OSINT-спільнота Molfar провела дослідження про те, як змінилися музичні вподобання українців протягом повномасштабної війни.
Станом на 30 січня 2023 за вебтрафіком найпопулярнішими платформами серед українських користувачів є Youtube Music і Spotify. Натомість за кількістю завантажень певну конкуренцію їм складає Shazam. Сукупна кількість українських користувачів на всіх п’яти платформах становила більше 11 мільйонів у грудні.
Також розглянули 100 найкращих композицій на кожному музичному стрімінговому сервісі по локації “Україна”. Кількість російських виконавців за перше півріччя повномасштабної війни найбільша на платформах Spotify (48%) та Apple Music (27%).
Кількість російських виконавців за друге півріччя повномасштабної війни все ще найбільша на платформах Spotify (48% → 18%) та Apple Music (27% → 21%)
Важливі зміни, що відбулись за друге півріччя повномасштабного вторгнення російських військ в Україну:
- Кількість російських виконавців на всіх платформах або не змінилась, або зменшилась, окрім Deezer – влітку 2022 в чарті “100 найкращих треків” був лише один російський виконавець, взимку 2023 вже два. При цьому найменший відсоток російських композицій, попри зворотну динаміку, виявився також на Deezer (2%).
- Кількість українських виконавців на всіх платформах також зменшилась, причому суттєво: на 14% – в Youtube Music, на 11% – у Deezer, на 9% – у Shazam, і на 8% – у Deezer. Їх замінили собою групи та артисти з інших країн (не рф та рб) усюди, окрім Spotify – у топ-100 композиціях на цій платформі влітку 2022 було лишень 38 українських виконавців, а взимку 2023 їх стало вже 45.
- Зміни за друге півріччя говорять про збільшення української самосвідомості – тепер на всіх стрімінгових музичних платформах українських виконавців суттєво більше, аніж російських.
У розбивці по країнах походження музичного треку, понад 50% чарту топ-100 пісень припадає на українські композиції на платформах Youtube Music, Deezer, Apple Music. Найбільше російських виконавців – у жанрі phonk та реп.
До окремої групи було віднесено білоруських виконавців та тих українських виконавців, які переїхали до рф та на момент вторгнення жили та працювали на території країни-агресора. Найбільший відсоток пісень таких виконавців – на платформі Youtube Music.
Мова виконання пісень в більшості випадків співпадає з країною походження музикантів або гуртів. Деяка частина композицій – записані в стилі phonk або ж це діджей-сети, які не використовують живий голос виконавця, натомість в композиціях використовуються записи інших треків, записи діалогів різними мовами тощо – такі сети відмічені на графіку як “Без вокалу”.
Платформи, на яких слухають пісні українською мовою: Youtube Music – 60% та Deezer – 50%. Найменший відсоток показує Shazam – 27%.
Від 65 до 96% в ТОП100 займають пісні українською або англійською мовами, найбільший відсоток на платформі Deezer – 96%. Там же найменший відсоток пісень російською мовою – 2%. Найбільший відсоток пісень російською мовою слухають на платформах Apple Music – 23% та Shazam – 20%.
Найбільше слухають українських виконавців саме на Youtube Music. Miley Cyrus опинилась на першому місці з треком Flowers, на другому – Skofka «Чути Гімн» (Україна). Взагалі на цій платформі 70% пісень у топ-10 – українською.
Друге місце – Apple Music: як і на ютубі, солов’їних співів тут більша частина. Перше місце зайняла Майлі Сайрус, Instasamka опинилась на восьмій позиції, а на десятій — також російський виконавець Slavik Pogosov із треком «Монро».
Впевнене третє місце по прослуховуванню українських музичних виконавцях – Spotify. на першому місці саме український трек виконавців SadSvit & «Структура Щастя» «Силуети». Instasamka – на четвертій сходинці, на третій позиції – російська пісня Big Baby Tape «Hoodak Mp3».
Четверте місце за кількістю українських виконавців у топ 10 – посів Deezer. Жодного російського артиста в переліку.
Так само на 4 місці знаходиться Shazam: україномовних виконавців у топі лише два, але при цьому жодного російського.