Через кілька днів після церемонії вручення «Оскар», коли ще не вщухла лихоманка навколо нагород, відбулася ще одна церемонія вручення премій, яку було започатковано. SchizAwards, організована агентством The Good Company у співпраці з громадською організацією, що займається проблемами шизофренії, PositiveMinders, має на меті змінити уявлення про психічні захворювання, на які страждає 1 з кожних 100 людей.
Психічні захворювання часто стають поживою для творців фільмів і серіалів, підживлюючи колективну свідомість. Але такі зображення часто спотворюють реальність цих складних станів, посилюючи хибні уявлення та увічнюючи стигматизуючі упередження. 80% вигаданих персонажів, зображених з шизофренією, демонструють агресивну поведінку, а 1/3 з них є вбивцями. Ці спотворення сприяють дезінформованому сприйняттю громадськості, підкреслюючи нагальну потребу в більш точному та емпатичному зображенні.
Премія SchizAwards та кампанія мають на меті реконструювати наратив про шизофренію та дистанціювати суспільне сприйняття від оманливих зображень у фільмах, демістифікуючи психічний розлад та сприяючи розумінню і підтримці.
Церемонія нагородження SchizAwards, яка була розміщена в соціальних мережах та на спеціальному сайті 15 березня, була присвячена обговоренню цих зображень — від найнеточніших до найактуальніших — з метою просвітлення широкої громадськості про справжню природу цього психологічного розладу.
Вінсент Мараваль, видатний продюсер фільмів «Артист», «Реслер», «У пошуках Еріка», «Знедолені», «Життя Адель» та переможець SchizAwards, заявив: «Кіноіндустрія багато черпає з наративів про шизофренію. Проте, оскільки цей стан залишається широко незрозумілим, а його зображення в кіно часто поверхневе, я пишаюся тим, що підтримую SchizAwards. Моя мета — сприяти глибшому розумінню та обізнаності про цю складну хворобу».
Премія відзначала фільми, які правдиво або, навпаки, неточно висвітлювали цю тему. Три нагороди присуджувало журі, що складалося з шести експертів (людей, які живуть з шизофренією, родичів, психіатрів, режисерів та акторів):
- SchizAward за фільм, у якому глядачі були змушені повірити, що персонаж хворий на шизофренію, хоча насправді це не так;
- SchizAward за фільм, який мав на меті показати людину, хвору на шизофренію, але в підсумку дав найбільш неточне її зображення — Раян Рейнольдс;
- SchizAward за фільм, який найкраще представляє людину, що живе з шизофренією — Джеймі Фокс.
До складу журі увійшли: Натан Гофштеттер, режисер та актор, який живе з шизофренією; Наама Троттьє, ілюстраторка та ветеринарна асистент, який живе з шизофренією; Лоранс Трулер, регіональна делегатка організації UNAFAM Hauts-de-France; актор Ерік Буше; Жан-Віктор Блан, психіатр, автор та засновник платформи Culture Pop&Psy; та Марін Рембод, психіатр та експертка з питань зображення шизофренії у кіно.
Жан-Віктор Блан прокоментував: «В основі SchizAwards лежить важлива місія: використовувати кіно як каталізатор для зміни сприйняття. Настав час вийти за межі стереотипів і сприяти більш точному зображенню шизофренічних розладів».
Натан Гофштеттер зазначив: «Цей стан не просто патологія, це — дар, підвищена чутливість, сила, справжня міць. У той час як кінематограф і суспільне сприйняття часто пов’язують шизофренію з насильством, у реальності все зовсім навпаки, це — любов, яку ми несемо з усією силою».
На заході були присутні видатні гості — Джеймі Фокс і Раян Рейнольдс, або майже… Створений штучним інтелектом віртуальний Джеймі отримав нагороду за роль віолончеліста Натаніеля Еєрса, який захворів на шизофренію у фільмі «Соліст», а Раян Рейнольдс — за роль Джеррі Гікфанга, чоловіка, який живе з шизофренією і намагається приховати її у фільмі «Голоси».