Пандемічний 2020-й. Підсумки року на ринку праці
24 Дек 2020, 11:56

Пандемічний 2020-й. Підсумки року на ринку праці

Експерти grc.ua розповідають про ключові зміни і тенденції на ринку праці у році, що минає.

2020 рік, який ми вже звикли називати пандемічним, став роком змін. Карантини, локдауни привчили нас бути гнучкими, постійно навчатися та працювати дистанційно. Суттєві зміни торкнулися й ключових профсфер. Що відбувалося на ринку праці у 2020 році – у нашому дослідженні.

Затребувані галузі

Створіть ефективні PR стратегії разом з експертами Foundation Coffee Roasters, TWID, БФК Gulliver та ще понад 90 провідними брендами!

12 грудня на GET Business Festival дізнайтесь, як розробити ефективні PR-стратегії, підвищити впізнаваність бренду та залучити нових клієнтів через сучасний маркетинг і співпрацю з лідерами думок.

Забронювати участь

У 2020 році найбільша кількість вакансій з’являлася для фахівців з продажу,  IT,  маркетингу, PR-у, адмінперсоналу. При цьому «Продажі» посунули на друге місце «IT», наростивши собі 10% вакансій, порівняно з 2019 роком. Попит на IT-фахівців збільшився на ринку праці на 4%. Минулого року вакансій з цієї сфери було 15% від загальної кількості.

Варто зазначити, що, незважаючи на важкий пандемічний рік, кількість вакансій по решті сфер збільшилася на 1-2%. На рівні минулого року залишився лише «Адміністративний персонал». Тож, можна зробити висновок, що ринок праці показує позитивну динаміку щодо попиту фахівців.

Водночас варто виокремити сфери, де спостерігається дуже низький попит  (менше 1%). Це представники сфери «Інсталяції і сервіс» (фахівці з налаштування техніки, менеджери сервісу, сервісні інженери), «Державної служби» (архіваріуси, асистенти, бібліотекари),  «Видобутку сировини» (машиністи, електромонтажники, маркшейдери). 

При цьому більше половини роботодавців (53%) готові платити від 14 000 грн., і лише 6%  — від 70 000 грн.

Пошукацькі настрої

Серед пошукачів у 2020 році найактивнішими, як і минулого року, були фахівці-початківці, студенти. Кількість резюме у цій сфері збільшилася, порівняно з минулим роком, на 2%. А от резюме IT-фахівців поменшало. Минулого року IT-сфера посіла друге місце за кількістю резюме, у 2020 році – третє. Таких резюме стало на 2% менше. На друге місце піднялися «Продажі», наростивши 1%.

Менш активними цього року були спеціалісти мистецтва, розваг, журналісти, топ-менеджмент, маркетологи, фахівці виробництва та сільського господарства. Разом з тим збільшилася частка присутності на ринку спеціалістів із транспортної сфери.

На рівні минулого року по кількості резюме залишилися «Бухгалтерія» та «Адмінперсонал». 

Майже по третині всіх шукачів (38%) розраховують отримати від 11 400 до 22 800 грн. Більше половини кандидатів (54%) розраховують на зарплату до 11 400 грн. Варто відзначити, що минулого року запити шукачів були амбітнішими – роботу з оплатою до 12 000 були готові отримати 39% кандидатів.

Досвід роботи

Більше половини роботодавців (52%) шукають спеціалістів із мінімальним досвідом роботи – від  1 до 3 років, і лише 3% зазначають, що хотіли би взяти на роботу людину, яка має досвід у понад 6 років. Без досвіду роботи готові взяти 20% роботодавців.

Разом з тим цікава ситуація з пошукачами. У більшості резюме (60 %), розміщених на нашому порталі grc.ua, кандидати пишуть, що мають понад 6 років досвіду. А от досвід від 1 до 3 років має найменша кількість кандидатів – 11%. 

Тип зайнятості

Майже всі роботодавці (95%) шукають фахівців на повну зайнятість. Тут попит і пропозиція співпадають, бо майже  80% українців шукають саме такий тип зайнятості. І лиш 13 % пошукачів готові мати часткову зайнятість на роботі, однак попит набагато менший  – лише 4% роботодавців хотіли би винайняти кандидата на часткову зайнятість.

Разом з тим є кандидати, які пропонують свої послуги ринку безкоштовно. Таких шукачів 1% від загальної кількості.

При цьому більшість пошукачів пишуть у своїх резюме, що вміють користуватися комп’ютером, працювати в команді, вести перемовини, керувати проєктами, користуватися MS PowerPoint, вести ділову переписку, мають організаторські навички, володіють англійською мовою. До речі, на другому місці після української, в резюме кандидатів прописана саме англійська мова. Нею володіють 30% пошукачів.

Регіони

Найактивнішим за кількістю розміщених вакансій є місто Київ (55%). Друге і третє місця посідають Дніпропетровська та Харківські області (по 7%).

По розміщеним резюме ситуація схожа. У трійці – Київ (51%), Дніпропетровська та Харківська області.

Підсумки

Аналіз процесів на українському ринку праці показав, що загалом попит на фахівців збільшився по всім профсферам. Найзатребуванішими у 2020 році були спеціалісти з таких сфер, як «Продажі», «IT», та «Маркетинг». На рівні минулого року залишився «Адміністративний персонал». Жодна з галузей не показала зменшення активностей на ринку. 

Серед пошукачів найактивнішими у 2020 році, як і торік, були фахівці-початківці. Крім того, збільшилася частка присутності на ринку фахівців сфери продажу. Однак, на відміну від позитивної динаміки минулого року, суттєво зменшилася кількість розробників, тестувальників ПЗ, маркетологів, PR-менеджерів, журналістів. 

У питаннях зарплатної політики варто відзначити тенденцію зниження зарплатних очікувань. Більша кількість пошукачів готова працювати на меншу зарплату, ніж минулого року. Порівняно з 2019 роком, кількість таких кандидатів збільшилася на 23%.

Можемо зазначити, що основним чинником розвитку ринку праці у 2021 році буде продовження пандемічної кризи та поступове повільне відновлення робочих процесів у тих галузях, де це буде можливо.  

Олександр Мельников, керівник напрямку Executive Search компанії grc.ua прокоментував основні тренди в наймі співробітників у наступному році: 

«У 2021 році процес відбору співробітників у багатьох випадках продовжуватиме відбуватися онлайн, при цьому буде зростати багатоканальність пошуку кандидатів (сайти, соцмережі, спеціалізовані групи). Враховуючи, як швидко змінюються ринок і бізнес процеси буде надалі зростати важливість “софтів”. До того ж набирає вагомості culture fit, тому для ефективного пошуку важливо розуміти не тільки вимоги до досвіду, але й необхідні компетенції та елементи культури компанії».

Олександр Мельников вважає, що у 2021 році будуть актуальні такі компетенції, як адаптивність, тобто вміння швидко пристосовуватися до нових умов; цікавість до пізнання нового; навички управління людьми, ситуативне лідерство, а також аналітичні навички – вміння приймати рішення на основі Big data.

Експертка grc.ua, директорка «Премії HR-бренд Україна» Лариса Онипко прокоментувала тенденції на ринку праці, які слід очікувати у 2021 році: 

«Ми бачимо, що ділова активність бізнесу потроху зростає, і це, перш за все, демонструє нам зростання пропозицій від роботодавців. Чи збережеться ця тенденція у 2021 році, залежить від багатьох чинників. Проте, на мій погляд, такої кризи, як у березні 2020 року вже не буде, тому що бізнес вже більш готовий до умов віддаленої роботи, ніж у березні 2020-го, та й оптимізація бізнес-процесів, їх діджиталізація та робота з ефективністю триває.

Як і будь-який ринок, ринок праці, в тому числі, це баланс попиту і пропозиції. Незважаючи на зростання вакансій, яке ми спостерігаємо, відновлення буде тривалим процесом, і 2021 рік теж буде роком роботодавця. Бізнес прагне найняти кращих із кращих за менші гроші. 

Бачачи у претендентах  невідповідність знань та навичок вимогам бізнесу, роботодавці більш схильні зрощувати свої внутрішні кадри, довчати та перенавчати працівників, тому reskilling та upskilling будуть зоною постійної уваги роботодавців».

Расскажите друзьям про новость