26 Бер 2024, 13:51

«Курс на Незалежність»: проєкт з розвитку регіонального підприємництва, який підвищує економічний та соціальний потенціал України

Після участі у проєкті «Курс на Незалежність» фінансові показники «Мрії» зросли у 4 рази. Якщо у 2022-му ми співпрацювали з 14 домогосподарствами, то у 2024 році з нами хочуть працювати уже півсотні.
Іван Дегтяр
голова правління садівничого товариства, один зі 160 підприємців, які отримали грант на розвиток власного бізнесу

«Курс на Незалежність» — грантова програма, яку агропромхолдинг Астарта за підтримки Уряду Німеччини, німецького банку розвитку DEG спільно з благодійним фондом «Повір у себе» допомагають регіональним підприємцям розвивати свої виробництва. 

Повномасштабна війна змусила релокуватися Миколу Мороза, який до цього мав у Бахмуті кафе-кав’ярню по виробництву та продажу морозива джелато. З приходом росіян все його майно було розбомблено. Єдине, що лишилося, — пересувний торговельний вагончик на колесах, на якому він і приїхав у Глобине Полтавської області. Отримавши грант «Курсу на Незалежність», він розширив асортимент своєї продукції за рахунок виробництва сиру. Така диверсифікація дозволила йому не втратити прибутковість у холодну пору року. Коли попит на морозиво низький, має змогу продавати сири та не скорочувати штат працівників. Сировину для виробництва він закуповує у місцевих фермерів. 

Проєкт створює та зберігає робочі місця, а також забезпечує стале виробництво продуктів харчування шляхом відбору, навчання та фінансової підтримки сільськогосподарських мікропідприємців, серед яких багато жінок з дітьми та внутрішньо переміщених осіб, ветеранів або членів родин військовослужбовців. 

Зміцніть бренд роботодавця, використавши ефективні стратегії управління талантами понад 30 HR-лідерів на HR Wisdom Summit.

17 липня понад 30 спікерів з Райффайзен Банку, DTEK, ArcelorMittal та інших великих компаній поділяться дієвими практиками розвитку команди, адаптації ветеранів у робоче середовище та використання інновацій.

Забронювати участь

Крім того, проєкт підтримує вихід підприємців на ринок шляхом створення екосистеми та включення їх у ланцюжок поставок Астарти. Ще одним важливим результатом проєкту є забезпечення місцевих громад сільськогосподарською продукцією, що гарантує продовольчу безпеку в умовах війни.

До 2015 року родина Блонських мешкали у Луганську. Зараз живуть у Миргородському районі Полтавської області і мають свою велику козину і овечу ферму, а молоко переробляють у масло та крафтовий сир. Завдяки гранту отримали трактор, який полегшив утримання ферми, допоміг збільшити поголів’я та зменшити витрати на оренду найманої техніки. Для забезпечення сировиною свого виробництва в період міжсезоння вони мають змогу купувати молоко в Астарті.   

Родина Іващенків утримують пасіку в Градизьку Полтавської області. Отримавши грант, вони вдвічі збільшили виробництво меду. Влітку 2023 року Астарта запропонувала підприємцям вивести їхні вулики на ріпакові і соняшникові поля агропромхолдингу. У результаті співпраці вони отримали мед, а компанія — підвищення врожайності. 

Умовами проєкту передбачено, що переможці на додаток до створення нових робочих місць, повинні передавати громаді 10% від вартості отриманого обладнання в еквіваленті виготовленої продукції. Так великий бізнес прищеплює малим українським підприємцям соціальну відповідальність.

Нам важливо, щоб ці бізнеси не просто виробляли продукцію, але й приносили соціальну користь громадам, сплачували усі податки, офіційно працевлаштовували. Саме завдяки цим 10% громади формують свій продуктовий банк.
Віктор Іванчик
засновник та СЕО Астарти

Ігор Теслюк, який з початком повномасштабного вторгнення втратив свій будівельний бізнес, почав займатися вирощуванням овочів та фруктів у теплицях. Після перемоги у проєкті частину своєї продукції він передає школам громади, у якій веде свій бізнес. 

Участь у проєкті стала для Марини Шляхти, яка родом з Донецька, доленосною: через місяць після перемоги підприємиця вже отримувала обладнання. У січні 2023 року її пекарня «ШтрудельОк» у Миргороді вже відкрила свої двері. 

Тепер Марина щодня випікає солодку випічку та хліб — його продає соціально незахищеним містянам. Також за умовами проєкту жінка найняла трьох працівників і регулярно передає продукцію до будинку для літніх.

«Курс на Незалежність» надихнув мене, навчив бізнес-плануванню, і я повірила у власні сили, — говорить Марина. — У важкі часи Астарта допомагає і коштами, і порадами, а головне — вірить у нас — підприємців-переселенців. Нам так потрібна підтримка, і агрохолдинг надає її, це просто неймовірно!»

«Курс на Незалежність» позитивно впливає на економічне становище регіонів, де працюють ті, хто отримав гранти, і це підтверджується верифікованою оцінкою соціального впливу проєкту на громади. Зокрема, результати дослідження свідчать, що 1 євро, інвестований у проєкті, дає економічний ефект у 4,66 євро.

Відбувається це за рахунок сплачених податків та заробітних плат для новостворених робочих місць. Економічної вигоди місцевих громад, які отримали продукти харчування у свій продуктовий банк та економічної вигоди українських виробників обладнання, адже все обладнання в рамках проєкту купувалося саме в них. Підприємці на додаток до грантів отримали ще й інвестиції у вигляді навчання, які відкривають безмежні можливості для розвитку їхнього бізнесу і створюю сучасну культуру підприємництва в Україні.

Малий бізнес — це паростки, які сприяють зростанню економічного і соціального потенціалу України. Це і створення робочих місць, і збільшення надходжень до бюджету, і заохочення українців, які виїхали за кордон, повертатися додому, збільшення експорту, і підвищення інвестиційної привабливості України.
Віктор Іванчик
засновник та СЕО Астарти

Розкажіть друзям про новину

Нове відео