28 Бер 2022, 17:50

Nokia пішла з росії, але залишила велику систему спостереження

Фінська компанія Nokia пішла з росії, але залишила обладнання та програмне забезпечення, що сприяло російському шпигунству, йдеться у розслідуванні видання The New York Times, яке проаналізувало більше 75 тисяч внутрішніх документів компанії.

Цього місяця Nokia заявила, що припинить продажі в росії і засудила вторгнення в Україну. Але фінська компанія не згадала, що залишає після себе: обладнання та програмне забезпечення, що поєднує найпотужніший урядовий інструмент діджитал спостереження з найбільшою в країні телекомунікаційною мережею.

Він використовувався для відстеження прихильників лідера опозиції Олексія А. Навального. Система оперативно-розшукових заходів (СОРМ) швидше за все використовується в даний момент, коли путін придушує антивоєнні голоси всередині росії.

Згідно з документами компанії, отриманими The New York Times, понад п’ять років Nokia надавала обладнання та послуги для підключення системи до найбільшого російського оператора зв’язку МТС. Хоча Nokia не виробляє технологію для перехоплення повідомлень, у документах описується, як вона працювала з російськими державними компаніями щодо планування, оптимізації та усунення несправностей підключення системи до мережі МТС. ФСБ використовує СОРМ для прослуховування телефонних розмов, перехоплення електронних та текстових повідомлень, а також відстеження інших інтернет-комунікацій.

Документи, що охоплюють період з 2008 по 2017 рік, показують у подробицях, що Nokia знала, що запускає російську систему спостереження. Ця робота була потрібна Nokia для ведення бізнесу в росії, де вона стала провідним постачальником обладнання та послуг для різних клієнтів у сфері телекомунікацій, що допомагають функціонуванню їхніх мереж. Бізнес приносив сотні мільйонів доларів щорічного доходу.

Конфлікт в Україні перевернув уявлення про те, що продукти та послуги є агностичними. У минулому технологічні компанії стверджували, що краще залишатися на авторитарних ринках, навіть якщо це означало дотримання інших законів. Facebook, Google і Twitter щосили намагалися знайти баланс, коли їх піддавали цензурі, чи то у В’єтнамі чи в росії, тоді як Apple працює з державним партнером для зберігання даних клієнтів у Китаї. Intel та Nvidia продають чіпи через торгових посередників у Китаї, що дозволяє владі купувати їх для комп’ютерів, які використовуються для спостереження.

Андрій Солдатов, експерт з російської розвідки та діджитал стеження, який ознайомився з деякими документами Nokia на запит The Times, заявив, що без участі компанії в СОРМ «зробити таку систему було б неможливо».

«Вони повинні були знати, як використовуватимуться їхні пристрої», — сказав Солдатов, який зараз є науковим співробітником Центру аналізу європейської політики.

У Nokia, яка не заперечувала справжність документів, заявили, що за російським законодавством потрібно було виготовити продукти, які б дозволили російському оператору зв’язку підключитися до системи. Інші країни висувають аналогічні вимоги, заявила компанія, і вона має вирішити, чи допомогти інтернету працювати, чи взагалі піти. Nokia також заявила, що не виробляє, не встановлює та не обслуговує обладнання СОРМ.

«Nokia не має можливості контролювати, отримувати доступ або втручатися в будь-які можливості законного перехоплення в мережах, якими володіють та керують наші клієнти», – йдеться у заяві Nokia.

МТС не відповіла на запити щодо коментарів.

Документи, розглянуті The Times, були частиною майже двох терабайт внутрішньої електронної пошти Nokia, мережевих схем, контрактів, ліцензійних угод та фотографій. Фірма з кібербезпеки UpGuard та новинний сайт TechCrunch раніше повідомляли про деякі документи, що пов’язують Nokia з державною системою спостереження. Після цих повідомлень Nokia зменшила рівень своєї участі.

Але The Times отримала кеш більшого розміру, що показує глибину знань Nokia про програму. Документи включають листування про направлення інженерів Nokia для перевірки СОРМ, подробиці роботи компанії на більш ніж десятці російських об’єктів, фотографії мережі МТС, пов’язаної з СОРМ, поверхові плани мережевих центрів та інструкції щодо встановлення від російської фірми, яка виробляла обладнання для спостереження.

Згідно з публічними оголошеннями, після 2017 року, коли документи закінчилися, Nokia продовжила роботу з МТС та іншими російськими телекомами.

СОРМ з’явилася приблизно у 1990-х роках. Вона схожа на системи, що використовуються правоохоронними органами по всьому світу для прослуховування телефонних розмов та спостереження за злочинними об’єктами.

У демократичних країнах поліція зазвичай зобов’язана отримати ухвалу суду, перш ніж вимагати дані у постачальників телекомунікаційних послуг. У росії система обходить цей процес стороною.

У 2018 році росія посилила закон, що вимагає від інтернет- та телекомунікаційних компаній розкривати владі дані про комунікації навіть без ухвали суду. Влада також зобов’язала компанії зберігати телефонні розмови, текстові повідомлення та електронне листування на строк до шести місяців, а історію інтернет-трафіку — на 30 днів. СОРМ працює паралельно з окремою системою цензури, розробленою в росії для блокування доступу до веб-сайтів.

Згідно з документами, до 2012 року Nokia надавала обладнання та послуги мережі МТС. Документація проекту, підписана персоналом Nokia, включала схему мережі, яка показує, як дані та телефонний трафік повинні надходити в СОРМ. На анотованих фотографіях видно, як кабель з маркуванням СОРМ підключається до обладнання, що, мабуть, свідчить про роботу інженерів Nokia.

Блок-схеми показували, як дані будуть передаватися до москви та до місцевих відділень ФСБ по всій росії, де агенти можуть використовувати комп’ютерну систему для пошуку повідомлень людей без їхнього відома.

У 2013 році в судовій справі за участю Навального було зазначено подробиці його повідомлень, які, як вважалося, було перехоплено СОРМ. У 2018 році деякі повідомлення прихильників Навального були відстежені СОРМ, сказав Дамір Гайнутдінов, російський юрист, який представляє інтереси активістів. Він сказав, що номери телефонів, адреси електронної пошти та адреси інтернет-протоколу були об’єднані з інформацією, яку влада збирала з ВКонтакте, найбільшої соціальної мережі росії, яка також потрібна для надання доступу до даних користувачів через СОРМ.

Згідно з документами, Nokia виконувала роботи, пов’язані з СОРМ, на об’єктах щонайменше у 12 містах Росії. У лютому 2017 року співробітника Nokia було відправлено в три міста на південь від Москви для перевірки СОРМ, згідно з листами від керівника Nokia, який інформує співробітників МТС про поїздку.

Nokia працювала з Malvin Systems, російською фірмою, яка виробляла обладнання СОРМ, яке використовувала ФСБ.

Malvin Systems – одна з декількох російських компаній, що отримали вигідні контракти на виробництво обладнання для аналізу та сортування телекомунікаційних даних. Деякі з цих компаній, зокрема Malvin Systems, належали російській холдинговій компанії «Цитадель», яку контролював Алішер Усманов, олігарх, який має зв’язки з путіним, в даний час під санкціями у США, ЄС, Великобританії та Швейцарії.

Malvin Systems та Citadel не відповіли на запити щодо коментарів.

В інших документах Nokia зазначено, які кабелі, маршрутизатори та порти слід використовувати для підключення до системи спостереження. Мережеві карти показували, як обладнання інших компаній, у тому числі Cisco, підключалося до блоків СОРМ. Cisco відмовилася від коментарів.

Розкажіть друзям про новину

Нове відео