Нужно ли Украине Министерство информполитики?
В Украине разгорелись нешуточные страсти вокруг создания Министерства информационной политики. Его главной задачей заявлена защита информационного пространства Украины от российской пропаганды и контрпропаганда в России, на территории временно оккупированных территорий Крыма и Донбасса. Но новосоздаваемую структуру сразу же окрестили Министерством правды, намекая на то, что она может ограничивать свободу слова и выступать лишней надстройкой для и без того огромной бюрократической махины.
MMR обратился к профессионалам коммуникационного рынка с вопросом: нужно ли Украине такое министерство?
Но называть эту структуру министерством неправильно. Повторюсь, это должен быть комитет или управление, подконтрольные и Президенту, и Кабмину.
Чи потрібен окремий орган, щоб реалізувати цю політику? Ні, це справа кожного державного органу в рамках їх функціональних сфер. Не можна делегувати всю комунікацію одному міністерству. Чи потрібна установа, яка координуватиме ці процеси? Безперечно, проте це не повинно бути міністерство. В моєму уявленні, це могла б бути комісія чи рада на базі РНБО з мінімальним штатом, яка мала би повноваження координувати роботу комунікаційних підрозділів усіх державних органів — так, як сьогодні це робить відповідний департамент Кабінету Міністрів у рамках уряду. У будь-якому разі, не можна допускати концентрації доступу до медійних ресурсів одним органом.
Інше питання, що ефективність комунікаційної функції в державних органах, безперечно, треба підвищувати, при цьому розділяючи політичну та функціональну складову. Повинні бути інституціоналізовані процеси, стандарти, критерії ефективності, на основі яких кожне міністерство та відомство будуть здійснювати комунікаційну функцію. Найкращі практики для цього варто пошукати як за кордоном, так і в комерційному та недержавному секторах в Україні, і сьогодні громадськість готова долучатися до розробки цих критеріїв і стандартів.