In God we Trump
09 Ноя 2016, 15:10

In God we Trump

Срез мнений об итогах выборов Президента США

Мы не можем пройти мимо новости дня – победы Дональда Трампа на выборах американского Президента. Как оценивают такой результат украинские пиарщики? Какие факторы считают решающими для победы и в чем видят главную ошибку проигравшего?

Marketing Media Review
Печатное издание MMR — лучший офлайн-канал украинского маркетолога. Обновленный сайт MMR.ua — быстрорастущий проект с исключительной аудиторией профессионалов

Валентин Бойницкий,
Head of PR and Communications, Philip Morris Ukraine

Я не знаю, насколько страшна победа Трампа, и насколько лучше была бы победа Хиллари. Просто потому, что всегда оставляю за собой право не иметь определенного мнения по вопросам, в которых недостаточно хорошо разбираюсь. 

Внутренняя повестка дня США, доминировавшая в предвыборной кампании, слишком сложна, чтобы делать однозначные выводы, сидя на расстоянии в семь тысяч километров, и не будучи политологом-американистом. 

Для меня эти выборы стали очередной иллюстрацией одной довольно распространенной ошибки восприятия. Мы окружаем себя людьми с похожими ценностями, взглядами и убеждениями – что естественно и объяснимо. Проблемы начинаются тогда, когда мы начинаем воспринимать взгляды в своей группе как доминирующие взгляды общества в целом. 

Мир гораздо шире, чем наша лента фейсбука, далеко не все регулярно читают The Economist, более того – далеко не все просто регулярно читают. Но на выборах у каждого в распоряжении ровно один голос, и каждый голос имеет равный вес. Поэтому побеждает, как правило, не самый умный и прогрессивный политик, а самый адаптированный под массовое восприятие. А эти качества не всегда совпадают в одном кандидате. И это касается не только США, но и Украины тоже.

Проблемы начинаются тогда, когда мы начинаем воспринимать взгляды в своей группе как доминирующие взгляды общества в целом

Валентин Бойницкий
Руководитель направления PR и коммуникаций Philip Morris Ukraine

Михаил Красюк, политический консультант

Объяснять задним числом то, что уже произошло — это всегда легко и приятно. 

Хиллари не смогла мобилизировать своего потенциального избирателя. Если есть такой разрыв между тем, что ожидалось, и тем, как получилось, то это значит только одно — большой кусок электората, на который рассчитывала Клинтон, решил остаться дома. 

Хиллари недооценила. Своего антирейтинга, усталости избирателей от восьмилетнего правления демократов, их нелюбви (особенно это касается молодежи) к американскому истеблишменту. 

Хиллари переборщила. Перестаралась с атаками на конкурента. Трамп вошел в кампанию в образе плохого парня. Про такого кандидата его избирателям сложно сказать гадость, о которой они не знают. А количество негатива было таким, что раздраженный электорат решил: «Раз эти господа, которых мы так не любим, в свою очередь так сильно не любят и боятся этого парня, то можно попробовать за него проголосовать. Хотя бы для того, чтобы посмотреть на их лица в прямой трансляции CNN.

Хиллари переборщила, недооценила не смогла мобилизировать своего
потенциального избирателя 

Михаил Красюк
Policy and communications advisor, PhD candidate at University of Gdańsk, Info warfare researcher

Ярина Ключковська, директор зі стратегії та розвитку Grou, викладач LvBS 

Передвиборча кампанія Трампа і Клінтон, безсумнівно, послужить матеріалом для незліченних аналітиків, політологів та істориків. Проте вже зараз ми, як професіонали з комунікацій, можемо зробити кілька важливих висновків. 

По-перше, традиційні медіа втрачають вплив. Зі 100 найбільш тиражних американських газет Трампа підтримали лише дві, а Клінтон – 57, у тому числі, The New York Times і The Washington Post. Її офіційно підтримали дві найбільші газети у традиційно республіканському штаті Техас, де вона програла. Її підтримали 19 газет у ключовому штаті Пенсильванія (Трампа – жодна газета), де вона програла Трампу 1% голосів. Її підтримали 15 журналів – Трампа не підтримав жоден. А, наприклад, журнал Foreign Policy підтримав кандидата в президенти вперше з часу заснування – і це була Клінтон. Кандидатку від демократів підтримали п’ять досі живих Президентів США, в тому числі, республіканці, численні економісти, політологи, науковці, митці, нескінченні селебрітіз і бізнесмени, серед яких Ілон Маск, Річард Бренсон, Говард Шульц, Гай Кавасакі, Тім Кук, Шеріл Сендберг і Воррен Баффет. Незважаючи на цей тотальний консенсус, Клінтон програла з суттєвим відривом. А це означає, що традиційні медіа і авторитети вже не можуть впливати на громадську думку так ефективно, як раніше.  

Традиційні медіа і авторитети вже не можуть впливати на громадську думку так ефективно, як раніше.   

Ярина Ключковская
Эксперт по стратегии и коммуникации первых лиц

По-друге, нове медійне середовище диктує нові правила, за якими Трампу було грати набагато легше, ніж Клінтон. Людям потрібні не персоналії, а персонажі. Не ідеї, а конфлікти. Не аналіз, а емоції. 

Клінтон перемогла в усіх дебатах і отримала вищі оцінки за якість аргументації, не кажучи вже про правдивість своїх тверджень, але помаранчевошкірий Трамп зі смішною зачіскою, який ночами писав ідіотичні твіти, виявився переконливішим і краще мобілізував своїх виборців. 

 

Людям потрібні не персоналії, а персонажі. Не ідеї, а конфлікти. Не аналіз, а емоції.  

Ярина Ключковская
Эксперт по стратегии и коммуникации первых лиц

По-третє, традиційні моделі, за якими будуються кампанії, інструменти прогнозування та аналізу, випробування цими виборами не витримали. 

Якщо раніше сумнівна персональна історія, мізогінія, ксенофобія, непослідовність і брехня були однозначно червоними кнопками для виборців, то зараз ці фактори виявилися несуттєвими. Виборці проголосували за кандидата, який своєю поведінкою в минулому і під час кампанії порушив всі неписані і писані правила. Це значить, що запит на зміни в суспільстві навіть відносно благополучних Сполучених Штатів переважив традицію і норми. 

На цих виборах програла не Демократична партія і навіть не Хіларі Клінтон. На цих виборах програв традиційний істеблішмент з його орієнтацією на раціональні аргументи, підкріплені якісною освітою і критичним мисленням. Перемогли маси, які вперше за всю історію отримали практично необмежений доступ до інформації, але не оволоділи достатніми знаннями і навичками, щоб зробити з цієї інформації правильні висновки. Еліти втратили довіру мас, до яких ставилися зневажливо і з якими так і не змогли побудувати діалог. Це відбувається в цілому світі – популізм перемагає. Елітам доведеться змінитися і наново завоювати довіру. І роль комунікацій у цьому процесі буде критично важливою. 

На цих виборах програв традиційний істеблішмент з його орієнтацією на раціональні аргументи, підкріплені якісною освітою і критичним мисленням. 

Ярина Ключковская
Эксперт по стратегии и коммуникации первых лиц

Расскажите друзьям про новость