13 Июн 2008, 09:01

Уряд прийняв законопроект, спрямований на захист ЗМІ

Уряд на своєму засіданні 11 червня ухвалив проект Закону України "Про захист професійної діяльності журналістів"

Уряд прийняв законопроект, спрямований на захист ЗМІ

Уряд на своєму засіданні 11 червня ухвалив проект Закону України "Про захист професійної діяльності журналістів". Законопроект містить норми, які забороняють втручатися в професійну діяльність не лише журналістів, а й засобів масової інформації в цілому.

 

Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко повідомила, що законопроектом пропонується зняти контроль за змістом журналістських повідомлень. Також, за словами Прем’єр-міністра, законопроектом пропонується захистити журналістів від будь-якого адміністративного тиску: вони так само, як лікарі, психологи, священнослужителі не можуть бути допитані в якості свідків. Юлія Тимошенко запропонувала журналістам долучитися до доопрацювання цього законопроекту.

 
Проект Закону України „Про захист професійної діяльності журналістів” було розроблено Державним комітетом телебачення та радіомовлення України спільно з Національною спілкою журналістів України з метою підготовки єдиного законодавчого акту, врегулювання відносин, які виникають у процесі здійснення журналістом своєї професійної діяльності, встановлення гарантій цієї діяльності, визначення професійних прав і обов’язків журналіста, відповідальності за порушення законодавства про захист професійної діяльності журналіста.

 

Слід зауважити, що законодавство України, яке регулює діяльність журналістів, є застарілим, прийняте у 90-х роках, та не відповідає міжнародно-правовим нормам і реаліям сьогодення. Новий законопроект визначає основні напрямки та принципи професійної діяльності журналіста, які ґрунтуються на нормах та вимогах законодавства Європейського Союзу та Ради Європи.

 

У законопроекті визначено, що журналіст повинен дотримуватись у своїй діяльності принципів незалежності та неупередженості, відповідальності, професіоналізму, дотримання ним прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, поваги до загально визначених моральних цінностей. Журналіст під час провадження професійної діяльності користується загальновизнаною свободою думки і слова, свободою вираження поглядів. В той же час, в законопроекті підкреслюється неприпустимість зловживання правами та свободами журналіста.

 

Значна увага в законопроекті приділена гарантіям професійної діяльності журналістів. Держава гарантує реалізацію прав і свобод журналістів шляхом покладення обов’язків на установи та організації, їх посадових осіб подавати об’єктивну інформацію про свою діяльність. Визначено порядок акредитації журналістів при установах та організаціях. Законопроектом забезпечуються соціальні гарантії журналістів, встановлюється відповідальність за порушення прав та свобод журналістів, перешкоджання їх професійній діяльності, переслідування журналіста у зв’язку з його професійною діяльністю, здійснення цензури тощо.

 

Відповідно до законопроекту журналіст не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення думок, переконань або суджень, за допомогою яких дає оцінку чому-небудь, виявляє ставлення до кого-небудь, погляд на що-небудь, у тому числі критику. Погляди, думки, переконання або судження не підлягають спростуванню та доведенню їх достовірності. Професійна діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі. Держава гарантує журналісту також відповідне реагування у разі посягання на його життя та здоров’я, фізичну безпеку, честь, гідність і майно, права та свободи.

 

Прийняття Закону України „Про захист професійної діяльності журналістів”, за думкою його авторів, повинно  сприяти реалізації конституційних прав громадян на одержання публічно поширюваної та суспільно значущої інформації,  і забезпечити ефективне провадження державної політики в інформаційній сфері.
 

Расскажите друзьям про новость

Новое видео