Глобальна комунікаційна мережа Edelman представила своє щорічне дослідження «Trust Barometer 2025».
Згідно з ним, економічні страхи переросли у невдоволення: шість з десяти респондентів повідомили про помірне або високе відчуття невдоволення. Це визначається переконанням, що уряд і бізнес завдають їм шкоди і служать вузьким інтересам, і в кінцевому підсумку багаті отримують вигоду, в той час як звичайні люди страждають від цього.
Страх зазнати дискримінації зріс на 10 пунктів до рекордно високого рівня в 63%, охопивши більшість населення незалежно від статі, віку та рівня доходу. Найбільший стрибок (на 14 пунктів) спостерігався серед білих у США.
«За останнє десятиліття суспільство пройшло шлях від страхів до поляризації та невдоволення, — каже Річард Едельман, генеральний директор Edelman. — Чинні президенти в США, Великобританії, Франції, Німеччині, Південній Кореї та Канаді були відсторонені від влади на тлі гніву виборців через втрату робочих місць через глобалізацію та інфляцію. Зараз ми бачимо мислення з нульовою сумою, яке легітимізує крайні заходи, такі як насильство та дезінформація, як інструменти для змін. Барометр виявив 30-бальний розрив у довірі до інституцій між тими, хто має високі та низькі показники незадоволеності (Індекс довіри 36 проти 66). Подолання цього розриву дає надію на краще майбутнє».
Незадоволеність зумовлена чотирма ключовими факторами.
По-перше, це відсутність надії на наступне покоління — віра в те, що справи в їхній країні будуть кращими, ніж сьогодні, для наступного покоління, становить лише 36%, причому цей показник є дуже низьким у кожній західній демократії, включаючи Францію (9%), Великобританію (17%) і США (30%).
По-друге, це розрив у довірі між масами та класами — респонденти з низькими доходами (48%) довіряють інституціям на 13 пунктів менше, ніж респонденти з високими доходами (61%).
По-третє, це безпрецедентна глобальна недовіра до інституційних лідерів — у середньому 69% респондентів побоюються, що урядовці, бізнес-лідери та журналісти навмисно вводять їх в оману, що на 11 пунктів більше, ніж у 2021 році. Нарешті, плутанина в достовірній інформації — 63 відсотки кажуть, що стає все важче визначити, чи новина надійшла з надійного джерела, чи це спроба обману.
Тривожним є те, що четверо з 10 респондентів — 53% у віці 18-34 років — схвалюють одну або кілька форм ворожої діяльності для досягнення змін, які включають напади на людей в Інтернеті, навмисне поширення дезінформації, погрози або вчинення насильства, а також пошкодження державної чи приватної власності. Також респонденти вважають, що вигоди для тих, хто має протилежні політичні погляди, досягаються за їхній рахунок — більш ніж удвічі частіше серед тих, хто має високий рівень невдоволення (53%), ніж серед тих, хто має низький рівень невдоволення (23%).
Протягом останніх кількох років бізнес за замовчуванням вирішував суспільні проблеми, оскільки вважається, що він перевершує уряд за рівнем компетентності (наразі він набрав на 49 балів більше, ніж уряд) та етичності (на 29 балів більше). Перед бізнесом стоять нові бар’єри: його участь у вирішенні суспільних проблем є виправданою, якщо він робить свій внесок у вирішення проблеми, може суттєво вплинути на її розв’язання, а також якщо його дії покращують ефективність бізнесу.
Інші три основні інституції відіграють життєво важливу роль. Неурядові організації, як об’єднувачі, є інституцією з найвищим рівнем довіри серед тих, хто має високий рівень незадоволеності. Уряд повинен доводити свою компетентність, досягаючи результатів, які приносять користь громадянам. ЗМІ повинні надавати пріоритет якісній інформації, а не клікабельному контенту, щоб забезпечити можливість прийняття обґрунтованих рішень.
Інші ключові висновки «Trust Barometer 2025»:
- Брак довіри у провідних економіках: п’ять з 10 найбільших світових економік є одними з найменш довірливих країн за Індексом довіри: Японія (37), Німеччина (41), Великобританія (43), США (47) та Франція (48).
- Країни, що розвиваються, більше довіряють: Китай (77), Індонезія (76), Індія (75) та ОАЕ (72) знову очолили Індекс довіри як найбільш довірливі країни.
- Довіра залишається локальною: незважаючи на падіння на 3 пункти до 75% довіри серед працівників, «мій роботодавець» залишається інституцією, якій найбільше довіряють.
- Нестабільність у сфері зайнятості зростає: побоювання щодо втрати роботи через вплив глобалізації зросли за останній рік, включаючи такі причини, як міжнародні торговельні конфлікти (62% працівників занепокоєні, що на 5 пунктів більше), іноземні конкуренти (59%, що на 6 пунктів більше), офшоринг (54%, що на 6 пунктів більше), рецесія, що насувається (63%, що на 3 пункти більше), автоматизація (58%, що на 5 пунктів більше) та застарілість навичок (58%, що на 2 пункти більше).
- Багаті бачать проблему в багатих: більшість вважає, що вони уникають сплати своєї справедливої частки податків (67%), а 65% звинувачують свій егоїзм у багатьох проблемах.