайних живих операторів чи модераторів ніхто не поспішає. 

Ймовірно, інтеграція OpenAI розширить можливості ботів. Однак, що це буде провідною технологією продажів, без якої не можливий бізнес у 2024-му, ми б не заявляли.  

Тренди дизайну

Цікаво, що з року в рік прогнози трендів дизайну майже в 100% потрапляють у яблучко! Варто було надихатися у 2023-му дослідженням креативних тенденцій від Depositphotos, Creative Boom, Adobe. Уже є прогноз ключових трендів у візуальних комунікаціях на 2024 рік: Envato, Shutterstock, Vista

Відслідковувати тенденції обов’язково навіть брендам із найжорсткішим брендбуком.

Відслідковувати тенденції обов’язково навіть брендам із найжорсткішим брендбуком. Візуальний контент давно поклав на лопатки текстовий, тому слід триматися у тренді, щоб залишатися помітними. Відповідність зображень актуальному контекстові впливає й на взаємодію з аудиторією. При цьому важливо підтримувати консистентність бренду, щоб не розгубити айдентику, вводячи ультратрендові елементи.   

Непередбачуване

Брендам потрібно прогнозувати свою реакцію на непередбачувані зміни в комунікаціях.

Ніхто не віщував короткотривалий вибух тренду на імітацію неігрових персонажів у стримах (а він сягнув навіть за межі онлайну). Усі передчували занепад текстових платформ, а в 2023-му ми отримали Threads. Брендам потрібно прогнозувати свою реакцію на непередбачувані зміни в комунікаціях. І саме тому важливо настільки відповідально ставитися до відбору джерел, на яких ви будуєте своє гнучке уявлення щодо наступного року. 

У цьому, швидше, можна покластися на галузеві об’єднання спеціалістів, аніж на публікації маловідомих агенцій. Перші акумулюють експертизу кращих фахівців ринку, другі нерідко видають за власні прогнози переклад зарубіжних ЗМІ без адаптації до місцевого контексту.

До речі, тут — найбільша добірка першоджерел із прогнозами на 2024-й у низці галузей — для вдумливого аналізу.  

Розкажіть друзям про новину

Нове відео