04 Апр 2008, 11:57

Пройшло обговорення мовних рекомендацій Нацради

Пройшло обговорення мовних рекомендацій Нацради

4 квітня 2008 року Індустріальний Телевізійний Комітет (ІТК) та Незалежна Асоціація телерадіомовників (НАМ) провели круглий стіл  на тему: «Обговорення «Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач» (прийнятих Національною Радою України з питань телебачення та радіомовлення)». 

 

Метою круглого столу було обговорення документу Нацради та внесення пропозицій до нього. Учасниками стали представники національних та регіональних мовників, професійних об’єднань, та ЗМІ. На жаль, на засідання не з’явилися запрошені народні депутати та представники державних органів.

 

У рекомендаціях щодо мови мовлення на ТБ і радіо Нацрада пропонує регіональним каналам вести мовлення українською не менше 75% ефірного часу, встановлює окреме регулювання мови у «прайм тайм», майже вдвічі зменшує відсоток іноземного мовлення (до 15%) загальнонаціональних організацій. Також пропонується ввести обов’язкове субтитрування аудіовізуальних творів, якщо такі транслюються недержавною мовою. Перехід на 80% мовлення українською загальнонаціональних мовників заплановано на 1 вересня 2009 року, на 85% — з 1 вересня 2010.

 

Валерій Іванов, президент Академії української преси, завідувач кафедри реклами та зв’язків з громадськістю Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка висловив занепокоєння станом справ в інформаційній політиці України: «У нас державні органи вирішують, якою мовою населення буде сприймати інформацію. Не дивно, що великі телеканали не бажають говорити – вони уникають висловлювати свою позицію, явно побоюючись Нацради, яка стала для них каральним органом. Ринок, а не державні органи повинен вирішувати, якою мовою транслювати передачі. Питання інформаційної безпеки не вирішується обмежувальними санкціями ніде, окрім авторитарних країн».

 

На слуханнях круглого столу наводилася статистика по мовним дослідженням, учасники проводили паралелі зі світовим досвідом у подібних ситуаціях. Леся Ганжа, кореспондент «Телекритики», висловила думку, що позитивних зрушень в галузі не відбудеться, доки немає єдності ЗМІ у принципових питаннях: «Телеканали просять нас захистити їх, але ми не можемо цього зробити. «Телекритика» не може захистити тих, хто не висловлює свою позицію. Якщо не буде консолідованої позиції галузі, про журналістику можна забути».

 

Незалежна асоціація телерадіомовників внесла свої пропозиції до «Рекомендацій…» Нацради, в яких зауважила, що Нацрада не має повноважень щодо регулювання питання застосування мов, у тому числі – на телебаченні і радіомовленні, оскільки це питання може визначатися лише законами України. У  резолюції НАМ йдеться про доцільність скасування «Рекомендацій…», як таких, що суперечать Конституції та ЗУ «Про телебачення і радіомовлення».

Расскажите друзьям про новость

Новое видео