Меблевий гігант IKEA погодився сплатити 6 мільйонів євро компенсації жертвам примусової праці за часів комуністичної диктатури в Німеччині, і учасники кампанії сподіваються, що цей крок змусить інші компанії наслідувати його.
Політичні та кримінальні в’язні в Німеччині часів Холодної війни були змушені виробляти меблі для IKEA. Викриття з’явилися у шведських та німецьких ЗМІ більше десяти років тому, що змусило компанію призначити незалежне розслідування.
Розслідування, проведене аудиторами Ernst & Young, показало, що в’язні виробляли меблі для IKEA ще в 1970-х і 1980-х роках. Представники IKEA в той час, ймовірно, знали, що політичні в’язні використовуються як додаткова робоча сила.
Колишня Східна Німеччина була окупована Радянським Союзом з 1949 по 1990 рік, який встановив жорстку комуністичну державу, відому як Німецька Демократична Республіка, або НДР. Десятки тисяч її в’язнів були змушені працювати на заводах, що зробило НДР ключовим місцем для дешевої робочої сили, якою, як відомо, користувалися багато західних компаній.
Німецький підрозділ IKEA оголосив, що добровільно перерахує 6 мільйонів євро до нового урядового фонду, створеного для надання компенсацій жертвам східнонімецької диктатури.
У заяві IKEA додається, що виплата є результатом багаторічних переговорів між німецьким підрозділом компанії та Союзом асоціацій жертв комуністичної диктатури (UOGK) — організацією, яка працює над тим, щоб несправедливо засуджені в комуністичній Німеччині отримали правосуддя в сучасній конституційній державі.
Вальтер Каднер, генеральний директор і директор з питань сталого розвитку IKEA в Німеччині, сказав: «Ми глибоко шкодуємо, що товари для IKEA також вироблялися політичними в’язнями в НДР. Відтоді, як про це стало відомо, ІКЕА послідовно працювала над проясненням ситуації. Ми дали слово постраждалим, що візьмемо участь у наданні підтримки. Тому ми вітаємо створення фонду допомоги і раді, що можемо виконати свою обіцянку».