11 Кві 2023, 13:35

Еволюція реклами у воєнний час: 60 секунд у win-win форматі для бренду та соціуму

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну рекламний бізнес затих, як і чимало галузей. Його повернення на екрани, яке спостерігаємо зараз, має свої особливості. Здається, що, крім фармацевтичних засобів та мобільних операторів, на ТБ нічого не рекламують, правда? У соцмережах усе не так одноманітно, та тенденція серед топ-брендів зберігається. Рекламуватись, поза сумнівом, хочуть… але — як саме буде доречно та ефективно?

За форматом та головним меседжем можна побачити два «табори» рекламних роликів. Один із них назвемо «інформаційна» та «патріотично наративна» реклама, а інший — уже знайома для нас соціальна реклама, якої було так мало в Україні до повномасштабного вторгнення та стало так багато під час. 

Раніше більшість соціальних відеороликів фінансувала держава, що логічно та чудово. Та чи в теперішніх умовах держава має монополізувати функції транслятора та підіймача соціально важливих тем в українському ефірі? Чи, можливо, саме час брендам долучитися до створення соціальної реклами та репутаційно зрости завдяки їй?

Уже зараз ініціативу створення соціальних, інформаційних та наративних роликів підхопили благодійні фонди та інші неурядові організації. Розглянемо декілька прикладів. 

1. Соціальна реклама

  • ВПО – Великий Приклад Об’єднання

Ролик із цією назвою уже має понад 1 800 000 переглядів. Відео створив режисер Іван Морозов із командою рекламного агентства MOROZOV для Благодійного Фонду «Право на захист». Використання маркетплейсменту у кінці відео саме у вигляді пекшоту, після підняття суспільної проблеми — це хороший приклад соціальної реклами на важливі теми. Саме так відбувається співпраця соціальної відповідальності та бренду рекламодавця у нативному форматі.

  • UPROOTED 

Чудова робота із залученням іноземного режисера латвійця Анджея Гавріса та частини української команди, яка знайшла відгуки в серцях багатьох українців. Як і у першому прикладі, ролик виготовлений коштом неприбуткової організації.

2. Інформаційна

Це реклама, що безпосередньо показує переваги використання об’єкту реклами, його якісні ознаки та сферу застосування. І жодного слова про воєнний час. Часто це спостерігається у сферах, де відсилку до реалій важко зробити, наприклад сфера фармації (втім, далі ми розповімо про фармацію зовсім інакше та надамо приклад лонг-відео).

Це класика, яка, звичайно ж, має право на життя. Прероли, лого чи основний меседж в перших секундах відео — «поки не скіпнули» — і всі методи, на які спиралися у зйомці рекламних роликів до війни. Вони працюватимуть і не дратуватимуть око споживацької аудиторії і зараз. Проте бренди все більше почали використовувати відеорекламу для транслювання своєї соціальної відповідальності (часто саме у довшому, 1-хвилинному, форматі).  

3. 60 секундний спот. Добірка патріотичної реклами від українських брендів під час війни

1-хвилинне відео, де бренди розкривають свої цінності крізь призму воєнного стану та інтегрують патріотичні меседжі візуальними інструментами, настроєм відеоряду чи навіть словесними зворотами, — явище суто воєнного часу. Погляньмо на кілька прикладів:

  • 60 секунд світла: ситуатив від Сільпо
  • 60 секунд загартованості від Дарниці
  • 60 секунд любові від Клуб 4 Лапи
  • 60 секунд зв’язку від Київстар та Lifecell
Соціальний відеоролик, профінансований компанією, та акуратно розміщене лого на пекшоті — характерний стиль закордонних топових компаній.

Шкода, що причиною популярності саме 60-секундних роликів в Україні стала війна. Втім, формат активно використовується на американському та європейському ринках протягом тривалого часу і якісно виконує свої функції транслювання соціальної відповідальності брендів. Соціальний відеоролик, профінансований компанією, та акуратно розміщене лого на пекшоті — характерний стиль закордонних топових компаній та їхній внесок у соціальну відповідальність, за який вони отримують ще більшу лояльність споживачів.

«Ван мінут відео» або «60 sec spot» може стати новим трендом, який прийде (уже приходить) на зміну заїждженому «перші 3-5 секунд». 

Успішні приклади говорять про те, що формат набирає обертів. В ньому здебільшого фігурує наратив єдності, свободи, витривалості та подолання, і це насправді дуже добре явище.

Можливо, нині-завтра чи незабаром після нашої перемоги, культура соціальної відповідальності розвинеться ще більше, і ми побачимо ще більше соціальних роликів. Можливо, навіть класичних, профінансованих українськими брендами.

Принаймні дуже сподіваємось на це. 

Розкажіть друзям про новину

Нове відео