Напередодні новорічних свят Всесвітній фонд природи WWF Україна та національний ритейлер «Сільпо» розпочали інформаційну кампанію, яка пояснює відвідувачам магазинів, як перевіряти легальність походження осетрового м’яса та ікри. Відповідні інфостенди розміщені у 74 магазинах мережі в Києві, Львові, Дніпрі, Харкові, Луцьку, Запоріжжі, Вінниці, Хмельницьку, Маріуполі, Чернігові. А співробітники рибних відділів готові пояснити покупцям не тільки, як має виглядати правильна етикетка, а й чому важливо зберігати диких осетрових риб.
«Перед тим, як почати співробітництво із постачальниками, ми обов’язково переконуємося у наявності всіх сертифікатів і відповідність до законодавства України. Для нас важливо щоб гості отримували якісний та легальний продукт, який не шкодить планеті. Тому Мережа «Сільпо» приєдналася до ініціативи WWF Україна щодо збереження рідкісних видів осетрових і хочемо донести цю інформацію нашим гостям», — пояснює маркетинг-директор «Сільпо» Катерина Огуряєва.
WWF Україна створив поради для покупців, які піклуються про здоров'я своє та своїх родин, дбають про збереження рідкісних видів тварин та не хочуть підтримувати тих, хто порушує національне та міжнародне законодавство:
КОЛИ КУПУЄТЕ:
- Звертайте увагу на розмір. Рибини, вирощені в аквакультурі, будуть приблизно однакового розміру (до 1 м завдовжки і 10–12 см в діаметрі)
- Звертайте увагу на етикетку. Там має бути: назва й адреса виробника, дата виробництва та термін придатності, назва виду риби, для імпортованої продукції — код у форматі CITES:
- Не купуйте на стихійних ринках, магазинах-одноденках та в інтернеті. Дослідження, проведені WWF Україна та Інститутом Лейбніца (Німеччина) показали, що продукція з цих джерел є або дикого браконьєрського походження, або не є осетровою ікрою взагалі.
- Не купуйте ікру дикого походження, окрім порушення закону, це ще може погіршити ваше здоров’я, бо не відомо в яких умовах ікра добувалася та пакувалась.
- Обирайте перевірені магазини
КОЛИ ЗАМОВЛЯЄТЕ В РЕСТОРАНІ
- Замовляйте тільки там, де чорна ікра зазначена у меню
- Обирайте перевірені ресторани
- Поцікавтесь походженням та документами. Для імпортованої ікри й осетрини ресторан має надати дозвіл CITES від країни-виробника
- Щоб зменшити ризики для здоров’я, попросіть, щоб баночку відкривали при вас. Ікра повинна бути чистою, без нальотів та плівок, без надлишку рідини, не переливатися у банці і не злипатися у грудочки. Колір у чорної ікри не завжди чорний — він може змінюватися від чорного до світло-сірого