Щотижневий опитувальник MMR аполітичний — нас цікавлять виключно якість, системність та послідовність комунікації влади про найбільш обговорювану тему останнього тижня — можливість подальшої воєнної агресії з боку Росії.
Олена Дерев’янко, co-founder і партнер Агенції PR-Service, Ярослав Ведмідь, засновник і CEO Postmen, Олеся Стойко, співвласниця PointeR Agency, проаналізували останні публічні звернення президента України та дали свої експертні рекомендації щодо побудови державної комунікаційної політики.
Як би наразі ви будували комунікацію з боку держави?
Ситуація, що склалася, викликає стійке відчуття, що залучені в неї сторони взагалі не думають в категоріях human cost. Складається враження, що хлопчики-дівчата-люди інших статей з різних частин світу, які не стали дорослими і не вивчали історію, вирішили погратися у війну, геть забувши про відповідальність та наслідки. Їм було би дуже корисно поспілкуватися з тими небагатьма ще нині живими киянами, які пам’ятають ту велику війну – як ховалися в каналізаціях, як скидували запальні бомби з дахів, як боялися вийти на вулицю та голодували. А комунікація влади, яка поважає себе і свій народ, повинна бути ретельно сконструйована та вивірена.
Комунікація влади, яка поважає себе і свій народ, повинна бути ретельно сконструйована та вивірена.
Акторство не на часі, і комунікація як така, зараз не головна. Важливо те, що робить українська влада у практичній площині. Наразі час чітко та ясно артикулювати: «Ми послідовні у своєму прагненні до миру, ми не готові проливати кров нашого народу, ми не йдемо на поводу у будь-кого, але в той же час ми будемо захищати національні інтереси всіма можливими засобами». А потім підтверджувати це реальними діями.
Які топ-3 помилки у зверненнях Президента до народу?
Я не дивлюся і не слухаю ці звернення. Не люблю кринж. Влада, яка дійсно є владою, не має права бути непослідовною, дивною та смішною. Замість цих трьох помилок вона повинна кожною своєю заявою та дією підтверджувати готовність нести політичну відповідальність перед своїм народом, відданість ідеалам гуманізму та нерозривну єдність слова та справ.
Як би наразі ви будували комунікацію з боку держави?
Метою комунікації повинна бути впевненість громадян і інвесторів, щоб перші спокійно працювали як зазвичай, другі — не виводили капітал і не продавали українські активи і боргові папери. Державі треба впроваджувати нову парадигму життя на фронтирі – десь таку саму, яка існує в Ізраїлі і дозволяє вже півстоліття успішно розвиватись і жити під ракетними обстрілами Хамасу. Серед конкретних кроків назву 5:
- Сформувати розуміння, що Московія нікуди не зникне, як і її наміри. Що війна відбувається щодня, її відкрита фаза триває вже 8 років, а скрита — століттями.
- Комунікувати можливості приєднання до сил територіальної оборони, збройних сил – від контрактів до навчальних програм різного рівня.
- Спрощувати отримання зброї для самозахисту на умовах щорічного проходження навчань в силах територіальної оборони.
- Зобов’язати всі російські компанії маркувати власний продукт і сервіс, щоб українці могли уникати їх покупки.
- Зупинити експансію через культурне втручання – всілякі йолки, міладзе, бі2, успєнскі, шуфутінскі не мають права рекламуватись і проводити концерти на період війни з Московією.
Які топ-3 помилки у зверненнях Президента до народу?
Головною проблемою виступів Президента є вживання слова «паніка»
Головною проблемою виступів Президента є вживання слова «паніка». Коли ми кажемо «без паніки» — це значить, що вона вже існує. І вона може з’явитись у багатьох людей, у яких її не було, після такої заяви.
Створення відчуття тимчасовості загрози, або ще гірше створення відчуття, що загрози немає чи вона перебільшується. Українці повинні навчитись жити в умовах повного усвідомлення постійної загрози й протидіяти їй на всіх рівнях – військовому, економічному, соціальному і культурному.
Спроба заспокоєння «ситуація контрольована» не на часі зовсім – на часі мобілізація зусиль українців і пояснення, що кожен може робити для зміцнення нашої міці, яка буде потрібна в будь-якому випадку. Створення ілюзії контролю кимось, позбавляє необхідності діяти мене – а це прямо протилежне до того, що мало б відбуватися.
Які топ-3 помилки у зверненнях Президента до народу?
Найбільша помилка діючого президента в тому, що він допустив ситуацію, коли довіра до його слів знаходиться на низькому рівні. Що підтверджують дані останніх соціологічних опитувань. В нього немає репутації людини, що може результативно вирішувати якісь конфлікти. Як ми бачимо, за останні роки він тільки створює нові. Крім цього, від нього часто можна почути заяви, які суперечать одна одній, в короткий проміжок часу. Наприклад, коли президент закликає зберігати спокій, а через день заявляє, що Харків може бути окупований. А звертання, які покликані попередити панічні настрої, виражені в такій наївній формі, що, скоріше можуть призвести до зворотнього ефекту. Це свідчить або про повне нерозуміння принципів комунікації в середині команди президента або про те, що він не дослухається до своїх радників.
Викликають подив розсинхронізовані заяви наших офіційних осіб з іноземними
Також викликають подив розсинхронізовані заяви наших офіційних осіб з іноземними. Коли люди не розуміють, кому вірити і приймають рішення не на користь українських посадовців. Це також викликає недовіру до окремих органів влади.
Що можна порадити? Припинити нагнітання в інформаційному просторі внутрішніх конфліктів, виробити чіткий план комунікації, в якому не буде суперечливих заяв, більше залучати в комунікацію експертів, в яких в Україні стабільно високий рівень довіри. А це не політики чи чиновники, а, в першу чергу, представники Збройних сил України.