25 Май 2007, 09:11

Черновецький захопить контроль над ЗМі

Черновецький захопить контроль над ЗМі

Комунальні ЗМІ  апріорі не можуть бути незаангажованими і цілком об’єктивними, оскільки влада, виділяючи кошти на ЗМІ вимагає від них більш толерантного відношення до себе і гострих матеріалів по відношенню до своїх опонентів. Не виняток і сьогоднішня влада.

Не зважаючи на те, що під час виборів 2006 року будучи кандидатом в мери Леонід Черновецький критикував інформаційну політику тодішнього градоначальника Олександра Омельченка, стверджуючи, що комунальна преса належить владі, а не народу, як мало б бути. Тепер, перебуваючи на місті Омельченка Черновецький, запровадив значно суворіший контроль за ЗМІ ніж це було під час його попередника.

 Про це заявляли не лише журналісти. Зокрема, депутат Київради Володимир Бондаренко («Пора» – ПРП») в інтерв’ю газеті «Без цензури» заявляє: «Ми провели моніторинги й ТРК «Київ», і низки газет і вже сьогодні можемо стверджувати, що голос представників опозиції там не звучить. Те, що нині відбувається з комунальними медіа, насамперед  робиться для захисту безглуздої  політики  мера.  Бо  жодне критичне  слово на шпальти газет чи екран не потрапляє». Депутат  також  передбачає, що наступним кроком мера-благодійника буде оформлення безплатної передплати на окремі видання для бідних верств населення. «За рахунок міських грошей їм підпишуть, наприклад, «Хрещатик», і вони стабільно матимуть одне джерело інформації. Це все неприпустимі речі», – переконаний Бондаренко.

Неодноразово і представники комунальних ЗМІ заявляли про цензуру з боку Київської держадміністрації.
7 листопада минулого року відбулася прес — конференція  трудового колективу газети «Вечірній Київ», на якій виконуюча обов’язки головного редактора газети Людмила Воробьйова відкрито заявила про цензуру в комунальних засобах масової інформації.

«Вечірній Київ», «Хрещатик» і «Столичка» перетворилися на газети-близнюки. Гортаючи ці видання,  видно, що в них друкуються ті самі матеріали і навіть фотографії. Також мені повідомили, що ми мусимо писати про що завгодно, лише не критикувати мера, а краще було б привозити зверстані полоси перед друком на перевірку до когось із заступників» — заявила в. о.  головного редактора.

Невдовзі після прес-конференції на місце Людмила Воробйова був призначений інший виконуючий обов’язки головного редактора і змінювалися вони п’ять разів.
Подейкують, що цими радикальними кроками Черновецький створює собі тили в разі ухвалення закону про роздержавлення комунальних і державних друкованих ЗМІ, який вже давно розглядається Верховною Радою. Адже відповідно до згаданого закону протягом двох років комунальні ЗМІ можна буде «передати трудовому колективу» або тому, хто насправді контролює видання. Заміна керівників комунальних медіа на своїх людей у цьому сенсі дуже важлива. Крім того, у політичній грій медіа-ресурс буде чи не найважливішим рупором у політичній боротьбі.

Останнього в. о. головного  редактора «Вечірки» призначили буквально кілька днів назад. 18 травня ним став журналіст газети «Комерсант» Роман Костриця його представила колективу газети начальник управління преси КМДА Тетяна Васильєва..

Під час зустрічі з колективом він пообіцяв трудовому колективу, що редакція й надалі базуватиметься у приміщенні видавництва “Київська правда”, масових скорочень працівників не буде, як не буде й інших незаконних рішень, це ж підтвердила і Васильєва . Однак після обіду, під керівництвом Тетяни Васильєвої і нового в.о. головного редактора Романа Костриці почалися роботи з перевезення майна й устаткування редакції у приміщення газети “Хрещатик”. При цьому колектив редакції майже у повному складі, але без сервера, комп’ютерів та верстального цеху залишаються на старій базі. Ці маніпуляції здійснювалися по наказу Романа Костриці, який на той час перебував на посаді лише кілька годин.

 Лідер трудового колективу «Вечірки» Валерій Валерко пов'язує перевезення майна із створенням на базі київських комунальних мас медіа холдингу.
 «Перевезення майна до приміщення газети «Хрещатик» — це перший крок до створення цього Холдингу. Подібні кадрові маніпуляції з боку Київради пов'язує з тим, що жоден попередник Костриці так і не видав наказ про входження  «Вечірнього Києва» у медіахолдинг.», — відзначив він.

Про створення цього холдингу вже йшла мова в вітчизняних ЗМІ. Зокрема газета «День» надрукувала коментар депутата Київради Олександра Бригінеця відносно перетворення київ­ських ЗМІ в єдиний медіа-холдинг. Він заявив, що «комунальні ЗМІ фактично  обслуговують  інтереси  Київміськадміністрації, висвітлюючи події однобоко. Для посилення свого впливу, а також централізованого контролю за бюджетом вона й створює цей холдинг.

За словами  окремих  експертів, метою об’єднання є контроль не  стільки  за  фінансовою діяльністю комунальної преси, скільки за її редакційною політикою.

Ходять чутки, що «Вечірку» хочуть зробити безкоштовною газетою на кшталт газети «15 минут», представники трудового колективу переконані, що подібна реорганізація газети спрямована на відмивання грошей, оскільки проконтролювати тиражування такої газети дуже важко. Є інформація, що останній номер Вечірки вже розповсюджували безкоштовно.

На даний момент трудовий колектив вимагає звільнення в.о. главреда Костриці згідно зі статтею 45 Кодексу законів про працю – за порушення трудового законодавства, профком його не визнає,  колектив знаходиться за старою адресою на Маршала Гречко 13, а газету верстають в редакції "Хрещатика".

Останні події в газеті «Вечірній Київ» прокоментував юрист ІМІ Роман Головенко: «Представник профкому вже заявив, що скорочення низки працівників без згоди профспілкової організації вони розглядають як порушення колективного договору. Якщо це дійсно мало місце, то тут порушено не тільки колективний договір, а й статтю 43  Кодексу законів про працю, адже підприємство не ліквідовують, і згода профкому потрібна.

Що ж до переїзду редакції в інше приміщення, то відповідно до статті 32 КЗпП це відбувається за індивідуальною згодою кожного працівника. І це зроблено вже після приходу нового в.о. головного редактора – Р.Костриці.

Деякі журналісти також заявили про переведення їх в інший підрозділ зі зменшенням заробітної плати, і в цьому разі згідно з тією ж ст. 32 КЗпП працівник має бути поінформований за два місяці, чого за їх словами зроблено не було.» 

За свої інновації  в області перетворення комунальних ЗМІ  і інші дії спрямовані на  утиск свободи слова в Україні Леонід Чернівецький очолив антирейтинг Інституту Масової Інформації «Вороги преси 2006».

Расскажите друзьям про новость

Новое видео