Реінтеграція ветеранів — один з ключових викликів українського суспільства. Попри наявність державних, бізнесових та громадських ініціатив, більшість із них працюють точково та не враховують реальні потреби військових. Це призводить до втрати мотивації, психологічних бар’єрів і труднощів із професійною самореалізацією.
Згідно з «Дослідженням про ветеранську реінтеграцію» IREX, однією з головних проблем для ветеранів є необхідність отримання нової спеціалізації. 57% ветеранів стикаються з проблемами у працевлаштуванні через брак якісних програм перекваліфікації та адаптованих робочих місць. Тому «Серце Азовсталі» створило унікальну комплексну програму «Знайди свій шлях», яка охоплює всі етапи реінтеграції, де на кожному з них працює спеціаліст, забезпечуючи підтримку та мотивацію. Мета програми – допомогти ветеранам визначитися, куди рухатися далі, яку спеціальність обрати та як у ній реалізуватися.

Від досвіду війни — до нових сенсів
Шлях ветерана складається з 5 етапів:
- Усвідомлення нового життя
- Поступове прийняття досвіду
- Пошук нових цілей
- Розвиток навичок та компетенцій
- Самореалізація
Перші кроки на цьому шляху разом з ветераном робить менеджер проєкту. Після цього психолог проводить чекап ментального стану (діагностика ПТСР, ментальних змін, когнітивних особливостей). Завдяки роботі з психологом ветерани долають психологічні труднощі, викликані травмою війни. Це дає ресурс для пошуку свого нового призначення у цивільному житті. Супровід кар’єрного ментора допомагає знайти нове покликання, усвідомити свій досвід та зрозуміти, як використати його у цивільній професії. За необхідності в рамках програми ветерани мають можливість безплатно здобути вищу освіту, пройти перекваліфікацію або удосконалити вже наявні навички.

Попри чіткий алгоритм взаємодії з ветераном «Серце Азовсталі» підходить індивідуально до кожного кейсу, концентруючись на тому, що необхідно конкретному учаснику програми.

Наприклад, Геннадій Азжеуров близько 30 років пропрацював у патрульній поліції. Під час наступу ворога на Маріуполь потрапив в полон. Після звільнення він повністю змінив сферу діяльності: у 55 років пройшов навчання за напрямком HR-менеджмент. Після цього він сам став частиною команди проєкту «Знайди свій шлях» як кар’єрний ментор для ветеранів.

Інший захисник Маріуполя — Геннадій Хазан — вирішив розвиватися у кулінарії. Приготування їжі завжди було його хобі, а дружина навіть мала власну кондитерську-пекарню у Маріуполі. Під час бойових дій захисник отримав поранення. У Маріуполі він втратив все — квартиру, бізнес, й наразі з родиною проживає у Києві, звільнений зі служби. Але він мріяв відновити власну справу та відкрити ресторан. Завдяки проєкту Геннадій пройшов навчання у кулінарній школі «Cuisine Mode d’Emploi(s)» в Тулузі під керівництвом шеф-кухаря із зіркою Мішлен Т’єррі Маркса. Там він опанував і тонкощі кулінарного мистецтва, і основи ведення ресторанної справи.
Комунікаційна кампанія: допомога, яка має обличчя, історії та результат
Комунікаційна стратегія програми «Знайди свій шлях» зосереджена не на подачі самої ініціативи, а на реальних історіях її учасників. У центрі — ветерани, які після бойових дій і навіть полону опинилися перед викликом почати все з нуля. Їхні досвіди — не узагальнення, а конкретні кроки: сумніви, пошуки, навчання, перші професійні спроби, зміни у сприйнятті себе та світу.
Команда «Серця Азовсталі» обрала підхід мультиплатформенного поширення цих історій. Серед ключових інструментів — спецпроєкти з провідними медіа, цифрові кампанії у соцмережах, відеоконтент, а також публічні виступи ветеранів, які діляться власним досвідом.
Одним із найпотужніших каналів залишається рекомендації самих учасників, адже ефективність програми — це найкраща реклама і ветерани довіряють один одному.
Такий комунікаційний підхід дозволяє не лише просувати саму програму, а й переосмислювати ставлення суспільства до теми повернення ветеранів, створюючи запит на підтримку.
Вже 483 ветерани отримали підтримку в рамках програми «Знайди свій шлях». Хтось лише починає, хтось — на етапі навчання, а хтось — вже працевлаштований або розвиває власну справу. Однак «Серце Азовсталі» не зупиняється і ставить перед собою мету цьогоріч працевлаштувати ще понад 200 ветеранів.
