Юрій Марченко: сторітелінг, інтерв’ю та журналістика
24 Тра 2024, 10:46
PR

Юрій Марченко: сторітелінг, інтерв’ю та журналістика

Героєм п’ятого випуску подкасту «Не під запис» про PR, слова та сенси став Юрій Марченко — сторітелер, головний редактор видання Platfor.ma. У матеріалі зібрали для вас найцікавіші моменти про сторітелінг й мистецтво розповіді історій, секрети підготовки до інтерв’ю та розвиток журналістики. 

Сторітелінг. Як навчитись розповідати історії?

  • лайфхак для розповіді історій

На своїх лекціях Юрій радить використовувати прийом для потужних історій — «Друг у барі»  — це те, що б ви розповіли своєму приятелю за горнятком кави. Адже друзям ви розповідаєте найцікавіше і простими словами, а не бюрократизмом чи складними термінами. 

  • як навчитися сторітелінгу

Для цього не вистачить записатися на курси й просто навчитися. Майбутньому сторітелеру потрібно багато читати та розповідати цікаві історії. Сам Юрій усе дитинство провів за книгами, знаходячи там пригоди й історії для себе. Зростав на творах чудових сторітелерів — Марка Твена та О. Генрі. 

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь
  • сторітелінг для брендів та бізнесу

Усі ми мислимо патернами: нам так легше через дві системи в голові. Перша, не розмірковуючи, приймає рішення, які ґрунтуються на попередньому досвіді. Друга — намагається все аналізувати, тому її ми використовуємо рідше. 

Історії потрібні всім, тому що вони — це весь наш світ. Наша планета наповнена історіями й історіями живе. Подкаст — це історія, і гроші — це історія, в яку колись домовилися вірити. А бренд — це концентрована історія.

Секрети інтерв’ю: як зберегти себе й не тільки

  • підготовка до інтерв’ю

Варто просити питання заздалегідь. Це буде корисно: попросити, прочитати й підготуватися. Особливо, якщо немає, що сказати. У такому випадку можна навіть придумати відповіді дорогою. З погляду журналіста в такому матеріалі втрачається свіжість, немає елементу інтриги, але це найкращий варіант для підготовки.

Ще порада — бути простим і щирим. Не намагатися виглядати розумнішими, не тримати себе у футлярі, а показати, що ви нормальна жива людина, як усі. Бо коли редактор чи сама людина десятки разів переписує текст, стається найбільша трагедія — справжня людина зникає з інтерв’ю. 

  • як цікаво запітчити персону для інтерв’ю

Пояснити, що в цієї людини є унікальна історія. Вона може бути будь-якою: показати досвід, розказати цікаві, нікому не відомі речі про особу чи її роботу. У Юрія був цікавий досвід: одного разу йому треба було взяти інтерв’ю в невідомого спеціаліста зі Словаччини, який працював в UNICEF. Як виявилося згодом, герой розповів купу цікавих історій про роботу з дітьми з різних країн, які ніхто раніше не висвітлював. 

Сьогодення журналістики

  • розвиток журналістики в Україні

Загалом все одночасно і погано, і добре. Погано тому, що журналістика зараз переживає глобальну кризу — втрата монополії на розповідь історій великій кількості людей. 20 років тому, щоб розповісти щось великій аудиторії, зверталися до журналістів. Через радіо, газети, журнали чи телебачення журналісти допомагали донести інформацію. А з появою інтернету та мобільних телефонів кожна людина може розказати свою історію мільйонам самостійно. 

Особливо на ситуацію вплинуло повномасштабне вторгнення: багато сфер знищено, про них не актуально писати, втратила популярність нативна реклама. Але натомість війна дала потужний поштовх польовій журналістиці та розслідуванням.

  • особа, яка надихає в журналістиці

Ей Джей Джейкобс — американський журналіст, редактор нью-йоркського Esquire. Він написав кілька книжок про перетворення свого життя на журналістський експеримент:

  • “The Know-It-All: One Man’s Humble Quest to Become the Smartest Person in the World” про досвід прочитання британської енциклопедії.
  • “The Year of Living Biblically: One Man’s Humble Quest to Follow the Bible as Literally as Possible” про життя в Нью-Йорку, дотримуючись усіх настанов з Біблії.
  • “The Guinea Pig Diaries: My Life as an Experiment” про купу експериментів, які Джейкобс проводив над собою.
  • “Drop Dead Healthy: One Man’s Humble Quest for Bodily Perfection” про рік слідування фітнес-практикам та ментальним настановам.
фото: Ірина Тітенко

Детальніше про це та викладацький досвід Юрія, становлення КошМарченка, вирішення кризової ситуації з виданням «спрощеної конституції» та багато іншого про життя та робочі перипетії Юрія слухайте в повній версії подкасту «Не під запис» на платформах Spotify, Apple Podcasts, YouTube та ін.

Розкажіть друзям про новину