Сталий розвиток компаній. Шляхи розв’язання проблем зі сміттям
24 Фев 2020, 14:25

Сталий розвиток компаній. Шляхи розв’язання проблем зі сміттям

18 лютого в Укрінформі відбувся круглий стіл «Сталий розвиток компаній. Шляхи розв’язання проблем зі сміттям як перший крок до циркулярної економіки». Організаторами заходу виступили комунікаційне агентство Adsapience та освітній проект Sustainability Room.

Створіть ефективні PR стратегії разом з експертами Foundation Coffee Roasters, TWID, БФК Gulliver та ще понад 90 провідними брендами!

12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як розробити ефективні PR-стратегії, підвищити впізнаваність бренду та залучити нових клієнтів через сучасний маркетинг і співпрацю з лідерами думок.

Забронювати участь

Круглий стіл —  один із низки заходів, присвячених Міжнародному Дню Землі, що відзначатиметься 22 квітня, і цього року святкуватиме 50-річчя. Головною метою заходу стало налагодження діалогу між ключовими гравцями в системі управління відходами та привернення уваги суспільства до проблеми забруднення довкілля. Шляхи вирішення проблеми в Україні обговорювали представники бізнесу, держави, міжнародних організацій та громадські еко-активісти. 

Популізм та недовіру до науки вважає головною небезпекою на шляху до сталості нідерландський політик та філософ, голова Водного партнерства Нідерландів Сібе Шаап: «Головна проблема – ігнорування, перекручування науково доведених фактів та застарілі моральні догми, які популісти люблять використовувати для підтвердження своїх слів.  Так, закликаючи висадити на планеті трильйони дерев, не звертають уваги, що деякі польові культури поглинають більше СО2, ніж дерева». За рішенням проблем з кліматом та відходами треба звертатися до науки. Пропагувати її. Показувати, що лише вона – шлях до вирішення нагальних проблем».  

ЧОМУ НЕ ПРАЦЮЄ СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ 

Євгенія Аратовська, засновниця ГО «Україна без сміття», вважає, що побудувати європейську модель поводження з відходами в Україні заважають популізм та корупція.

«Окрім того, — зазначає спікер, —  лінійна економіка в європейській моделі також не працює. Вартості на вторсировину постійно падають і заготівельники не захищені економічно. Їм потрібне дофінансування, як це роблять у Європі. Інакше незабаром ми прийматимемо всю вторсировину з Європи, а всю свою продовжуватимемо просто захоронювати. І це при тому, що в нас є 100 заводів переробників, які готові приймати вторсировину.

Як фактор, що заважає розвитку, низька вартість захоронення, саме тому цей спосіб поводження з відходами в Україні завжди виграє економічно у більш сучасних і безпечних технологій». 

ПОЗИЦІЯ ДЕРЖАВИ ЩОДО ЗАБРУДНЕННЯ УКРАЇНИ СМІТТЯМ  

Головний спеціаліст відділу поводження з побутовими відходами Управління благоустрою територій та комунального обслуговування Міністерства розвитку громад та територій Діана Новікова повідомила статистичні дані, що викликають занепокоєння. 

В Україні щорічно продукуються 54 000 000 метрів кубічних відходів, це 9 000 000 тонн, які підлягають захороненню на 6000 полігонів загальною площею 9 000 гектарів.

Впродовж року утворюється 27 000 несанкціонованих сміттєзвалищ у населених пунктах.

Частиною вирішення проблеми є прийняття закону про упаковку та відходи упаковки, що деталізує зобов’язання виробників, користувачів та органів місцевого самоврядування з налагодження системи сортування.  

За оцінкою Тетяни Омельяненко, до 2030 року Україна може переробляти до 12-15% відходів. Щоб це стало можливим, необхідно підвищувати тарифи на сміття, бо саме тарифи є основним джерелом доходів для таких об’єктів. 

 

 ДЕ ВЗЯТИ ГРОШІ НА ФІНАНСУВАННЯ ПРОЕКТІВ УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ

Згідно з оцінкою IFC рівня управління твердими побутовими відходами Україна знаходиться 10-15 років позаду країн Центральної та Східної Європи.  З точки зору Олени Волошиної, операційного керівника IFC в Україні, державно-приватні партнерства можуть бути ефективним інструментом  покращення статуації. Важливо запроваджувати  рішення на основі поточної тарифікації та морфології сміття, а не бігти за інноваціями, що не завжди виправдовують себе в місцевих умовах. IFC наголошує на проектах з чітко обумовленим економічним зиском. Вдалий приклад у Сербії — фахівці змогли впоратися з проблемним звалищем під Бєлградом, де висота гори зі сміттям досягла 50 метрів. 

ВИСНОВКИ

  • Тарифи на сміття мають бути економічно обгрунтовані та стимулювати розвиток переробчої промисловості
  • Прийняття рамки закону про управління відходами за принципом розширеної відповідальності виробника – є основою, на якій зможе розвиватися вся система.
  • Необхідно працювати над зміною свідомості людей, їх розумінням того, що забруднене довкілля впливає на їх здоров’я та якість життя.  Це допоможе позбутися популізму в політиці і сприятиме впровадженню необхідних змін в тарифікацію.
  • Важливо підтримувати розвиток міжмуніципальних співробітництв та розвиток державно-приватних проектів для рішення проблеми переробки відходів.
  • Основним надбанням круглого столу стало те, що сторони почули один одного, обмінялись контактами та продемонстрували налаштованість на співпрацю та активні дії.

 

Расскажите друзьям про новость