Литовська компанія Viciunаi Group не покидає ринок росії
06 Кві 2022, 09:58

Литовська компанія Viciunаi Group не покидає ринок росії

В Україні вже написано чимало статей, в яких перелічуються причетних до «бізнесу на крові». А українська влада вже заявила про започаткування певних кроків по додатковому оподаткуванню колаборантів, які залишаться на українському ринку. 

Литовський виробник морепродуктів Viciunаi Group, представлений в Україні перш за все брендом VIСI, заявив про вихід з російського ринку, але ні конкретної дати не назвав, ні якихось кроків, що демонстрували б серйозність його намірів, не здійснив. 

Небайдужі литовці прийшли 21 березня до ратуші Каунаса з вимогою розриву Литвою торговельних зав’язків з Кремлем.

Створіть ефективні PR стратегії разом з експертами Foundation Coffee Roasters, TWID, БФК Gulliver та ще понад 90 провідними брендами!

12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як розробити ефективні PR-стратегії, підвищити впізнаваність бренду та залучити нових клієнтів через сучасний маркетинг і співпрацю з лідерами думок.

Забронювати участь

Лозунг протестувальників «Пан мер, ваша сорочка в крові» було обрано не випадково. Адже мер Каунаса – мільйонер Вісвалдас Матійозайтіс – є засновником і головним акціонером Viciunai Group, значна частина продукції якої і виробляється, і продається в країні-терористі. Viciunai Group у відповідь заявила, що протест був «замовлений» політичними конкурентами мера, якого називають третім за популярністю політиком країни.

Литовський журналіст Андрюс Тапінас дав аргументовану відповідь щодо того, чому він «причепився» саме до VIСI та мера Каунаса Вісвалдаса Матійозайтіса, хоча «з росією працює 1000 компаній». Серед його аргументів є  аргументи, які специфічні саме для Viciunai Group. Так литовський журналіст стверджує, що на самому початку російського вторгнення до України (28 лютого) компанія декларувала намір залишитись на російському ринку. А подальші заяви щодо виходу з росії є неправдивими, про що свідчить пошук нового персоналу для заводу Viciunai Group в Совєтську (Калінінградська область росії): це підтверджується скрінами оголошень за 28 березня і листуванням працівників заводу, які не бачать ознак підготовки підприємства до закриття. 

Іншими аргументом Андрюса Тапінаса щодо недобросовісності Viciunai Group є її участь у обслуговуванні кремлівських буфетів та фуршетів (тут журналіст посилається на дані дослідження Маріуса Лаурінавічюса від 2018 року, в якому, зокрема, наводяться аргументи на користь співпраці компанії з ФСБ), а також постачання продукції в окуповані українські Крим та Донбас, що підтверджується свіжим фото з кримського магазину. 

Основною причиною своєї уваги до співпрацюючої з росією компанією, литовський журналіст назвав те, що основним бенефіціаром Viciunai Group «є один із найвпливовіших політиків Литви та мер другого за величиною міста в Литві».  Яку роль «один з найвпливовіших політиків Литви» може відіграти у українсько-литовських чи литовсько-російських відносинах зараз, коли триває кремлівська агресія, і литовці однозначно налаштовані підтримувати Україну?

Зав’язаний значною мірою на бізнес в росії, що підкріплений ще й участю російської «дочки» Viciunai Group у держзакупівлях у цій країні, робота мера у радянські роки у структурі МВС, яка відслідковувала «Саюдіс» та інші неформальні молодіжні організації з тісними контактами з КДБ, а також заяви колишнього міністра оборони Литви Раса Юкнявічене, який прямо називав Матійозайтіса кремлівським кандидатом дає привід побачити в власнику Viciunai Group чергового «кума путіна».

Президент Литви Гитанас Науседа в інтервью Литовському виданню LRT засудив власника Viciunai Group, що є мером міста Каунас Вісвалдаса Матійошайтіса.

З інтервью:

Пане президенте, є один дуже показовий випадок – сім’я Матіошайтиса, бізнес-мера Каунаса Матіошайтіса та його синів, які є власниками Viciunai Group. Як ви бачите цю ситуацію? Спочатку вони обіцяли піти з ринку росії, а тепер вони  вже представляють себе жертвами політичного тиску і не мають наміру відступати, йти з ринку агресора і закривати свій завод в Калінінградської області.

Ось те я мав на увазі. Мер діє в Каунасі, приймає біженців, надає гуманітарну допомогу народу України. Як мер він виконує ті роботи і водночас з цим здійснює підриємницьку діяльність у росії. Ці дві речі мені незрозумілі. Це не вміщується в моїй голові. Насамперед, свою думку про таку ситуацію мають висловити самі жителі Каунаса і якось вплинути на рішення свого мера. 

Але, на жаль, українське суспільство не знає про політичні маневри Матійошайтіса і його подвійну гру. Українським правоохоронцям в умовах війни, звісно, не так уже й багато часу залишається на дослідження всіх аспектів діяльності іноземної компанії та ще й з дружньої нам країни. Залишається сподіватись, що Viciunai Group серед інших любителів вести бізнес з країною окупантом принаймні потрапить під підвищену ставку українського податку, завдяки чому у багатьох нерозбірливих українців стане менше можливостей фінансувати російську армію через, здавалось би, європейський бізнес. Або ж литовські правоохоронці впритул займуться обставинами корупційних та земельних скандалів, які постійно виникають навколо як самого мера Каунаса, так і навколо його оточення чи членів сім’ї. І тим самим позбавляти литовців можливості обрати президентом «міцного господарника», який в певний момент захоче відмовитися від європейського курсу на користь прокремлівського.

Розкажіть друзям про новину