SMM для брендів: чи вимер IG для FMCG
17 Гру 2024, 10:26

SMM для брендів: чи вимер IG для FMCG

Скільки існує Instagram — стільки часу його користувачі шукають шляхи створення вірусного контенту у ньому. Це і про особисті сторінки, і про бренди, які співпрацюють з кріейторами, шукають власних SMM-підрядників та розвивають свої соцмережі. Проте змінюючи підходи та підрядників, створюючи тендер за тендером без отримання очікуваних результатів, почасти у маркетингових команд виникають думки, що щось іде не так: чи аудиторія занадто пасивна чи робота при низьких бюджетах видається неефективною.

BRO: creative agency вирішили вдатися до археологічних розкопок, щоб дістатися істини: чому на перший погляд «вірусний» контент не віруситься, що працює, а що навпаки — вимирає. Замість лопат у нас 5 років досвіду у SMM із FMCG брендами та helicopter view, завдяки аналізу сторінок у соцмережах українських брендів. А в кінці — шукайте чеклист, щоб перевірити ефективність сторінки вашого бренду.

Джерело проблеми

Вас вже називали динозаврами? 🦖

Нова економічна реальність: які тренди визначатимуть ринок у 2025 – досвід TERWIN, Arcelor Mittal, Kvertus, BRAVE1, Starlight media, ГК «Молочний альянс» та 40 провідних управлінців та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit дізнайтеся, як розширювати партнерства, зміцнювати довіру до бренду та виходити на міжнародні ринки. Реальні стратегії та досвід компаній, які вже зробили цей крок.

Забронювати участь

Продовжуєте постити контент у Facebook — тоді ви з Юрського періоду. Ваша основна платформа комунікацій — це Instagram? Мабуть, ви з Крейдового. 

Адже в digital, як і в житті: нове покоління створює свої правила, свій сленг і свої пропозиції. Як просто зараз робить це TikTok. Старожили намагаються адаптуватися, поступово втрачаючи темп і залишаючись у попередній «ері». 

Однак правда у тому, що важливий не вік, а релевантні формати, які приносять результати і є ефективними на тій чи іншій платформі. Наратив про те, що TikTok для зумерів — не працює, бо не є правдивим. Середній вік користувачів соцмереж в Україні значно зріс, на що мало вплив і повномасштабне вторгнення. А між віковими категоріями 25 і 35 — не така вже й значна різниця. Міленіали, тобто найбільш платоспроможна аудиторія, — активні користувачі чи не усіх соцмереж. А зумери — вже не дошкільнята: вони також ходять на роботу і відрізняються турботливим ставленням до своїх потреб, емоційних і матеріальних.

І замість того, щоб ваш Інстаграм зберігався під склом у музеї — варто приймати виклики і осмислено адаптувати свій контент, щоб йти у ногу з часом. 

Нікому з нас не хочеться бути тим «нудним динозавром», який не розуміє, що таке brat summer або ж не говорить про свій робочий образ «very demure, very mindful». Навіть якщо йдеться про сторінку трав’яного чаю, напівфабрикатів чи шоколадних батончиків.

Тому і спостерігаємо як маркетинг-команди FMCG-брендів обирають тактику «маскування»: До прикладу, наслідування проривних комунікацій брендів-сміливців, на платформах і у форматах контенту. З єдиними «але»: рівень сміливості у них помітно нижчий.

Так міняється Facebook на Instagram, Instagram на TikTok, фото на відео, горизонтальний формат на вертикальний… А результат залишається незмінним. Охоплення не ростуть, а соцмережі з органікою збирають 200 переглядів під роликом.

І ситуація стає загрозливою, бо ви розумієте: ваша сторінка нічим не вирізняється поміж інших, ваш контент прогортують, а назву бренду — не помічають.

Еволюція у соцмережах

То де ж в еволюції соцмереж вашого бренду стався збій? 

З перспективи найдинамічнішого з усіх інструментів маркетингу (SMM) типові наративи про «зміни неминучі» й «будь в тренді» звучать не так вже й абсурдно. ООН, OLV чи GDN можуть залишатися ефективним протягом років із тими ж підходами, але не маркетинг соцмереж. Чому? Бо це чи не єдине місце де саме споживач диктує якими вам бути, і якщо ви його не слухаєте, не спілкуєтесь однією мовою, не смієтесь із тих самих жартів — у вас буде 23 органічних лайки та 146 охоплення із 10-ма тисячами підписників.
CEO BRO: creative agency

Для цього ми проаналізували понад 50 сторінок українських брендів і виділили серед них дуже схожі почерки та підходи до ведення соцмереж. Далі ми класифікували їх на 4 групи динозаврів, щоб зрозуміти, хто вимирає, а хто рухається вперед, долаючи еволюцію. 

1. Прапразаври aka сторінки, які вимирають першими

Все починається з применшення значення крафтового контенту. Фундамент сторінок цих брендів у соцмережах — статичні креативи із мокапами SKU. Щоб лого і назва були найбільш помітні. В ідеалі — щоб були помітні лише вони. Reels не публікуються, а якщо й створюються то як нарізки із комунікаційного ролика чи 2D-анімації SKU в левітації. Ці бренди живуть у вигаданому світі (але не у Вінниці). 

За його правилами достатньо дотримуватися постингу у кількості 4-6 дописів на місяць, виділяти мінімальний бюджет на таргет, робити продукт — центром креативів і регулярно проводити розіграші із стандартним списком умов для утримання аудиторії: лайк, підписка, коментар.

2. Економозаври aka поверхневий SMM

Ці FMCG-сторінки довірили спеціалістам, для яких важливіша кількість, а не залучення. 

Вони мають один підхід для всіх і рідко проявляють гнучкість. 

І хоч сторінка жива, дописи та сторіз постять часто — так само часто можна помітити відсутність композиції на фото, кольорокорекції на відео або ж відсутність чи ігнорування бренд-стратегії. Працюючи за підходом «економозавра» сторінки намагаються бути близькими до свого споживача: проживати спільну рутину і говорити в одному tone of voice. Проте низька якість креативів та «неактуальність» має вплив на рівень їх ефективності.

3. Титанозаври aka відмінники

Для титанозаврів важливий вже не просто класичний SMM, а маркетинг. Вони професіонали продуктових фото, на яких ваше SKU виглядатиме наче з обкладинки VOGUE. Їхня суперсила — стратегії, у яких усе прораховано: від кількості публікацій до інструментів таргетингу.

Титанозаври вже молодці, й про це вам скажуть цифри охоплення у щомісячних звітах.
Ці сторінки зразкові у плані професійного підходу, а втім це досі FMCG-сторінки, що схожі на затишну вітальню: сюди заходять, відпочивають очима і виходять, рідко залишаючись на довше.
Острах показати свій бренд у несприятливому світлі не дозволяє власникам чи маркетологам погодитись на експерименти й почуватися в повні вільними. Тож маленький крок між  титанозаврами і рапторами видається великою прірвою.

4. раптори aka новатори

Вони прийняли неідеальність свою, недосконалість світу і віддали її у руки креативників, залучених у бренд від моменту знайомства з ним, а не методистам «кафедри соцмереж».

Ці бренди вирішили не йти за системою, а створювати свою. Їхні соцмережі не мають одного виграшного фреймворку. Немає ідеальної кількості публікацій чи формули жартів. Вони дозволяють собі експериментувати і віднаходити свою унікальність: будь то впізнаваний маскот, «мультяшна» озвучка рілс, робота з інфлуенсерами, меми чи колаборації.

Зважаючи на потреби світу, який постійно пришвидшується, вони не бояться спрощувати: графіку, текст під дописами, контент. Та головне, їхні соцмережі викликають емоцію – від здивування до захвату. А саме тому відгукуються споживачам.

Основа емоційності таких сторінок — міцна комунікаційна стратегія, із опрацьованими сегментами цільової, інсайтовість й щирість. По факту, це мистецтво залишатися собою, але робити це з допомогою професійних інструментів. Так, як показують це, до прикладу, сторінки Fizi чи Біло. 

Тож раптори отримали свою назву перш за все від підходу «рвати і метати», нестримно бігти вперед, щоб і бути іншими, першими, новаторами.

Місія — врятуватися від метеориту

То рапторами народжуються чи стають?

Очевидно, що друге. Можна народитися під крилом якісної бренд-стратегії, проте стати раптором — лише в руках залучених креативників та відкритих до світу бренд-команд.

Сторінки вимирають, коли ваші навички стають упередженнями, а обережність породжує надто багато «не можна». Коли ви ігноруєте еволюцію, першочергово – свою і своїх споживачів.  А відтак, не можете знайти шлях до контенту, який буде викликати емоції і дивувати, ламаючи будь-які уявлення про банерну сліпоту. Саме тому маркетинг соціальних мереж сьогодні — це надчутливий маркетинг. Він не просто реагує на тренди: він показує свій характер й шукає нові шляхи для вираження своїх цінностей і позиції.
Дарія Мельник
стратег агентства

Чи потрібно в цьому випадку вдаватись до абсурду? Чи обов’язково працювати із хлопцями з Jysk, щоб стати успішними? А може потрібно однозначно переходити у ТікТок, бо ж Інстаграм — вимирає?

По-перше — краще шукайте власний шлях, замість того, щоб наслідувати інших. По-друге, поки що вимерли лише динозаври. А от IG для FMCG живе і буде жити. Просто дозвольте йому це.

P. S. Вітаємо, ви докопали до «кісток»! Ловіть чеклист на «динозавра»: ставте пташку біля релевантних пунктів, щоб визначити, якою сьогодні є сторінка вашого бренду у соцмережах! 

Розкажіть друзям про новину