«Курс на Незалежність»: проєкт з розвитку регіонального підприємництва, який підвищує економічний та соціальний потенціал України
26 Бер 2024, 13:51

«Курс на Незалежність»: проєкт з розвитку регіонального підприємництва, який підвищує економічний та соціальний потенціал України

Після участі у проєкті «Курс на Незалежність» фінансові показники «Мрії» зросли у 4 рази. Якщо у 2022-му ми співпрацювали з 14 домогосподарствами, то у 2024 році з нами хочуть працювати уже півсотні.
Іван Дегтяр
голова правління садівничого товариства, один зі 160 підприємців, які отримали грант на розвиток власного бізнесу

«Курс на Незалежність» — грантова програма, яку агропромхолдинг Астарта за підтримки Уряду Німеччини, німецького банку розвитку DEG спільно з благодійним фондом «Повір у себе» допомагають регіональним підприємцям розвивати свої виробництва. 

Повномасштабна війна змусила релокуватися Миколу Мороза, який до цього мав у Бахмуті кафе-кав’ярню по виробництву та продажу морозива джелато. З приходом росіян все його майно було розбомблено. Єдине, що лишилося, — пересувний торговельний вагончик на колесах, на якому він і приїхав у Глобине Полтавської області. Отримавши грант «Курсу на Незалежність», він розширив асортимент своєї продукції за рахунок виробництва сиру. Така диверсифікація дозволила йому не втратити прибутковість у холодну пору року. Коли попит на морозиво низький, має змогу продавати сири та не скорочувати штат працівників. Сировину для виробництва він закуповує у місцевих фермерів. 

Проєкт створює та зберігає робочі місця, а також забезпечує стале виробництво продуктів харчування шляхом відбору, навчання та фінансової підтримки сільськогосподарських мікропідприємців, серед яких багато жінок з дітьми та внутрішньо переміщених осіб, ветеранів або членів родин військовослужбовців. 

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь

Крім того, проєкт підтримує вихід підприємців на ринок шляхом створення екосистеми та включення їх у ланцюжок поставок Астарти. Ще одним важливим результатом проєкту є забезпечення місцевих громад сільськогосподарською продукцією, що гарантує продовольчу безпеку в умовах війни.

До 2015 року родина Блонських мешкали у Луганську. Зараз живуть у Миргородському районі Полтавської області і мають свою велику козину і овечу ферму, а молоко переробляють у масло та крафтовий сир. Завдяки гранту отримали трактор, який полегшив утримання ферми, допоміг збільшити поголів’я та зменшити витрати на оренду найманої техніки. Для забезпечення сировиною свого виробництва в період міжсезоння вони мають змогу купувати молоко в Астарті.   

Родина Іващенків утримують пасіку в Градизьку Полтавської області. Отримавши грант, вони вдвічі збільшили виробництво меду. Влітку 2023 року Астарта запропонувала підприємцям вивести їхні вулики на ріпакові і соняшникові поля агропромхолдингу. У результаті співпраці вони отримали мед, а компанія — підвищення врожайності. 

Умовами проєкту передбачено, що переможці на додаток до створення нових робочих місць, повинні передавати громаді 10% від вартості отриманого обладнання в еквіваленті виготовленої продукції. Так великий бізнес прищеплює малим українським підприємцям соціальну відповідальність.

Нам важливо, щоб ці бізнеси не просто виробляли продукцію, але й приносили соціальну користь громадам, сплачували усі податки, офіційно працевлаштовували. Саме завдяки цим 10% громади формують свій продуктовий банк.
Віктор Іванчик
засновник та СЕО Астарти

Ігор Теслюк, який з початком повномасштабного вторгнення втратив свій будівельний бізнес, почав займатися вирощуванням овочів та фруктів у теплицях. Після перемоги у проєкті частину своєї продукції він передає школам громади, у якій веде свій бізнес. 

Участь у проєкті стала для Марини Шляхти, яка родом з Донецька, доленосною: через місяць після перемоги підприємиця вже отримувала обладнання. У січні 2023 року її пекарня «ШтрудельОк» у Миргороді вже відкрила свої двері. 

Тепер Марина щодня випікає солодку випічку та хліб — його продає соціально незахищеним містянам. Також за умовами проєкту жінка найняла трьох працівників і регулярно передає продукцію до будинку для літніх.

«Курс на Незалежність» надихнув мене, навчив бізнес-плануванню, і я повірила у власні сили, — говорить Марина. — У важкі часи Астарта допомагає і коштами, і порадами, а головне — вірить у нас — підприємців-переселенців. Нам так потрібна підтримка, і агрохолдинг надає її, це просто неймовірно!»

«Курс на Незалежність» позитивно впливає на економічне становище регіонів, де працюють ті, хто отримав гранти, і це підтверджується верифікованою оцінкою соціального впливу проєкту на громади. Зокрема, результати дослідження свідчать, що 1 євро, інвестований у проєкті, дає економічний ефект у 4,66 євро.

Відбувається це за рахунок сплачених податків та заробітних плат для новостворених робочих місць. Економічної вигоди місцевих громад, які отримали продукти харчування у свій продуктовий банк та економічної вигоди українських виробників обладнання, адже все обладнання в рамках проєкту купувалося саме в них. Підприємці на додаток до грантів отримали ще й інвестиції у вигляді навчання, які відкривають безмежні можливості для розвитку їхнього бізнесу і створюю сучасну культуру підприємництва в Україні.

Малий бізнес — це паростки, які сприяють зростанню економічного і соціального потенціалу України. Це і створення робочих місць, і збільшення надходжень до бюджету, і заохочення українців, які виїхали за кордон, повертатися додому, збільшення експорту, і підвищення інвестиційної привабливості України.
Віктор Іванчик
засновник та СЕО Астарти

Розкажіть друзям про новину