INSCIENCE за підтримки Вишеградського фонду запускає SCIENCE TEENS PLATFORM. Мета програми — виховати покоління науково орієнтованих підлітків, прищепити їм критичний спосіб мислення, мотивувати їх створювати технологічні проєкти і пізнавати світ через науку.
«Ми хочемо зруйнувати стереотип, що наука — це складно, а хімія, фізика та біологія — предмети, які в житті не знадобляться. Насправді наука — це захоплююче! А ще це найвірніший спосіб зрозуміти, як влаштовані ми і світ навколо, — каже співзасновниця INSCIENCE і координаторка SCIENCE TEENS PLATFORM Анна Орєхова. — Хто повинен говорити з підлітками про науку? Звичайно ж, самі вчені, які досліджують галактики, роблять прогнози клімату на сотні років вперед і розбираються в походженні людства. Зустрічі з вченими та воркшопи будуть максимально інтерактивними з залученням підлітків в обговорення кожної теми».
«За основу ми взяли принцип Phenomenon based learning, коли в центрі навчання знаходиться конкретне явище або тема, — продовжує Анна. — Наприклад, у лекції на тему космічного туризму буде і фізика, і біологія, і екологія, але буде зрозуміло, навіщо потрібні ці знання, вони нашаровуватимуться на конкретну, зрозумілу тему. Адже освоєння космосу — це майбутнє, і наші підлітки цілком можуть стати тими, хто полетить у відпустку вже не до Парижа, а на Марс або хоча б на орбіту Землі».
Протягом 6-ти місяців SCIENCE TEENS PLATFORM проведе 16 зустрічей з українськими та європейськими вченими: 12 інтерактивних лекцій і 4 воркшопи. Науковий курс створено разом із вченими за трьома напрямками: людина, довкілля і космос.
Куратори напрямків:
- Олександр Скороход (Human): біолог, кандидат біологічних наук, голова Ради молодих вчених НАН України.
- Світлана Краковська (Environment): кліматологиня, членкиня Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC).
- Олена Компанієць (Space): астрофізикиня, співробітниця Головної астрономічної обсерваторії НАН України.
«Продумуючи програму для SCIENCE TEENS PLATFORM, ми виходили з того, чого не вистачає в шкільній освіті і чого не вистачало нам самим. Це лекції вчених, які захоплено розповідають про свою теми, і воркшопи, в яких можна взяти участь і зробити експеримент в лабораторії. У цю ж освітню програму ми додали лекції технологічних підприємців. Вони розповідають, як створювати стартапи, і менторять підлітків протягом всієї програми, щоб ті могли створити наукоємні проєкти. В кінці програми ми зробимо їх презентацію», — додає Олена Скирта, співзасновниця INSCIENCE.
Європейські вчені, які розкажуть підліткам, як працює наука в світі і чому це важливо:
- Якуб Бохинський, польський представник Консультативного комітету освітньої програми Європейського космічного агентства.
- Рубен Мнацаканян, професор з екології у відділі екологічних наук і політики Центрального Європейського Університету Угорщини.
- Олександра Іванова, астрофізикиня, наукова співробітниця відділу міжпланетної справи в Астрономічному інституті Словацької академії наук.
- Томаш Моравек, вірусолог, експерт з біотехнологій та ГМО, представник Інституту експериментальної ботаніки Національної академії наук Чехії.
Перші два воркшопи відбудуться 13 і 14 листопада. Астрофізикиня зі Словаччини Олександра Іванова розкаже про те, як зрозуміти всесвіт через вивчення комети і чому на місію Розетта витратили 30 років. А після лекції гості зустрічі зможуть відтворити комету своїми руками зі справжніх матеріалів.
Проєкт співфінансується урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини через Вишеградські гранти Міжнародного Вишеградського фонду. Місія фонду – просувати ідеї сталого регіонального співробітництва в Центральній Європі.
За оновленнями програми слідкуйте у соцмережах: Telegram, Instagram.