10 Дек 2008, 09:39

Одеські мовники хочуть створювати цифрові «міні-мультиплекси»

У шести містах Одеської області місцеві мовники хочуть створювати цифрові «міні-мультиплекси»

Одеські мовники хочуть створювати цифрові «міні-мультиплекси»

В Одесі пройшла робоча нарада Незалежної Асоціації телерадіоМовників «Впровадження цифрового телебачення в Одеській області: проблема місцевого та регіонального мовлення». Це третій подібний захід, попередні два були проведені в Луганській та Херсонській областях. 

До одеської наради НАМ долучилося близько 30 учасників, серед яких — представники регіональних та місцевих ТРО, керівники місцевих органів влади та самоврядування, представники Нацради, УДЦР, Концерну РРТ та УНДІРТ тощо. 

Міжнародного статусу заходу надала присутність делегації з Молдови у складі 13 осіб, серед яких — керівники регіональних та місцевих ТРО та представники галузевих органів державного регулювання Молдови, в тому числі – Національного радіочастотного центру та Координаційної Ради з питань телерадіомовлення.

«Участь в цій нараді є для нас дуже важливою: Молдова також стурбована питанням збереження невеликих теле- та радіомовних компаній і ми прагнемо розуміти, яким шляхом йтимуть інші країни», — пояснив зацікавленість у участі в даному заході молдовської делегації керівник управління експертизи та ліцензування Координаційної Ради з питань телерадіомовлення  (органу, що за своїми повноваженнями є аналогічним Нацраді в Молдові) пан Віктор Пулбере.

 

Перший день засідання організатори присвятили зустрічі з представниками місцевих та регіональних ТРО. Вони змогли ознайомитися з доповідями кервіника Центру законодавчих ініціатив Ольги Большакової та провідного інженеру відділу радіочастот УНІІРТ Дмитра Маковєєнка.

Доповідь Ольги Большакової було присвячено роз’ясненню специфіки переходу на цифрове мовлення невеликих ТРО та проблем, з якими вони зіштовхнуться у цей період. Зокрема, пані Большакова звернула увагу присутніх на те, що місце на регіональному мультиплексі МХ-5 є реальним виходом для ТРО, які мають наміри мовити на всю цифрову зону. Однак для ТРО, аудиторія яких обмежена одним або двома населеними пунктами, таке поширення сигналу є недоцільним (мешканцям міста Южного не завжди цікаві локальні новини, наприклад, з міста Балта). А плата за ретрансляцію сигналу на всю зону для такого мовника буде непосильною.

Регіональним телекомпаніям доцільно було б вирішувати проблему цифровізації інакше, вважає експерт. Як варіант – через поширення сигналу в кабелі, використання технології МІТРІС або розбудову малопотужних багаточастотних мереж (так названих «міні-мереж»). Ці варіанти було названо серед можливих під час Одеської конференції «Проблеми впровадження цифрового мовлення на загальнонаціональному, регіональному та місцевому рівні», яка відбулась у квітні 2008 року і була організована Асоціацією для пошуку технічного рішення саме для місцевих та регіональних мовників.

 

Однак, на думку місцевих мовників, найбільш перспективною є ідея розбудови малопотужних багатоканальних мереж, як свідчать результати регіональних нарад, проведених Асоціацією. Тому до участі у робочій нараді було запрошено розробника цієї ідеї  Дмитра Маковєєнка, який  у свої доповіді торкнувся технічних аспектів її реалізації.

«На сьогоднішній день основним завданням для нас було з’ясування особливостей кожного регіону, а саме – планів ТРО щодо розвитку та їх діяльності в умовах переходу на «цифру». Тобто — чи має наміри кожний мовник скористатися можливістю щодо розширення території мовлення, чи навпаки – планує зберегти територіальну категорію та формат мовлення. Також ми з’ясовуємо наявність суб’єктів інформаційної діяльності (продакшн-студій, редакцій радіомовлення, тощо), які прагнуть набути статусу ТРО та здійснювати ефірне телемовлення», — пояснила Ольга Большакова.

Другий день наради було присвячено обговоренню проблем цифровізації із залученням до дискусії представників органів місцевої влади та самоврядування, а також концерну РРТ.

Саме керівник Одеського радіопередавального центру Валерій Волков звернув увагу присутніх на необхідність поряд із просуванням ідеї розбудови багаточастотних малопотужних мереж, лобіювати якнайшвидшу розбудову МХ-5. Цей мультиплекс, за словами пана Волкова, стане найдорожчим з усіх, що будуть розбудовуватись в Україні: сигнал інших мультиплексів буде поширюватися централізовано, тоді як у кожній зоні МХ-5 буде формуватися і поширюватися свій сигнал.

«Асоціації потрібно налаштовувати телерадіокомпанії працювати з державним підприємством, тому що нижчої ціни за розповсюдження сигналу, ніж РРТ,  не дасть жодне приватне підприємство», — підкреслив пан Волков.

За результатами робочої наради зацікавленість у розбудові малопотужних багатоканальних мереж виявили телекомпанії із шести міст Одеської області – Іллічівська, Ананьїва, Балти, Їзмаїла, Южного та Арцизу.

«Нажаль, із 11 ефірних телекомпаній, що працюють безпосередньо в місті Одеса, у нараді участь взяли лише 4, тоді як із районів приїхали майже всі мовники, — відзначила пані Большакова. – Можливо, це пов’язано із тим, що одеські телекомпанії планують розширення території мовлення за рахунок розміщення своїх програм на регіональному мультиплексі МХ-5 і не передбачають жодних проблем із реалізацією цього права.»

Учасники наради виробили попередній текст резолюції за результатами своєї роботи.  Після внесення до нього всіх доповнень і уточнень, за два тижні його буде оприлюднено на сайті НАМ та подано до регуляторних органів, до компетенції яких входить впровадження цифрового мовлення в Україні.

Довідка про НАМ:

 

(НАМ) – найбільше галузеве об’єднання недержавних теле- та радіокомпаній з усіх регіонів України. Асоціація була зареєстрована 27 липня 2000 року, а з січня 2001 – стала Всеукраїнською. У вересні 2001 року НАМ прийнято до асоційованих членів NAB (Національної асоціації  телерадіомовників США). Сьогодні членами НАМ є біля 100 ТРО. Місією НАМ є сприяння розвитку цивілізованого ринку теле- та радіомовлення України.
 
В НАМ функціонують п’ять підрозділів, чиїм завданням є реалізація основних завдань діяльності Асоціації: Центр Законодавчих ініціатив, Правовий центр, Маркетинговий центр, Навчальний центр, Прес-центр.

 

Расскажите друзьям про новость

Новое видео