Банк ПУМБ провів перший хакатон для співробітників. Мета хакатону — розробка інноваційних ідей для вирішення бізнесових завдань ПУМБ.
21-22 грудня, в інноваційному парку UNIT.City відбувся перший хакатон для працівників банку PUMB STORM. Це 36-ти годинний челендж ідей, думок та рішень. 80 співробітників ПУМБ з усієї України (на хакатон приїхали працівники ПУМБ з Києва, Львова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Харкова, Херсона, Рівне, Маріуполя, Бердянська, Нової Каховки та Кам’янського) у складі 17 команд натхненно працювали над розробкою ідей для вирішення бізнесових завдань.
Організатори запропонували учасниками розробити наступні кейси: використання альтернативних джерел даних; кращий клієнтський досвід для мікро-підприємців; інноваційні платіжні сервіси для мікробізнесу; послуги для дітей і підлітків; операції з криптовалютою та можливості блокчейн.
Під час хакатону, команди обирали завдання, генерували актуальні ідеї, консультувалися з менторами/експертами банку та презентували свої рішення експертному журі.
«Формат хакатона передбачає розробку та створення робочих проєктів у стислі строки. Банк трансформується, ми прагнемо розвивати інноваційність, креативність та навички командної роботи наших людей, все це є частиною Agile-культури, — зазначила Юлія Ніколаєва, керівниця Проектного офісу ПУМБ. — Мене особливо вразив запал учасників та їхня готовність відстоювати свої ідеї та проєкти. З такою командою можна звернути гори».
Хакатон викликав зацікавлення серед учасників, дозволив зібрати цікаві ідеї для подальшої реалізації, познайомитися з колегами з різних міст, потренувати навички у презентаціях та захисті рішення перед журі.
Банк обрав хакатон як формат корпоративного заходу, бо проходить Agile-трансформацію і підтримує заходи, що сприяють зміні культури, зміщують фокус у бік інновацій, розвивають навички командної взаємодії та підприємницький дух співробітників.
За результатами хакатону перемогла команда “Альтернативна революція”, члени якої працювали над кейсом про використання альтернативних джерел даних. Кожен учасник команди отримав сертифікат на 20 тис. грн. Учасники команд, які перемогли в інших номінаціях отримали сертифікати на 3 тис. грн кожен.
Проєкт реалізовано в рамках ініціатив з розвитку Agile-культури в ПУМБ. Наступним етапом проекту стане розгляд кращих ідей Правлінням банку та рішення щодо імплементації кейсів у 2022 році.