26 Мар 2008, 08:03

НАМ висловила зауваження Нацраді

НАМ висловила зауваження Нацраді

Вчора Незалежна асоціація мовників звернулася до Нацради із зауваженнями.

 

Вони стосуються прийнятого за основу проекту рішення про внесення змін до «Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, які ведуть мовлення на території України або претендують на отримання ліцензії» щодо мов ефіру». Про це повідомляє прес-служба НАМ.

 

Як повідомляється, проаналізувавши цей документ, керівник Центру законодавчих ініціатив НАМ Ольга Большакова зазначила, що запропоновані Нацрадою зміни «не лише суттєво зрушать баланс інтересів громадян, які вважають рідною мовою українську та тих, хто потребує інформування іншими мовами, а й суперечить п. 4 ст. 92 Конституції України».

 

Зокрема, у повідомленні наголошується, що чинне законодавство містить наступні положення:

— умовами ліцензій загальнонаціональних телерадіоорганізацій може бути передбачено не менше 75% мовлення українською мовою та до 25% мовлення іншими мовами;

— умовами ліцензій місцевих та регіональних телерадіоорганізацій може бути передбачено необмежений обсяг мовлення мовами національних меншин, що компактно проживають на території поширення ними сигналу;

— умовами ліцензій на мовлення на зарубіжну аудиторію може бути передбачено невизначений обсяг мовлення українською і відповідною іноземною мовами.

 

Таким чином, відзначають у НАМ, законодавець «визначив баланс інтересів тих громадян України, які вважають рідною мовою українську та тих громадян, які потребують одержання інформації іншими мовами».

 

При цьому запропоновані Нацрадою зміни «суттєво зрушать цей баланс у бік надання переваги інтересам тих громадян, які мовлять українською мовою», а саме:

— відсоток мовлення іншими мовами загальнонаціональних телерадіоорганізацій, який може бути передбачено умовами їх ліцензій зменшується до 15%, тобто майже вдвічі;

— встановлюється обмеження обсягу мовлення мовами національних меншин, що компактно проживають на території поширення сигналу регіональними та місцевими телерадіоорганізаціями – до 25%;

— встановлюється обмеження обсягу мовлення іноземними мовами на зарубіжну аудиторію – до 15%.

 

Такі норми, на думку учасників НАМ, суперечать не тільки букві закону України «Про телебачення і радіомовлення», але і його духу, адже по суті встановлюють додаткові (більш жорсткі) обмеження права на свободу висловлювань, порівняно із чинною редакцією закону, а саме: забороняють поширення значного обсягу інформації, створеної іншою ніж державна, мовою.

 

Разом з тим, наголошуєтсья у повідомленні, у пункті 4 статті 92 Конституції України прямо зазначено, що порядок застосування мов визначається виключно законами України. Це положення відповідає міжнародним нормам і, зокрема, статті 10 Європейської конвенції з прав людини, яка встановлює, що обмеження права на свободу вираження поглядів має бути передбачене законом.

 

З огляду на викладене вище НАМ вважає, що що чинна редакція «Рекомендацій щодо визначення мови програм і передач у програмних концепціях телерадіоорганізацій, які ведуть мовлення на території України або претендують на отримання ліцензії», затверджена рішенням Національної ради №317 від 14 квітня 2004 року, є такою, що повністю відповідає чинній редакції закону та потребам українського суспільства, а отже – не потребує внесення змін.

Расскажите друзьям про новость

Новое видео