11 Май 2007, 12:22

Тестовий вихід «Мегаканалу» відбудеться з дня на день

Тестовий вихід «Мегаканалу» відбудеться з дня на день

Про переформатування ресурсу обласних державних телекомпаній (ОДТРК) в наскрізний «Мегаканал» (умовна назва) голова Держкомтелерадіо Едуард Прутнік повідомив в інтерв’ю «ТК» ще 1 лютого. Відтоді «ТК» намагається отримати детальнішу інформацію щодо того, яким чином функціонуватиме система державного регіонального телебачення за новому керівництва галуззю.

Передісторія «Мегаканалу»

У системи ОДТРК, в такому вигляді, як вона склалася за екс-голови Держкомтелерадіо Івана Чижа, була стійка репутація музею вітчизняного телебачення: і це стосувалося не тільки середнього віку працівників, а й техніки, програмного наповнення, дизайну, системи менеджменту. Привабливістю ресурсу була хіба що відтренована лояльність керівництва ОДТРК до «руки, що дає» — Держкомтелерадіо (останній факт – попередження Національної ради 26-м ОДТРК за порушення Закону «Про вибори» під час виборної кампанії 2006) і можливість фінансових маніпуляцій із держзамовленням (про один із моментів таких махінацій ідеться, зокрема, в Коментарі керівництва Держтелерадіо ситуації навколо студії «Укртелефільм»).

«Аналоговий ресурс є надзвичайно обмеженим, таким, що не дозволяє покрити усю територію країни. По суті, єдиний ресурс, який є і який надається до трансформації у більш-менш цілісний канал, це ОДТРК», — так ще рік тому коментував заяви про спроби переформатування ресурсу ОДТРК то в загальнонаціональний канал «Культура», то в канал «територіальних громад» тодішній перший заступник голови Нацради з питань ТБ і РМ Юрій Сторожук. Враховуючи, що з 1 січня 2007 року Нацрада припинила прийом заяв на прорахунок аналогових частот, ресурс ОДТРК став «золотим ефірним запасом» Держкомтелерадіо аж до початку ери цифрового мовлення, тобто, мінімум на найближчі 5 років.

Строки

«ТК» до пані Людмили Король, яка нині є заступником гендиректора Київської державної телерадіокомпанії (КДТРК) і, за чутками, має очолити майбутній «Мегаканал»:

— Коли розпочне мовлення «Мегаканал»?

Людмила Король: Про «Мегаканал», як ви його називаєте, поки зарано говорити. Його ще немає.

Як повідомили на колегії генеральних директорів ОДТРК, запустити новий канал планується з наступного телесезону.

«Поки запуск призначено на 1 вересня, — повідомила «ТК» Вікторія Шилова, гендиректор Дніпропетровської ОДТРК. — але я прагматик і, гадаю, що найпевніша дата запуску проекту – 1 січня 2008 року».

Однак, за словами Олександра Курдіновича, заступника голови Держкомтелерадіо, в тестовому режимі канал можна буде побачити в ефірі вже у червні.

Покриття

«ТК» до Людмили Король: Яким буде покриття майбутнього «Мегаканалу»?

Л.К.: Покриття вираховується дуже просто: кожна ОДТРК має свою карту покриття, а Київ ми захопимо через супутник, оскільки Київська державна телерадіокомпанія має ліцензію на супутникове мовлення. Ми ще тільки прораховуємо покриття, і я не хочу коментувати попередні розрахунки, як остаточні.

За даними Нацради, загальне телепокриття всіх обласних державних телерадіокомпаній – 56% території України (радіо – лише 12%). Як сказав «ТК» Олександр Курдінович, за умови одночасної трансляції покриття майбутнього каналу може досягати 70% території України (річ у тім, що не всі телекомпанії мають вільні відрізки мовлення в години трансляції «Мегаканалу»).

За даними 2006 року, мережа обласних державних ТРО є такою:

Щодо мовлення через сателіт, то супутникову ліцензію Державна організація «Київська державна регіональна телерадіокомпанія» (КДТРК) отримала 2006 року. КДТРК «висить» на супутнику – Експрес-АМ22 53 ° сх. д.,(Росія). Разом з КДРТРК з цього супутнику також мовлять: УТР, НТН, «Перший діловий», ТРК «Культура», К1 та К2.

Виміри

Як повідомили «ТК» у GfK, ОДТРК не є офіційними клієнтами вимірювальної панелі цієї компанії. Звісно, час від часу такі вимірювання рейтингів для цих компаній проводяться, проте замовлення є приватними. Так, за словами Вікторії Шилової, вони замовляли виміри у лютому і збираються замовити їх на кінець сезону – для того, щоби порівняти показники. Свої дані пані Шилова пообіцяла надати «ТК». За оцінками консультантів рекламного ринку, спільна частка ОДТРК є «трохи нижчою за частку Першого каналу», а за даними Gfk середньодобова аудиторія НТКУ, приміром, за березень 2007 року становила 2,31 %.

Реклама

«ТК» до Людмили Король: На яку цифру пропозиції щодо продажу реклами ви розраховуєте від сейлз-хаузів?

Л.К.: Поки це питання коментувати передчасно.

«Я би розраховував цифру, орієнтуючись начастку 2: від обсягів рекламного ринку 380 – 450 млн. доларів (за різними експертними оцінками) вираховується 2%, плюс застосовується ще кілька понижаючих коефіцієнтів, оскільки канал не розкручений і т.п., тож в результаті отримуємо цифру 1,5 – максимум 2 мільйони доларів, — пояснив «ТК» Олексій Сєрков, президент Асоціації продюсерів України і колишній гендиректор сейлз-хаусу «Стиль-С», який консультував менеджмент Держкомтелерадіо щодо маркетингу майбутнього телеканалу. — Саме про таку цифру могло б ітися, якби канал запустився з 1 січня. Тому що у вересні усі бюджети сейлз-хаусів є вже розподіленими і говорити про перерозподіл було би нереальним».

Для порівняння: доходи від реклами на НТКУ в 2005 році становили 2,5 млн. грн. (обслуговування – селйз-хаус «Пріоритет»), в 2006 році експерти оцінюють угоду із сейлз-хаусом «Сфера ТБ» у 3,5 млн. доларів .

Олексій Сєрков, враховуючи особливості покриття (регіони) та особливості проголошеної програмної політики («Мені пояснили, що йдеться про канал суспільного мовлення з настановою на аполітичність»), оцінив аудиторію майбутнього «Мегаканалу», як 14+ та 60+ .

Щодо конкурентних переваг, то покриття «Мегаканалу» є гіршим, ніж у Першого каналу, виробничі потужності слабшими, та й частка трохи менша. Але Перший Національний дуже добре покриває села, які не є цільовою аудиторією рекламодавців, тоді як «Мегаканал» виходитиме в містах-мільйонниках.

Сітка мовлення та формування програмного наповнення

«ТК» до Людмили Король: Який буде обсяг мовлення «Мегаканалу»?

Л.К.: Можливо, 2 години, можливо, 4 години «Мегаканал», як ви його називаєте, візьме на старті. Я поки точно сказати не можу.

На сьогодні умовна сітка мовлення майбутнього «Мегаканалу», яку затверджено на колегії генеральних директорів ОДТРК, виглядає так: блоки регіонального мовлення чергуються із блоками «Мегаканалу». Поки таких блоків передбачено два: 9.30 – 11.30 та 18.00 – 22.00. (ті ОДТРК, які в ці години не мають ефірів, зможуть дивитися ці блоки в запису). Тобто, згідно з цим документом, стартувати «Мегаканал» має намір з 6 годин мовлення на день.

«Якщо орієнтуватися на цю сітку, то ми втрачаємо 6 годин, тобто, замість 16 годин на день, будемо мовити лише 10, — говорить Ярослав Фейло, гендиректор Львівської ОДТРК. — Скорочення обсягів мовлення потягне за собою неодмінне зменшення телевиробництва і кадрове скорочення». Щодо скорочення виробництва, то пан Фейло налаштований радше позитивно: «Це дасть змогу вкладати більше коштів не в кількість, а в якість власного продукту», а щодо скорочень, то зазначає, що вони неминучі: «Ми вже в цьому році відправили пенсіонерів на заслужений відпочинок, а надалі маємо скоротити ще 50 чоловік з понад 380 (!) працівників ЛОДТРК».

За словами Вікторії Шилової (Дніпропетровська ОДТРК), її компанія вже переробила сітку мовлення під майбутній «Мегаканал»: «Завдяки переформатуванню, надходження від реклами зросли в 6 разів, отже, стратегія майбутнього «Мегаканалу» правильна».

Пані Шилова також говорить, що поки скорочень в компанії не провадилося, «лише триває реорганізація творчого колективу під блочну сітку мовлення» (раніше на каналі були тематичні об’єднання – Л.Г.), проте не відкидає їх в майбутньому.

Зураб Аласанія, гендиректор Харківського ОТБ, до майбутнього скорочення програмного продукту і – відповідно – колективу, ставиться як до блага: «Уявіть собі, коли я прийшов сюди 2 роки тому, тут було 38 авторських програм – це ж неможлива кількість на 13,5 годин мовлення. Я «вбивав» їх одну по одній…».

Вирішенню кадрових питань посприяє і так звана атестація, призначена Едуардом Прутніком на червень (29 березня Еудард Прутнік підписав відповідний наказ «Про атестацію державних службовців і керівників підприємств, установ і організацій»). Зараз досить важко передбачити наслідки, що це буде – «зачистка» пенсіонерів чи політичних опонентів, проте установку на масштабне кадрове очищення державного телебаченння дано.

Також Аласанія пояснює, яким чином планується формувати програмне наповнення «Мегаканалу»: «Зараз схема співпраці з Держкомтелерадіо така: вони приймають від нас пропозиції, хто що хоче виробляти. Приміром, якщо в когось є класна дитяча програма, то вона і буде виходити на «Мегаканалі». У нас, приміром, добре виходять ток-шоу і ми будемо пропонувати саме цей продукт. А ще у нас прекрасна театральна програма і розкішна програма про академічну музику – якщо я не встигну їх продати на інший загальнонаціональний канал, то, скоріш за все, вони також підуть на «Мегаканалі».

Крім продукту ОДТРК, майбутній «Мегаканал» також матиме продакшн-студію в Києві.

«ТК» до Людмили Король: Чи буде створено продакшн на базі Київської державної телерадіокомпанії та студії «Укртелефільм»?

Л.К.: Можливо, буде продакшн. Більше я вам нічого не можу сказати, тому що немає про що говорити.

Леонід Мужук, заступник гендиректора Київської державної телерадіокомпанії, в інтерв’ю «ТК» сказав, що виробнича база майбутнього «Мегаканалу» планується на базі Київської обласної телекомпанії із залученням її фахівців. Щодо кадрового питання, то, як стало відомо «ТК», дехто із звільнених працівників «Інтера» отримали пропозиції працювати на «Мегаканалі». Цю інформацію підтвердила і Людмила Король, зауваживши, що контракти поки що ні з ким не підписано.

Сумніви

«Поки що «Мегаканал» – це лише гіпотеза, бо ідея створення загальнонаціонального каналу громадського мовлення передбачає насамперед додаткове фінансування і чимале, — говорить Леонід Мужук (Київська державна телерадіокомпанія). — На мізері загальнонаціонального каналу не збудувати. Цифри фінансування нашої компанії на рік я вам не назву, але, повірте, це приблизно стільки ж, як один проект на кшталт «Танці з зірками». Створювати із таким фінансовим ресурсом громадське мовлення було би смішно».

«Нам запропонували самим скласти бюджети з врахуванням майбутнього оновлення, — пояснює фінансову сторону переформатування для ОДТРК Зураб Аласанія. — Якщо нині мій бюджет 5,1 млн., то на наступний рік я заклав 10,1 млн. грн. Повірте, це без жодних накруток – лише 5-6 тисяч «запасних». Адже в цю суму входить по-перше, технічне оновлення, а по-друге, Комітет планує перекласти на нас витрати за розповсюдження сигналу, а це величезна сума. І тут, звісно, єдиний вихід, я цілком згодний із керівництвом Держкомтелерадіо, – необхідно повернути під юрисдикцію Держкомтелерадіо концерн РРТ».

Ярослав Фейло (Львівська ОДТРК), передбачає, що у зв’язку із об’єднанням реклама може подорожчати: «А в нас регіон щодо реклами є депресивним, тому побоююся втрат рекламних надходжень».

Також у фахівців викликає скепсис ідея обміну програмним продуктом: «Я чудово знаю програмний продукт ОДТРК, — говорить Леонід Мужук. — Не всі програми надаються до обміну в межах єдиного загальнонаціонального «Мегаканалу», бо мають свою регіональну специфіку – а те, що стерпно будуть дивитися в Чернігові, бо своє, може не надто зацікавити глядачів в Одесі».

Проте найбільше питань викликає можливість політичного використання каналу. «Мегаканал» і зокрема запровадження модульно-блочної сітки мовлення – це дуже грамотне управлінське рішення, — наголошує Зураб Аласанія. — Але з точки зору політики воно є уразливим. Підкреслюю: поки в мене немає підстав, але є досвід. От зараз я маю угоду з телекомпанією УТР щодо трансляції їхнього продукту. Протягом двох років вони мені надсилають нашвидкуруч зліплений матеріал всуціль про засідання Кабміну. Добре, що умови нашої угоди є такими, що я можу ставити цей матеріал, а можу – й ні. Але в умовах «Мегаканалу» «хочу – не хочу» вже не спрацює, адже «Мегаканал» врізатиметься в мою трансляцію та ще й ітиме під моїм брендом. Скажу відверто: мені все одно, що це буде – чи то суцільний Ющенко, чи то суцільний Янукович, важливо інше: умови для політичного використання каналу є».

Якщо ж інформація, отримана «ТК» з достовірних джерел, про те, що канал називатиметься «Першим Громадським», підтвердиться, це може означати, що Держтелерадіо готує профанацію суспільного (громадського) мовлення, яка заблокує подальші ініціативи державних органів, громадських організацій і громадян щодо створення справжнього СМ.

Резюме

Втім, питання щодо кінцевої мети створення «Мегаканалу», безумовно, залишається поки що відкритим. «ТК» сподівається на детальну

Расскажите друзьям про новость

Новое видео